Kicsitől a nagyig…
Kezdjük a legalapvetőbb kérdéssel: mekkora legyen a televízió képátmérője? A kereskedők kínálatában egészen apró és hatalmas TV készülékek is megtalálhatók, így mindenki kiválaszthatja az igényeinek leginkább megfelelőt. Egészen más vizuális élményt nyújt egy 21 inches és egy 70 inch feletti képátlóval rendelkező készülék. Mára a nagyobb méretekkel rendelkező készülékek is megfizethetővé váltak, az extrém díjszabást inkább a legmodernebb technológiák indokolják. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a képátmérőt nem csak az igényeink határozzák meg, hanem az ülési távolság is. Hiába szeretnénk 98 inches készüléket vásárolni, ha a nappalink olyan pici, ahol nem tudunk kellően eltávolodni a képernyőtől.
Ha túl közel ülünk a készülékhez, az apró képhibák, illetve a képpontok is kivehetők lesznek, ráadásul a nagy képátló esetén a képernyő két szélére csak szem- vagy fejforgással fókuszálunk. De akkor sem járunk sokkal jobban, ha túl nagy távolságot választunk, hiszen így épp a részletességet veszítjük el.
FullHD, 4K, 8K
Az utóbbi években nagy figyelmet kapott a felbontás kérdése, talán kicsit túl nagyot is… Habár a pixelszám kétségtelenül fontos tulajdonság, nem az egyetlen, amit figyelembe kell vennünk. A felbontás tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy a megjelenített képernyő hány pixelt tartalmaz. Jelenleg három különböző felbontással találkozunk; ezek a FullHD, a 4K és a 8K.
FullHD 1920×1080 pixel felbontást jelent.
Egy FullHD TV minden esetben ennyi pixelt tartalmaz attól függetlenül, hogy 32 vagy 56 inches képátmérővel rendelkezik. A FullHD készülékek egykoron hatalmas előrelépést jelentettek a lényegesen gyengébb felbontást jelentő HD televíziókhoz képest, mára azonban egyre inkább szorulnak ki a piacról a megfizethetővé váló 4K technológiának köszönhetően.
A 4K televíziók 3840×2160 pixelt tartalmaznak, ezáltal kiváló részletességet képesek biztosítani. Sokkal magasabb vizuális élményt képesek nyújtani, mint a fullHD készülékek, ráadásul egyre több tartalom érhető el, ami ilyen felbontással készül.
Természetesen szót kell ejteni a lélegzetelállító részletességet nyújtó 8K technológiáról is, ami 7680×4320 pixelből álló képet nyújt számunkra. Jelenleg ezek a készülékek aranyárban kaphatók, ráadásul az ilyen felbontással rendelkező tartalmak is korlátozottan érhetők el. Noha nem fér kétség hozzá, hogy a 8K technológia meghatározza majd az otthoni tévézést, egyelőre az ár-érték arányuk nem túl jó.
LED, OLED, QLED
A legtöbb készülék neve mellett a LED/LCD, OLED vagy QLED jelölést találjuk, de mik is ezek valójában? A LED technológia esetében egy folyékony kristály réteget hátulról megvilágítunk, ezáltal történik a képmegjelenítés. Ez magyarázza, hogy a technológiát két különböző névvel illetik; a LED a megvilágításra, az LCD elnevezés pedig a folyadékkristályos megjelenítésre utal. Az ilyen készülékek között fullHD és 4K tévéket is találunk. Nagy előnyök a kedvező árfekvés, ennek megfelelően kiváló ár-érték aránnyal rendelkeznek.
Az OLED esetében már magát a képmegjelenítést is LED diódák biztosítják, így szükségtelenné vált a folyadékkristályos réteg. Ennek köszönhető, hogy az OLED tévék még vékonyabbak. Az így megjelenített képminőség betekintési szögtől függetlenül kiváló, ráadásul a fekete szín is fekete sötétszürke helyett. Az OLED tévék nem csak képminőségben, hanem árban is ugrást jelentenek a LED tévékhez képest…
Végezetül meg kell említeni az úgynevezett QLED tévéket is, amelyek közelebb állnak a LED technológiához, mint az OLED-hez. Ebben az esetben a LED és az LCD réteg közé bekerült egy kvantumpontokból álló réteg, innen származik a Q előtag. A technológiának köszönhetően a képmegjelenítés tűpontos, a színek tisztábbak. Habár képminőségben nem tudja felvenni a versenyt az OLED technológiával, lényegesen olcsóbb nála.