Használtan minden olcsóbb, márpedig egy százezer forintos telefonnál nem mindegy, hogy sikerül-e féláron megszerezni vagy sem. A hamis telefonok vásárlásakor azonban óhatatlanul fennáll a veszélye annak, hogy hamis terméket veszünk, amit utána sem szervizeltetni, sem visszacserélni nem lehet. Magyarországon ez egyre nagyobb problémát jelent az embereknek, jelenleg minden 10 eladott használt iPhoneból kettő hamis, ezt közölte a Phonebox.hu a Privátbankár.hu-val.
A hamisítványok mezei csillagcsavarral vannak összerakva, és a gombjuk is valódi. Forrás: Phonebox.hu |
A magazin ügyvezetője, Kubinyi Szabolcs szerencsére ellátott minket néhány hasznos tanáccsal, amire érdemes figyelni, ha használt telefont veszünk. Először is, kizárólag bekapcsolt állapotban lévő telefont vásároljunk, ha nem boltban tesszük ezt, dobozost semmiképp. Jól vizsgáljuk meg a telefon külsejét: bár a hamisítványok egyre jobb minőségűek, az igazi iPhoneok 5 ágú, Pentalobe csavarokkal vannak összeszerelve, a Home-gomb pedig már csak ránézésre tűnik valódi gombnak, valójában a kijelző része. Ha a készüléken ténylegesen nyomható gomb van, biztos, hogy hamisítvány.
A telefon belsejében
Ha külsőre minden jónak tűnik, a telefon belsejében még lehetnek árulkodó jelek arra, hogy nem valódi eszközzel van dolgunk. Az operációs rendszer például megszólalásig hasonlíthat egy iOS-hez, ennek imitálására azonban egy módosított Android is képes. Márpedig ez amellett, hogy nem kompatibilis az Apple rendszereivel, persze frissíteni sem lehet. Így mindenképp érdemes a telefont a számítógépre csatlakoztatni, majd elindítani az iTunes programot: ha hamis a készülék, kapunk egy hibaüzenetet, ami szerint nem sikerült kapcsolódni. Végezetül a gyártási számot ellenőrizzük, ezt ugyanis sokszor elfelejtik a hamisítók, ezt az alábbi módon találjuk meg:
Forrás: Phonebox.hu |
A fiatalok imádják a hamisítványokat - de miért? Míg az az unió polgárainak kétharmada a gazdasági stabilitás egyik alappilléreként tekint a szellemi tulajdon védelmére, csaknem fele az innováció korlátozását és csak egy szűkebb kör védelmét látja a szigorú szabályozásban. Mégis, a fiatalok többsége dalolva és önként veti rá magát a hamis, sokszor rossz minőségű termékekre - az okokról itt írtunk korábban. >>> |