4p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Egy-egy család, habitustól függően meglehetősen sok hulladékot képes termelni – ezeket vagy szelektíven gyűjtjük, vagy egy egységes masszaként végzik a kukásautóban. Vannak azonban dolgok, amiktől nem tudunk könnyen és hétköznapi módon megszabadulni, anyaguk vagy káros hatásuk miatt. Hová lesz a döglött mosógép, a roncsautó vagy épp az építési lom? Körbejártuk a kérdést.

Fél éve költöztem Budapestre egy tizenegy emeletes panelba, és azóta gyakorlatilag folyamatosan fúrnak, faragnak, kopácsolnak és felújítanak körülöttem. A kukák körül rendszeresen jelennek meg – és szerencsére tűnnek el – a különböző sittes zsákok, kiszuperált szőnyegek és feltekert linóleumok. Számomra akkor vált érdekessé a lomtalanítási kérdés, amikor hosszú évek szolgálata után a mosógépem felmondta a szolgálatot.

Az örök kerülgetnivaló

Egy-egy háztartásban rengeteg féle és fajta hulladék keletkezik, ezeknek zömét azonban könnyen eltávolíthatjuk: a szelektíven gyűjthetőket ma már szelektíven is viszik a kommunális hulladéktól (főleg ételmaradékok, koszos pelenkák, stb.), ezeket elég csak a megfelelő kukában elhelyezni. A háztartási lomot azonban nem tehetjük kukába, így az elektronikai hulladékot (kiszuperált hűtő, tévé, monitor, mosógép, stb.), leharcolt bútorokat, akkumulátort és a felújítás során keletkező sittet sem.

Fontos ugyanakkor, hogy bár a Fővárosi Közterület-fenntartó évente egyszer minden kerületben ingyenes lomtalanítást biztosít (ezeknek az időpontjairól itt tájékozódhatsz bővebben), a fent említett termékek jelentős részét még ekkor sem tehetjük utcára. A bútorokat ugyanis bár elviszik, az elektronikai hulladékot és a sittet, valamint a veszélyes hulladékokat nem. Ezeket ugyanakkor bármikor elvihetjük a kijelölt gyűjtőhelyekre vagy a MÉH-be.

Lomizókra bízzuk vagy magunk vigyük?

Minden esetben, ha magunk szállítjuk le a hulladékot úgy személyi igazolványra és lakcímkártyára is szükségünk lesz. A törvényi előírás szerint a lakosságnak magának kell gondoskodnia a leadni kívánt termék szállításáról, bár már egyre több telepen igényelhető háztól elszállítás. Egy másik, bár nem különösebben legális módja a kiszuperált mosógépektől való megszabadulásnak, ha a lomizókra bízzuk, akik kis platós kocsival járják a környéket. Sok ember kifejezetten ebből él – kérdés, hogy megéri-e?

A budapesti fémtelepeket üzemeltető Intermetal oldala szerint valamennyi pénzt magunk is kaphatunk a fáradozásainkért, a vas lemezhulladékot 40 forintért veszik át kilónként (egy mosógép – fajtától függően – úgy 30-70 kilogramm is lehet), míg a vörösrézért akár 1450 forint is ütheti a markunk – ezért is tulajdonítják el előszeretettel a vasúti rézkábeleket. Az alumínium dobozokért (sörös, üdítős) kilónként 320 forintot adnak. Összességében tehát egy mosógépért legrosszabb esetben is 1200 forintot kaphatunk, cserébe környezetkímélő módon szabadultunk meg. Az, hogy valaki lemond-e ennyi pénzről más javára, az már a maguk dolga. (Az én mosógépem 10 perc alatt tűnt el a ház elől, amíg felszaladtam a lakásba valamiért.)

Mi legyen az egyéb hulladékokkal?
Ha még mindig nem vagyunk biztosak a dolgunkban, hogy mit hová dobjunk, a Tudatosvásárló listája segíthet eligazodni:

