4p
Egy-egy család, habitustól függően meglehetősen sok hulladékot képes termelni – ezeket vagy szelektíven gyűjtjük, vagy egy egységes masszaként végzik a kukásautóban. Vannak azonban dolgok, amiktől nem tudunk könnyen és hétköznapi módon megszabadulni, anyaguk vagy káros hatásuk miatt. Hová lesz a döglött mosógép, a roncsautó vagy épp az építési lom? Körbejártuk a kérdést.

Fél éve költöztem Budapestre egy tizenegy emeletes panelba, és azóta gyakorlatilag folyamatosan fúrnak, faragnak, kopácsolnak és felújítanak körülöttem. A kukák körül rendszeresen jelennek meg – és szerencsére tűnnek el – a különböző sittes zsákok, kiszuperált szőnyegek és feltekert linóleumok. Számomra akkor vált érdekessé a lomtalanítási kérdés, amikor hosszú évek szolgálata után a mosógépem felmondta a szolgálatot.

Az örök kerülgetnivaló

Egy-egy háztartásban rengeteg féle és fajta hulladék keletkezik, ezeknek zömét azonban könnyen eltávolíthatjuk: a szelektíven gyűjthetőket ma már szelektíven is viszik a kommunális hulladéktól (főleg ételmaradékok, koszos pelenkák, stb.), ezeket elég csak a megfelelő kukában elhelyezni. A háztartási lomot azonban nem tehetjük kukába, így az elektronikai hulladékot (kiszuperált hűtő, tévé, monitor, mosógép, stb.), leharcolt bútorokat, akkumulátort és a felújítás során keletkező sittet sem.

Fontos ugyanakkor, hogy bár a Fővárosi Közterület-fenntartó évente egyszer minden kerületben ingyenes lomtalanítást biztosít (ezeknek az időpontjairól itt tájékozódhatsz bővebben), a fent említett termékek jelentős részét még ekkor sem tehetjük utcára. A bútorokat ugyanis bár elviszik, az elektronikai hulladékot és a sittet, valamint a veszélyes hulladékokat nem. Ezeket ugyanakkor bármikor elvihetjük a kijelölt gyűjtőhelyekre vagy a MÉH-be.

Lomizókra bízzuk vagy magunk vigyük?

Minden esetben, ha magunk szállítjuk le a hulladékot úgy személyi igazolványra és lakcímkártyára is szükségünk lesz. A törvényi előírás szerint a lakosságnak magának kell gondoskodnia a leadni kívánt termék szállításáról, bár már egyre több telepen igényelhető háztól elszállítás. Egy másik, bár nem különösebben legális módja a kiszuperált mosógépektől való megszabadulásnak, ha a lomizókra bízzuk, akik kis platós kocsival járják a környéket. Sok ember kifejezetten ebből él – kérdés, hogy megéri-e?

A budapesti fémtelepeket üzemeltető Intermetal oldala szerint valamennyi pénzt magunk is kaphatunk a fáradozásainkért, a vas lemezhulladékot 40 forintért veszik át kilónként (egy mosógép – fajtától függően – úgy 30-70 kilogramm is lehet), míg a vörösrézért akár 1450 forint is ütheti a markunk – ezért is tulajdonítják el előszeretettel a vasúti rézkábeleket. Az alumínium dobozokért (sörös, üdítős) kilónként 320 forintot adnak. Összességében tehát egy mosógépért legrosszabb esetben is 1200 forintot kaphatunk, cserébe környezetkímélő módon szabadultunk meg. Az, hogy valaki lemond-e ennyi pénzről más javára, az már a maguk dolga. (Az én mosógépem 10 perc alatt tűnt el a ház elől, amíg felszaladtam a lakásba valamiért.)

Mi legyen az egyéb hulladékokkal?
Ha még mindig nem vagyunk biztosak a dolgunkban, hogy mit hová dobjunk, a Tudatosvásárló listája segíthet eligazodni:

