A Groupama Garancia biztosítótársaság Facebook-oldalán indította nem reprezentatív online kutatását 2014 decemberében, amelyet 314-en töltöttek ki. A válaszadók 52 százaléka nő, 48 százaléka férfi, továbbá 18 százaléka a fővárosban, 48 százaléka vidéki nagyvárosban, 34 százalékuk pedig vidéki kisvárosban él. A felmérés kérdéseire adott válaszokból kiderült, hogy a válaszadók többsége lehetne elővigyázatosabb a biztonságos közúti közlekedés érdekében.
Mik a legfontosabbak?
Arra a kérdésre, hogy mely eszközök elengedhetetlenek a téli közlekedésnél, a válaszadók fontossági sorrendben a téligumit, a téli ablakmosó folyadékot, a megfelelő ablaktörlőt, valamint a jégkaparót jelölték meg.
„A felmérésből kiderült, hogy a sofőrök csak kis része tartja fontosnak, hogy legyen pokróc, vagy egy zsák homok a kocsiban. A kérdőívet kitöltők számára legkevésbé a hólánc fontos. A tendencia világosan mutatja, hogy bár a balesetek megelőzése érdekében megtesznek bizonyos dolgokat az autóvezetők, de arra nincsenek felkészülve, ha már bekövetkezik a baj. A válaszadók 70 százaléka még soha nem használt hóláncot” – mondta Csonka István, a Groupama Garancia Biztosító marketing és értékesítési vezérigazgató-helyettese.
A felmérés rámutatott, hogy a vezetők 72 százaléka lecseréli a nyárigumiját télire, amint tartósan 7 fok alá csökken a hőmérséklet, ami vezetésbiztonsági szempontból a legideálisabb. A válaszadók 23 százaléka viszont naptár szerint váltja az abroncsokat, vagyis amint beköszönt az október (11%), vagy a november (12%).
Csak kettőt
Az emberek 13 százaléka oldotta már meg úgy az átállást, hogy csak két gumit cserélt le nyáriról télire. A szakértők abban egyetértenek, hogy ha a tulajdonosnak már van egy pár jobb, kevésbé kopott téligumija, az mindig kerüljön hátulra. Így a rossz időjárási körülmények között is megvan az esély arra, hogy az autó megőrizze a viszonylag stabil úttartását. Ha megcsúszik a jármű, így nem lesz túlkormányzott, nem lendül ki az autó hátsó része. Ennek ellenére az semmiképpen sem javasolt, hogy a rosszabb állapotú gumi helyén a nyári maradjon fenn.
Az emberek nagy többsége egyazon márkájú téligumikkal szereli fel autóját (96%). Csupán elenyésző részük az, aki nem törekszik erre az egységre (4%), holott ez nagyon fontos a vezetésbiztonság érdekében. Ha különféle márkájú abroncsokat használunk, úgy a kerekek kopása, barázdáltsága, minősége is eltérő lesz. Így amennyiben megcsúszík a jármű, sokkal nehezebb újra átvenni felette az irányítást.
Mikor veszünk újat?
Az új téligumi vásárlásra a válaszadók többsége (78%) akkor kerít sort, ha a gumi állapota azt már megköveteli. Mindössze 9 százalék az, aki négyévente váltja le a garnitúráját, ami elenyészően kevés, hiszen biztonsági szempontból ennél tovább már veszélyes egyazon szettet használni.
A válaszadók kereken fele tárolja az autóját garázsban, 26 százaléka utcán, 24 százaléka pedig saját kertben, nyitott kocsibeállóban. Ennek ellenére indulás előtt csupán 20 százalékuk tölt 5 percet az előkészületekkel, 42 százalék tölt el maximum 10 percet a téli közlekedés előkészületeire, 38 százalék pedig több mint 10 percet szán erre.
„Az arány érdekes, hiszen aki garázsban tárolja az autót, annak kevesebb idő szükséges az indulás előtti előkészületekre. Nem kell jeget kaparni, havat söpörni róla. Ez örömteli adat számunkra, hiszen ez is azt mutatja, hogy a válaszadók többsége elővigyázatos” – mondta Csonka István.
Béna kacsák lennénk?
A kutatás kiterjedt arra is, hogy az emberek mitől tartanak leginkább a téli közlekedésnél. Leginkább az időjárási viszontagságoktól, azaz a jeges utaktól és a ködös időtől félnek. A válaszadók harmada a saját vezetési képességét kérdőjelezi meg, attól félnek leginkább, hogy ha meg is csúszik az autójuk, nem tudják úton tartani. Pedig abban az esetben, ha a felsorolt kritériumoknak eleget tesznek biztonságuk érdekében, akkor minden lehetőség adott lesz ahhoz, hogy könnyebben vegyék a közlekedés során felmerülő akadályokat.