Veszélyes a szemre és fulladást is okozhat
A tapadókorongos, szivacstöltényes játékpisztolyok, íjak, nyílpuskák nem mindig veszélytelenek, ha nem megfelelően használják őket, sérülést okozhatnak. A fegyverek többsége puha, PVC anyagú lövedékkel működik, amelyek pedig veszélyes anyagokat rejthetnek.
Van olyan fegyver, ahol egy rugó határozza meg a lövés erejét, az íjak esetében a játékot használó gyereken is múlik a lövedék mozgási energiája - az NFH szerint hiába alapszabály, hogy fejre nem szabad célozni, a legnagyobb veszélyt mégis a szem sérülése jelenti. A másik jelentős veszélyt a tapadókorongok leválása jelenti, amely fulladást okozhat a gyermekeknél.
Vannak bajok
Az akkreditált Mechanikai és Villamos Laboratórium összesen 27 fajta lövedékes játékot vizsgálat meg.
- 6 fajta termék esetében a tapadókorong a lövedék végéről az előírt erő hatására levált, ezért a fulladásveszély súlyos kockázatát jelenti a gyermekek számára;
- a lövedékek mozgási energiáját vizsgálva 3 fajta termékről derült ki, hogy nem felel meg a követelményeknek;
- 7 mintánál a figyelmeztető feliratok sem feleltek meg az előírásoknak.
- 5 lövedékben haladta meg a megengedett értéket egyes vegyületek aránya.
A veszély elkerülése érdekében érdemes kerülni a PVC anyagú játékok megvásárlását, illetve előnyben részesíteni a „ftalát-mentes” („no phthalates”) felirattal vagy az erre utaló szimbólummal ellátott termékeket - javasolja az NFH.
A vizsgált termékekről és a vizsgálati eredményekről (a vizsgálaton elbukott fegyverekről) itt találhatja meg a képes listát >>
Az NFH videót is kiadott az ellenőrzések kapcsán: