Bizottságot állít fel a kormány a rezsiköltségek csökkentése után, hogy a szolgáltatók az ebből eredő veszteségüket még véletlenül se tudják áthárítania lakosságra - jelentette be ma Giró-Szász András kormányszóvivő. A grémiumot Fónagy János vezeti majd, tagjait a fejlesztési, a nemzetgazdasági - és az erőforrás minisztérium a Miniszterelnökséggel együtt delegálja majd. A szóvivő szerint nyomon kell követni, mi történik a szektorban, miután a kormány mai ülésén döntött a gáz, a villany és a távhő árának 10%-os csökkentéséről.
Hasonló jellegű grémium alakult amúgy korábban Rogán Antal felvetésére, hogy a bankok ne terheljék át a bankadót - sok eredménye azonban ennek az intézkedésnek nem volt.
Jól megszedték magukat, fizessenek csak
Giró-Szász András szerint a döntés igazságos, hiszen e szektor szereplőit 1995-ben érdekes körülmények között "hat nap alatt sikerült privatizálni", azóta a szolgáltatók 350%-os nyereséget értek el ezen a befektetésen, miközben évente 20%-os profitot vágtak zsebre. Mindeközben vásárlóerő-paritáson Magyarországon az EU-ban a legdrágább a villany és a gáz ára, a családok pedig bevételeik harmadát költik a rezsiköltségekre. Az uniós átlag a magyar mérőszám kétharmada - mondta a szóvivő.
A kormány rezsiköltségeket érintő döntése 4 millió embert érint, közülük 3,3 millió használ gázfűtést.
Giró-Szász szerint a családok terhei ezáltal csökkennek, amire 20 éve nem volt példa. A kormányszóvivő - a szakszervezetek számításaira alapozva - arról is beszélt, hogy a tegnap bejelentett 5,34%-os minimálbér-emelés (valamint a bérminimum megemelése) 2,2%-kal emeli a családok vásárlóerejét. Úgy tűnik ezektől a jóléti intézkedésektől a kormány azt várja, hogy megtámogassa a belső fogyasztást, ami a prognózisok szerint jövőre is nagyon gyenge maradhat.