Az élelmiszer-kiskereskedelem a világon évi 6,1 százalékos tempóban fog növekedni az évtized végéig, 2030-ra elérve a 8,54 ezer milliárd dolláros értéket – állítja az amerikai Persistence Market Research piackutató cég legújabb előrejelzésében. A globális piac értéke 2019-ben még csak 5,64 ezer milliárd dollár volt. Irtdatlanul nagy összegekről van szó, a 2030-ban várható érték 3091 billió forintnak, a 2019-es összeg pedig 2042 billió forintnak felel meg.
Bővülni fog az olcsóbb, de ma már elég jó minőségű saját márkás termékek értékesítése, a fogyasztók többet fognak költeni a boltokban élelmiszerekre, erősödni fog az internetes elektronikus élelmiszer- kereskedelem és az urbanizáció, azaz az emberek városokba, nagyobb településekbe áramlása.
Ezeket a tényezőket látják a piackutatók a változás hátterében. „Az urbanizáció világtendencia, ami növelni a kényelmesen fogyasztható élelmiszerek iránti keresletet” – emeli ki az értékesítéseket erősítő legfontosabb tényezőt az intézet közleménye. Ehhez tartozik, hogy az emberek elfoglaltabbak és a családokban a nők is állást vállalnak. Így erősödik az igény az előre elkészített élelmiszerek iránt. Emellett többet fognak az emberek gyorséttermekbe járni.
A kiskereskedőknek ezzel egyidejűleg szembe kell nézniük költségeik növekedésével, az erősödő piaci versennyel és a technológiai változásokkal. A kiadásokat növelik az emelkedő bérköltségek, közüzemi díjak és logisztikai költségek. A beszállítói problémák nem fognak teljesen megoldódni. Számolni kell a fenntarthatóságból (például az élelmiszer-pazarlás visszaszorításából) és az etikus vállalati viselkedésből fakadó kihívásokkal is. Megjelennek a mesterséges intelligenciával támogatott megoldások a vásárlói élmény javítására. Egy másik jelentés, amelyet a Forrester piackutató cég készített, és 2023 decemberében publikált, szintén jelentős növekedést jelez előre. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország kiskereskedelmi forgalma a 2023-as 2,3 ezer milliárd euróról 2,7 ezer milliárd euróra bővül 2028-ra.