  • elem: elemgyűjtők iskolákban, könyvtárakban, közintézményekben és hulladékudvarokban.
  • használt vagy fáradt főzőolaj: lakossági hulladékgyűjtő udvarok (udvarok címei Budapesten), MOL benzinkutak. Utóbbi tudja is mire használni, az itt leadott háztartási használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő. Fontos, hogy az olaj veszélyes hulladék, semmiképp ne öntsük a WC-be!
  • használt akkumulátor: szintén veszélyes hulladék, a lakossági hulladékgyűjtő udvarokon veszik át.
  • számítógépek és alkatrészek: számítógép-bontóknál adhatók le. Nagyobb céges leépítéseknél akár a teljes készletet elviszik háztól, erről érdeklődjünk helyben.
  • elektronikai hulladék (már nem használható gépek): kereskedők (új áru vásárlása esetén minden elekromos és elekronikai eszközt forgalmazó kereskedőnek vissza kell vennie a régi, leselejtezett terméket) és lakossági hulladékgyűjtő udvarok.
  • mobiltelefon és akkumulátor: szolgáltatók boltjaiban adhatjuk le (Telenor, T-Mobile és Vodafone boltok)
  • fénycsövek: speciális gyűjtőládák hipermarketeknél és barkácsáruházaknál (címek)
  • kerti zöldhulladék: a megfelelő zsákban Budapesten elszállítja az FKF, másutt a helyi megállapodás szerint járó zöldhulladék-kezelő. Ugyanakkor fontos, hogy a zsákba ne tegyünk fennyőgallyat, diófalevelet, vadgesztenyét illetve a gesztenye levelét!
  • használt magnókazetta: Akinél még akad ilyen, azok leadhatják a Vakok és Gyengénlátók Egyesületénél.
  • építési hulladék, sitt: lakossági hulladékgyűjtő udvarok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Döntöttek a vásárlók, lépéskényszerben a cégek
Buksza blog | 2025. április 1. 07:17
Egy friss felmérésből az derült ki, hogy megszűnőben van az az igényes fogyasztóréteg, amely ragaszkodott az ismert, megszokott, bevált termékmárkákhoz vásárlásai során.
Vásárló Ilyen is nagyon régen volt a magyar boltláncokban
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2025. március 31. 05:44
Újra csökkent a Privátbankár Diszkont Árkosarában szereplő termékek átlagára havi szinten, amire legutóbb tavaly nyáron volt példa. 
Vásárló Gigasztár állt a volt first lady mellé
Buksza blog | 2025. március 29. 12:11
Két évvel ezelőtt indította útjára Michelle Obama egészséges üdítőitallal foglalkozó közhasznú vállalkozását, amelybe beszállt az egyik legismertebb, jelenleg is aktív kosárlabdázó.
Vásárló Politika, pirula, profit – így tarol a modern reklámipar
Elek Lenke | 2025. március 26. 15:02
A reklámipar ma már nem a klasszikus kampányokról szól, hanem a kreativitás, a gyors reagálás és a digitális jelenlét uralja. A politikától a gyógyszeriparig minden ágazat használja, miközben a reklámformák egyre sokszínűbbek: influenszerek, mesterséges intelligencia és álcsatornák is beléptek a játékba. De hol húzódik az etika határa?
Vásárló Riasztó eredményre jutott a brit Aldi az időszakos termékeknél
Buksza blog | 2025. március 23. 16:24
Az Egyesült Királyság a gazdagabb országok közé tartozik, ám most egy kiábrándító adat érkezett. 
Vásárló A BYD megirigyelte a Dacia sikerét, indul a gőzhenger
Privátbankár.hu | 2025. március 23. 16:16
Még el sem indult a termelés a BYD szegedi üzemében, de az értékesítés terén már gőzerővel folyik a terjeszkedés. 
Vásárló Kiborítja a boltosokat az árrésről szóló legújabb ötlet, új címkék jöhetnek a romániai üzletekben
Buksza blog | 2025. március 23. 12:12
Romániában azt találta ki az állami fogyasztóvédelmi hatóság, hogy a boltok tüntessék fel a termékek árában foglalt árrést az árcímkéken. A kiskereskedők szerint csacsiság a javaslat.
Vásárló Vészjósló eredményeket tettek közzé Európa egyik központi repterén
Privátbankár.hu | 2025. március 22. 15:41
Finoman szólva sem teljesített jól a biztonsági szolgálat.
Vásárló A Lidl elárulta, miről lehet felismerni az árrésstopos termékeket
Privátbankár.hu | 2025. március 20. 10:17
A kereskedelmi vásárlókat nem szolgálja ki árrésstopos termékekkel a Lidl, a lakosságra viszont semmilyen korlátozás nem vonatkozik – jelentette be a társaság.
Vásárló Amin nem szabad spórolni: a gyermek gumipapucs
Márkázott tartalom | 2025. március 20. 09:20
Semmilyen gyermekeknek szánt lábbelin nem szabad a fogunkhoz verni a garast, mert komoly károkat tudunk okozni. Egyrészt anyagilag is rosszabbul járhatunk, ha mindenképpen az olcsóbb változathoz ragaszkodunk, másrészt pedig a gyermek lábának fejlődése és a járása kerülhet veszélybe, ha nem a megfelelő kialakítású és minőségű cipőt adjuk rájuk.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG