Négy domain alatt fellelhető, engedély nélküli szerencsejáték szervezéssel érintett honlapot érintető elektronikus adat ideiglenes hozzáférhetetlenné tételét elrendelő határozat született június 25-ig - közölte a Nemzeti Adó és Vámhivatal adószakmai sajtóirodája.
Melyik lesz a negyedik?
A Napi Gazdaság a NAV Szerencsejáték-felügyeletére hivatkozva szerdán arról írt, hogy elkezdődött az illegális online fogadási oldalak blokkolása, három ismert oldal várhatóan július közepétől nem lesz elérhető a magyarországi internetszolgáltatókon keresztül.
A lap írása szerint az illegális online fogadások miatt elkezdődött a bet-at-home.com, a betclic.com és a hu.sportingbet.com internetes oldalak blokkolása. (Az MTI tájékoztatásából nem derül ki, melyik a negyedik blokkolásra kerülő oldal. Az említett három oldalon eddig semmi jele sincs annak, hogy készülnének a letiltásra, vagy reagálnának a hírekre.)
A NAV tájékoztatása szerint az ideiglenes hozzáférhetetlenné tétel végrehajtását a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szervezi és ellenőrzi.
Mikor tiltják le?
Első lépésként a NAV hirdetményt jelentet meg a honlapján az illegális tevékenységet folytató oldal ellen indított eljárásban hozott határozatáról. Tizenöt nap elteltével a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság végrehajtja a blokkolást úgy, hogy valamennyi internetszolgáltatót felszólítja a fogadási oldal hozzáférhetetlenné tételére.
Aki mégis náluk játszik, az vállalja a kockázatot
A Magyarországon engedéllyel nem rendelkező szervező által nyújtott online szerencsejátékban történő részvétel a játékos saját kockázatára történik - közölte a sajtóiroda, hozzátéve: bírósági eljárásban nem lehet érvényesíteni a játékból vagy fogadásból eredő követelést, kivéve, ha a játékot vagy fogadást hatósági engedély alapján bonyolítják le.
Mi az a távszerencsejáték egyáltalán?
A távszerencsejáték legális szervezésére vonatkozó főbb jogszabály szerint távszerencsejáték a sportfogadás, a kártyajáték vagy a kaszinójáték, ha azt hírközlő eszköz és rendszer útján szervezik. Távszerencsejátékként szervezett sportfogadás az agár- és lóversenyre, valamint sportrendezvényre fogadás. Távszerencsejáték szolgáltatás nyújtásához az állami adóhatóság engedélye szükséges - hangsúlyozza a NAV.
Csak az állam szervezheti, vagy aki koncessziós díjat fizet
A távszerencsejáték nem liberalizált szerencsejáték, ezért szervezését 100 százalékban a Magyar Állam tulajdonában lévő, szerencsejáték-szervező tevékenység rendszeres folytatására létrehozott gazdálkodó szervezet, továbbá az állami játékszervező kizárólagos tulajdonában lévő gazdasági társaság, illetve az állam többségi részesedésével működő gazdálkodó szervezet végezheti. Az állami játékszervező kizárólagos tulajdonában álló gazdasági társaságnak vagy az állam többségi részesedésével működő gazdálkodó szervezetnek legalább 200 millió forint jegyzett tőkével kell rendelkeznie.
A tevékenység gyakorlásának jogát az állam koncessziós szerződésben időlegesen másnak átengedheti. A koncessziós társaságnak ez esetben legalább 200 millió forint jegyzett tőkével kell rendelkeznie. A tárgyévi távszerencsejáték koncessziós díj jogszabályi minimumát a tárgyévre vonatkozó központi költségvetésről szóló törvény határozza meg. A koncesszió időtartama legfeljebb 5 év.
Eddig a fogadóirodák álltak nyerésre
Hiába minden szabályozói akarat: a magyar átlagpolgárnak még mindig lehetősége van úgy fogadni - például a most zajló labdarúgó vb eseményeire - hogy a külföldi játékszervezők még mindig nem fizetik meg a koncessziós díjakat, amelynek mértéke a Népszabadság szerint idén már 120,4 millió forint volna játéktipusonként. A szabály szerint az a szolgáltató, amelyik nem fizet, nem működhetné oldalát a magyar fogadók számára.
Ugyanakkor a fogadási oldalak blokkolásába úgy fest, beletört a szabályozók bicskája, a hatóságok tehetetlenek: a külföldi oldalak továbbra is vígan működnek úgy, hogy semmilyen díjat nem fizetnek. Ezt fölismerve a fideszes Bánki Erik nemrég olyan javaslatot terjesztett a parlament elé, amelyben mind a koncessziós díjat, mind az adót harmadolná és megengedné, hogy a cégek székhelye (és a magyar játékosokat kiszolgáló szerver) külföldön legyen.
Így könnyítenének az online szerencsejátékok adóján - hátha befizetik - A távszerencsejáték havi gyakorisággal teljesítendő játékadója a meghatározott tiszta játékbevétel 10 százaléka lenne. - A képviselői önálló indítvány szerint megfontolandó a felügyeleti díj mértékének csökkentése, a kötelezettek távszerencsejáték-szervezés esetén a negyedévi tiszta játékbevétel 2,5 százalékát, de legalább 100 ezer és legfeljebb 10 millió forintot fizetnének. - Szintén célszerűnek nevezi a javaslat a korábban túlzottan magas szinten meghatározott koncessziós díj mérséklését. A koncessziós díj minimuma 2014-re az egy játéktípusra érvényes távszerencsejáték-szervezési engedély esetén 30 millió forint, több játéktípusra érvényes távszerencsejáték-szervezési engedély esetén további játéktípusonként 15 millió forint lenne. |