1 hónap alatt – 2014. augusztushoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek - közölte Privátbankárral a Központi Statisztikai Hivatal.
Az élelmiszerekért átlagosan 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül csökkent a csokoládé, kakaó (3,7%), valamint a liszt (1,0%) ára. Nőtt az étolaj (1,1%), a tojás (1,0%) és az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség és gyümölcs (0,6%) ára.
A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, 1,2 százalékkal. Kismértékben, 0,2 százalékkal nőtt az egyéb cikkek (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) ára. Ezen belül a járműüzemanyagokért 0,8 százalékkal kellett többet fizetni.
A háztartási energia ára átlagosan 0,1 százalékkal emelkedett. A szeszes italok, dohányáruk ára nem változott. A szolgáltatásokért 0,8, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 6,8 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek ára 0,3 százalékkal mérséklődött egy hónap alatt.
12 hónap alatt, a fogyasztói árak átlagosan 0,5 százalékkal voltak alacsonyabbak, a nyugdíjas fogyasztóiár-index pedig 0,7 százalékkal csökkent. A maginfláció azonban 1,4 százalékkal nőtt egy év alatt.
Tavaly szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerárak 0,2 százalékkal nőttek. Ezen belül drágult a tej (5,1%) és a sajt (5,3%). Csökkent viszont a cukor (16,4%), az étolaj (10,8%), a liszt (10,5%), valamint a péksütemények (2,4%) ára.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 3,3, a szolgáltatások 1,6 százalékkal drágultak. Ez utóbbin belül a kulturális, oktatási és szabadidős szolgáltatások ára 2,5 százalékkal nőtt, a helyi tömegközlekedésé 6,8 százalékkal csökkent.
A tartós fogyasztási cikkek ára átlagosan 0,7, az egyéb cikkeké 0,6 százalékkal mérséklődött. Ez utóbbin belül a járműüzemanyagok ára 2,1 százalékkal csökkent. A ruházkodási cikkekért átlagosan 0,5 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben (12,0%). Ezen belül a vezetékes gázért 16,9, a távfűtésért 11,4, az elektromos energiáért 11,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni 2013. szeptemberhez viszonyítva.
Mire számítottak?
A londoni elemzői konszenzus ismét csökkenést várt, elsősorban az erőteljes bázishatások miatt. A pénteki adatismertetés előtti citybeli előrejelzések zéró és mínusz 0,3 százalékos tizenkét havi szeptemberi infláció között mozogtak.
Szokás szerint megnéztük, hogyan alakultak az élelmiszerárak a hipermarketekben. A Privátbankár Árkosár felméréséből kiderült, hogy októberre lassult az árcsökkenés a hipermarketekben, de még mindig olcsóbban tudhatjuk le a nagybevásárlást, mint egy éve. Mi lett olcsóbb és mi drágult? Részletek >> |
Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. Ezen időszak alatt a háztartási energia, a ruházkodási cikkek, a tartós fogyasztási cikkek és az egyéb cikkek, üzemanyagok, valamint az élelmiszerek ára csökkent, mialatt a szeszes italok, dohányáruk és a szolgáltatások drágultak. 2014. júliusához viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal estek augusztusban. Tavaly az év első kilenc hónapjában 2,1 százalékos volt az infláció.
Miért olyan fontos nekünk az infláció?
A legfontosabb az infláció azoknak, akik pénzüket szeretnék befektetni, vagy annak értékét megőrizni – mondta a Privátbankár kérdésére Fáy Zsolt, a MagNet Bank Zrt. Igazgatóságának elnöke. Minden hozamot ehhez viszonyítva kell figyelni, hiszen ez mutatja a pénzünk romlásának az ütemét, ami hozamot e felett realizálunk az a nyereségünk, a reálkamat. Hogyan érhetünk el reálkamatot a kockázatok megosztása mellett?