Megmozgatta az áruhitel-piacot a foci VB – mondják az terméket kínálók, de természetesen pontos adatok még nem állnak rendelkezésre. Infokommunikációs eszközök – köztük tabletek és okostelefonok– vásárlására ugyanakkor már eddig több áruhitel-igénylés érkezett a Magyar Cetelem Bankhoz a labdarúgó világbajnokságot megelőző időszakban, mint tavaly karácsonykor. Lukácsi Zoltán, a Magyar Cetelem Bank marketingigazgatója szerint ennek oka az lehet, hogy Foci VB meccseit egyre többen szeretnék úgy követni, hogy meccsnézés közben nincsenek helyhez kötve. A mostani költés-felfuts egyébként nem lepte meg a céget, hiszen az éves rendszerességgel elkészített Cetelem Körkép 2014 eredményei szerint a magyarok 38 százaléka tervezte növelni fogyasztását ebben az évben. Az okostelefon vásárlását tervezők száma egy év alatt 20-ról 25 százalékra, a táblagép-beszerzést tervezők aránya pedig 11 százalékról 19 százalékra nőtt.
A Cetelem adatai szerint az „esemény-vásárlás” kevésbé függ a gazdasági helyzettől: 2012-ben a londoni olimpiai játékokat és a labdarúgó-Európa-bajnokságot megelőzően a műszaki áruházakban 42 százalékkal több áruhitelt vettek fel a magyar családok, mint a korábbi hónapokban. Hasonló trendet érvényesült két évvel korábban is: akkor a dél-afrikai labdarúgó világbajnokság 1 hónapja alatt 38 százalékkal több áruhitelt folyósított a Cetelem, mint a VB-t megelőző 3 hónapban.
Az OTP értékelése szerint az áruhitelek iránt nőtt az érdeklődés, elsősorban a kereskedők által kommunikált hosszabb futamidejű 0 százalékos THM-es hitelkonstrukcióknak köszönhetően. A bank szerint a fogyasztási hiteleknél mindig is jelen volt a szezonalítás - így évről-évre jellemzően megugrik a hitelkereslet a beiskolázási időszakban, de természetesen a nagyobb sportesemények, így a foci vb is keresletbővülést támaszt. Ugyanakkor az OTP megítélése szerint bár a szezonalítás még mindig jelen van, azok kiugrása már korántsem olyan mértékű, mint korábban.
Sulikezdet: biztos a hitelboom
A Budapest Bank statisztikái szerint a személyi kölcsönök iránt áprilisban és májusban, valamint augusztusban és szeptemberben tapasztalható nagyobb érdeklődés – az első időszak vélhetően a nyári beruházások/felújítások finanszírozására szolgál -, míg a nyár vége egyértelműen az iskoláztatáshoz köthető. A BB-nél ugyanakkor azt mondják, hogy hitelkártyák esetében a nyári hónapokban (egészen kora őszig), valamint a karácsonyi időszakban növekszik meg a kártyaigénylések száma, és a költések volumene – ami természetesen a megnövekedett költésekhez köthető. Miután az UniCredit Bank az áruhitelezésben nem szereplő, így a nyár eleji boom náluk elmaradt, s értékelésük szerint a nyaralási szezon hiteligényeket élénkítő hatása (még) minimális. Készülnek viszont a beiskolázásra, amely tapasztalataik szerint általában július végén, augusztus elején növeli a hitelkeresletet.
A kereslet stabil, csak a célok változnak?
Míg a CIB Banknál úgy fogalmaznak, hogy a fogyasztási hitelek kapcsán a szokásos szezonalitásra számítanak, azaz az ősz elején és az év végén jellemzően nő a hitelfelvételi kedv, addig az MKB szerint a fogyasztási kölcsönökkel kapcsolatban nem igazán lehet szezonalitásról beszélni, mivel a felhasználhatóságuk szerteágazó, így minden élethelyzethez köthetőek, a beiskolázástól a karácsonyig, vagy a kisebb felújításoktól a nyaralásig. Hasonlóan érvel Holló Bence, a Cofidis Magyarországi Fióktelepének vezetője is. Elmondása szerint a társaságnál komolyabb kilengés nélküli a hitelkereslet, ami ugyanakkor komoly szezonalitást mutat az a hitelcél, amely számos esetben az adott évszakhoz kötődik. Az egyik leggyakoribb hitelfelvételi cél, a lakásfelújítás inkább tavasszal és nyáron esedékes, így az ügyfelek ilyen céllal ezekben a hónapokban fordulnak a társasághoz hitelfelvételi igénnyel. Mindezt a Cetelem adatai is megerősítik: a személyi kölcsön esetében is jelentősen növekszik a lakásfelújítási hitelek iránti kérelmek száma június – július hónapokban.