  • elem: elemgyűjtők iskolákban, könyvtárakban, közintézményekben és hulladékudvarokban.
  • használt vagy fáradt főzőolaj: lakossági hulladékgyűjtő udvarok (udvarok címei Budapesten), MOL benzinkutak. Utóbbi tudja is mire használni, az itt leadott háztartási használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő. Fontos, hogy az olaj veszélyes hulladék, semmiképp ne öntsük a WC-be!
  • használt akkumulátor: szintén veszélyes hulladék, a lakossági hulladékgyűjtő udvarokon veszik át.
  • számítógépek és alkatrészek: számítógép-bontóknál adhatók le. Nagyobb céges leépítéseknél akár a teljes készletet elviszik háztól, erről érdeklődjünk helyben.
  • elektronikai hulladék (már nem használható gépek): kereskedők (új áru vásárlása esetén minden elekromos és elekronikai eszközt forgalmazó kereskedőnek vissza kell vennie a régi, leselejtezett terméket) és lakossági hulladékgyűjtő udvarok.
  • mobiltelefon és akkumulátor: szolgáltatók boltjaiban adhatjuk le (Telenor, T-Mobile és Vodafone boltok)
  • fénycsövek: speciális gyűjtőládák hipermarketeknél és barkácsáruházaknál (címek)
  • kerti zöldhulladék: a megfelelő zsákban Budapesten elszállítja az FKF, másutt a helyi megállapodás szerint járó zöldhulladék-kezelő. Ugyanakkor fontos, hogy a zsákba ne tegyünk fennyőgallyat, diófalevelet, vadgesztenyét illetve a gesztenye levelét!
  • használt magnókazetta: Akinél még akad ilyen, azok leadhatják a Vakok és Gyengénlátók Egyesületénél.
  • építési hulladék, sitt: lakossági hulladékgyűjtő udvarok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nem lehet felhőtlen a magyar autósok hétvégéje
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:58
Jutott a munkahét végére egy kellemetlen hír is. 
Vásárló Itt a BPA-szigor: át kell öltöztetni a termékeket
Buksza blog | 2025. február 18. 12:11
Nyugdíjba küldik az egészségkárosító  csomagolásokat.
Vásárló Jó hírt kaptak a plázázók: megmenekülhetnek a bevásárlóközpontok
Buksza blog | 2025. február 18. 08:08
A bevásárlóközpontok az 1970-es években jöttek divatba az Egyesült Államokban, ám jó pár akadt köztük, amely csődbe ment a gyenge fogalom miatt. Erre rátett egy lapáttal az e-kereskedelem terjedése.
Vásárló Ideje megszokni, hogy a tej jusson eszünkbe a Coca-Coláról
Buksza blog | 2025. február 18. 07:44
Az egészséges étkezés híveinek kedvenc célpontjai a kólagyártók, ami meglátszik értékesítési számaikon. A Coca-Cola fordult egyet, hogy befogja a friss szelet a vitorlájába, és ez bejött a cégnek.
Vásárló KMÉ-védjeggyel elismert minőség a MIRELITE MIRSA Zrt.-nél
PR | 2025. február 17. 14:46
A KMÉ-védjeggyel elismert MIRELITE MIRSA Zrt. gyorsfagyasztott zöldségei nemcsak a hazai boltokban, hanem külföldön is magas minőséget garantálnak.
Vásárló Húsz év együttműködés sikere az elismert minőség
PR | 2025. február 17. 10:11
Az Auchan és az Izsáki Házitészta Kft. több mint 20 éve működik együtt, és most közös sikerük a KMÉ-védjegyes nyolctojásos cérnametélt.
Vásárló Hogyan lehet spórolni a bútorszállítás során?
Márkázott tartalom | 2025. február 16. 11:21
A költöztetés egyik legnehezebb és legfontosabb része a bútorszállítás, amely külső segítség nélkül idő- és energiaigényes feladat lenne. Egy megbízható költöztetőcég igénybevételével azonban jelentősen csökkenthetők a kiadások, miközben azt is biztosítani tudjuk, hogy a bútorok épségben érkezzenek meg az új helyre.
Vásárló Minden, amit a darázsanyagok sokoldalúságáról tudni érdemes
Márkázott tartalom | 2025. február 13. 12:39
Lehet, hogy Te is találkoztál már azokkal a különleges anyagokkal, melyeket gofri vagy darázsfészek mintájú jelzőkkel illetnek. Ezek az anyagok nemcsak vizuálisan érdekesek, de számos praktikus tulajdonsággal is bírnak. A darázsanyag különösen népszerű választás lehet konyharuhák, szaunatörölközők és köntösök készítéséhez. Na de miért is rajonganak érte annyian?  
Vásárló Előkerült a palackprobléma, megszólalt a Coca-Cola
Buksza blog | 2025. február 13. 12:15
Az amerikai piacra exportált alumínium elnöki rendeletben megemelt vámja miatt az italgyártók növelhetik PET-palackban kínált termékeik mennyiségét a könnyen újrahasznosítható alumíniumdoboz rovására.
Vásárló A csípőízületi problémák komoly pénzügyi hatással lehetnek a családi költségvetésre
Márkázott tartalom | 2025. február 13. 11:38
A csípőfájdalom komoly akadályt jelenthet a mindennapi életben, mivel megnehezítheti az olyan alapvető tevékenységeket, mint a járás, a lépcsőzés vagy akár az ülés. Ez az állapot különösen problémás lehet a munkavégzés során, hiszen a folyamatos fájdalom csökkenti a teljesítményt, és akár táppénzre is kényszeríthet bennünket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG