4p
Egy-egy család, habitustól függően meglehetősen sok hulladékot képes termelni – ezeket vagy szelektíven gyűjtjük, vagy egy egységes masszaként végzik a kukásautóban. Vannak azonban dolgok, amiktől nem tudunk könnyen és hétköznapi módon megszabadulni, anyaguk vagy káros hatásuk miatt. Hová lesz a döglött mosógép, a roncsautó vagy épp az építési lom? Körbejártuk a kérdést.

Fél éve költöztem Budapestre egy tizenegy emeletes panelba, és azóta gyakorlatilag folyamatosan fúrnak, faragnak, kopácsolnak és felújítanak körülöttem. A kukák körül rendszeresen jelennek meg – és szerencsére tűnnek el – a különböző sittes zsákok, kiszuperált szőnyegek és feltekert linóleumok. Számomra akkor vált érdekessé a lomtalanítási kérdés, amikor hosszú évek szolgálata után a mosógépem felmondta a szolgálatot.

Az örök kerülgetnivaló

Egy-egy háztartásban rengeteg féle és fajta hulladék keletkezik, ezeknek zömét azonban könnyen eltávolíthatjuk: a szelektíven gyűjthetőket ma már szelektíven is viszik a kommunális hulladéktól (főleg ételmaradékok, koszos pelenkák, stb.), ezeket elég csak a megfelelő kukában elhelyezni. A háztartási lomot azonban nem tehetjük kukába, így az elektronikai hulladékot (kiszuperált hűtő, tévé, monitor, mosógép, stb.), leharcolt bútorokat, akkumulátort és a felújítás során keletkező sittet sem.

Fontos ugyanakkor, hogy bár a Fővárosi Közterület-fenntartó évente egyszer minden kerületben ingyenes lomtalanítást biztosít (ezeknek az időpontjairól itt tájékozódhatsz bővebben), a fent említett termékek jelentős részét még ekkor sem tehetjük utcára. A bútorokat ugyanis bár elviszik, az elektronikai hulladékot és a sittet, valamint a veszélyes hulladékokat nem. Ezeket ugyanakkor bármikor elvihetjük a kijelölt gyűjtőhelyekre vagy a MÉH-be.

Lomizókra bízzuk vagy magunk vigyük?

Minden esetben, ha magunk szállítjuk le a hulladékot úgy személyi igazolványra és lakcímkártyára is szükségünk lesz. A törvényi előírás szerint a lakosságnak magának kell gondoskodnia a leadni kívánt termék szállításáról, bár már egyre több telepen igényelhető háztól elszállítás. Egy másik, bár nem különösebben legális módja a kiszuperált mosógépektől való megszabadulásnak, ha a lomizókra bízzuk, akik kis platós kocsival járják a környéket. Sok ember kifejezetten ebből él – kérdés, hogy megéri-e?

A budapesti fémtelepeket üzemeltető Intermetal oldala szerint valamennyi pénzt magunk is kaphatunk a fáradozásainkért, a vas lemezhulladékot 40 forintért veszik át kilónként (egy mosógép – fajtától függően – úgy 30-70 kilogramm is lehet), míg a vörösrézért akár 1450 forint is ütheti a markunk – ezért is tulajdonítják el előszeretettel a vasúti rézkábeleket. Az alumínium dobozokért (sörös, üdítős) kilónként 320 forintot adnak. Összességében tehát egy mosógépért legrosszabb esetben is 1200 forintot kaphatunk, cserébe környezetkímélő módon szabadultunk meg. Az, hogy valaki lemond-e ennyi pénzről más javára, az már a maguk dolga. (Az én mosógépem 10 perc alatt tűnt el a ház elől, amíg felszaladtam a lakásba valamiért.)

Mi legyen az egyéb hulladékokkal?
Ha még mindig nem vagyunk biztosak a dolgunkban, hogy mit hová dobjunk, a Tudatosvásárló listája segíthet eligazodni:

  • elem: elemgyűjtők iskolákban, könyvtárakban, közintézményekben és hulladékudvarokban.
  • használt vagy fáradt főzőolaj: lakossági hulladékgyűjtő udvarok (udvarok címei Budapesten), MOL benzinkutak. Utóbbi tudja is mire használni, az itt leadott háztartási használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő. Fontos, hogy az olaj veszélyes hulladék, semmiképp ne öntsük a WC-be!
  • használt akkumulátor: szintén veszélyes hulladék, a lakossági hulladékgyűjtő udvarokon veszik át.
  • számítógépek és alkatrészek: számítógép-bontóknál adhatók le. Nagyobb céges leépítéseknél akár a teljes készletet elviszik háztól, erről érdeklődjünk helyben.
  • elektronikai hulladék (már nem használható gépek): kereskedők (új áru vásárlása esetén minden elekromos és elekronikai eszközt forgalmazó kereskedőnek vissza kell vennie a régi, leselejtezett terméket) és lakossági hulladékgyűjtő udvarok.
  • mobiltelefon és akkumulátor: szolgáltatók boltjaiban adhatjuk le (Telenor, T-Mobile és Vodafone boltok)
  • fénycsövek: speciális gyűjtőládák hipermarketeknél és barkácsáruházaknál (címek)
  • kerti zöldhulladék: a megfelelő zsákban Budapesten elszállítja az FKF, másutt a helyi megállapodás szerint járó zöldhulladék-kezelő. Ugyanakkor fontos, hogy a zsákba ne tegyünk fennyőgallyat, diófalevelet, vadgesztenyét illetve a gesztenye levelét!
  • használt magnókazetta: Akinél még akad ilyen, azok leadhatják a Vakok és Gyengénlátók Egyesületénél.
  • építési hulladék, sitt: lakossági hulladékgyűjtő udvarok.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Megjelent az űrkutatásból származó technológia a fogkrémeknél
Buksza blog | 2024. december 15. 18:03
Az űrhajók és a fogkrémek meglehetősen távol állnak egymástól, ám összekötheti őket, hogy hasonló módszerekkel készülnek. Legalábbis a Colgate ebbe az irányba megy. 
Vásárló Ki lehet törni a bejgli, halászlé, töltött káposzta háromszögből? A franciák mutatják a karácsonyi lakomadivatot
Buksza blog | 2024. december 15. 11:13
A franciák karácsonyi ételválasztása megmutatja, hogy ki lehet törni a halászlé, töltött káposzta, bejgli készítésének Bermuda-háromszögéből, ha egy kicsit bonyolultabban gondolkodik a házi szakács.
Vásárló Furcsa balesetben halt meg egy Magyarországon is népszerű márka alapítója
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 08:26
Kirándulás közben történt a szerencsétlenség.
Vásárló Futárok nevében verik át a gyanútlan online vásárlókat a csalók: figyelmeztet a szlovák rendőrség
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 12:59
Egy újfajta csalásra hívja fel a figyelmet a magyar nyelvű szlovákiai sajtó, ami vélhetően nem csupán Magyarország északi szomszédjának lakóit veszélyezteti.
Vásárló Földbe döngölheti a bíróság a „junk food” élelmiszerek és italok gyártóit
Buksza blog | 2024. december 12. 07:44
Egy magánember olyan pert kezdeményezett az úgynevezett ultrafeldolgozott élelmiszerek gyártói ellen, amely a dohánygyártók elmeszeléséhez hashonló végeredménnyel járhat.
Vásárló Váltás jöhet a boltokban: nyugdíjba mehetnek a mostani bevásárlókocsik
Buksza blog | 2024. december 10. 17:47
Hamarosan megjelenhetnek az okosnak mondott bevásárlókocsik az áruházakban, amelyek két szempontból is kiérdemlik ezt a jelzőt. Sokat tudó elektronikus kütyük és tudják hogyan húzzák ki a pénzt a vevők.
Vásárló Egy speciális hajápoló termék, amelyet érdemes megismerni
Márkázott tartalom | 2024. december 9. 15:29
A keratinos samponok népszerűsége töretlen, de vajon hányan ismerik közelebbről is ezeket a termékeket? Miért jó, ha ezeket használjuk a már megszokott samponok helyett? Cikkünkből ez is kiderül!
Vásárló Fekete karácsony: minden idők legdrágább bevásárlására készülhetnek a magyarok
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. december 9. 05:47
Az elmúlt hónapok áremelkedése decemberben tetőzött: másfél éve nem láttunk akkora drágulást a hipermarketekben, mint most. A két számjegyű drágulás visszatért az üzletekbe, sosem volt még ilyen drága a nagybevásárlás a Privátbankár Árkosár története során.
Vásárló Évtizedek óta példátlan drágulás történt: méregdrága lett a kávé
Buksza blog | 2024. december 8. 16:45
A kávé ára ötven éve nem látott magasságba nőtt miután az alapanyag kínálata messze elmarad a kereslettől. A háttérben részben a klímaváltozás és az ellátás finanszírozásának némi kavarodása áll.
Vásárló Kisokos pénzügyi tervezéshez: hogyan kezdjünk hozzá?
Márkázott tartalom | 2024. december 7. 11:06
A pénzügyi tervezés mindannyiunk számára fontos, hiszen ez a kulcsa a hosszú távú anyagi stabilitásnak és a pénzügyi célok elérésének.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG