Hírek
Cikkek Pofon? Obama fenntartja a kubai embargót 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 07:36
Barack Obama amerikai elnök meghosszabbította egy évvel a Kuba elleni kereskedelmi embargót, bár a tavalyi elnökválasztási kampány óta azt hangoztatja, szorosabb kapcsolatok építésére és nagyobb nyitottságra törekszik a szigetországgal. Az elnök döntéséről hétfőn számolt be a washingtoni Fehér Ház. Obama az embargó meghosszabbításával a korábbi elnökök gyakorlatát folytatja, annak dacára, hogy külpolitikájának egyik meghirdetett alapelve az Amerika régi ellenségeihez való közeledés. Az Obama által aláírt memorandum szerint az embargó fenntartása az Egyesült Államok nemzeti érdekeit szolgálja. Az amerikai-kubai viszonyban az enyhülés jelei mutatkoztak azóta, hogy tavaly év elején Raúl Castro vette át az elnökséget gyengélkedő bátyjától, Fideltől. Az amerikai nagybankok jól jártak a válsággal  USA: egyre nagyobb a szegénység Az egészségügy lehet Obama veszte  MTI
Cikkek Mik az új házelnök céljai? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 07:31
A legfontosabb feladat, hogy a tavaszi választásokig biztosítva legyen a parlament folyamatosan működőképessége - közölte Katona Béla azt követően, hogy az Országgyűlés megválasztotta a parlament elnökének. A szocialista politikus a ciklusban hátralévő idejében kiemelt figyelmet fordítana arra, hogy miként lehet a szakmai, társadalmi és civil szervezeteket az eddiginél hatékonyabban bekapcsolni a parlamenti döntés-előkészítő folyamatába. Hangsúlyozta, hogy személyesen is szeretne részt venni abban a munkában, amely során találnak néhány olyan, az ország jövője szempontból fontos kérdést, amiben a parlamenti pártok is egyezségre tudnak jutni az ország érdekében. A házelnöki poszt búcsúajándéknak Az MSZP megtalálta Szili utódját MTI
Cikkek Szélsőséges vagy kemény a Jobbik? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 07:25
A Fidesz és a Jobbik szavazói szerint egybehangzóan a kemény kifejezés illik a legjobban a Jobbikra, míg az MSZP szavazói elsősorban szélsőségesnek látják a pártot - közölte a keddi Népszabadság a Progresszív Intézet kutatását. A 3500 ember kérdőíves, személyes megkeresésén alapuló felmérés szerint tíz emberből hét véli úgy, hogy a szélsőségesség veszélyes jelenség, viszont a megkérdezettek közel negyede ezt határozottan tagadja. A megkérdezettek fele látja úgy, hogy van ma olyan párt Magyarországon, amely szélsőséges eszméket képvisel; 68 százalék a Jobbikot jelöli meg első helyen ilyen pártként. A megkérdezettek fele véli úgy, hogy a következő választáson a Jobbik bejut a parlamentbe, de kiderült az is, hogy 44 százalék nem örülne ennek a fordulatnak, míg tízből hárman kifejezetten szeretnék, hogy a Jobbik a következő választás után parlamenti párt legyen. Míg a szocialista szavazók ennek határozottan nem örülnének (75 százalék), addig a Fidesz szavazói fele-fele arányban megosztottak a kérdésben. A kutatásból az is kiderült, hogy az emberek elsősorban konzervatívnak, keménynek és szélsőségesnek látják a Jobbikot - olvasható a Népszabadságban. Vasárnap a Jobbik simán küszöb felett lenne  Retkes-jóslat: meglesz a 6-7% 2010-re Retkes-Bajnai: nem csak a pénzről volt szó  Sólyom: ügyes a Jobbik, de egyedül van Népszavazás: öt kérdést elkaszált az OVB MTI, Népszabadság
Cikkek 273 környékén táncol a forint 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 07:16
Kedd reggel 272,98 forintot ért egy euró a londoni bankközi devizapiacon. Ez minimális erősödés a hétfő esti árfolyamhoz képest. Hétfőn 274,88 és 272,25 forint között mozgott az euró. Estére 273,21 forintra erősödött a péntek késő esti 272,17 forintról (+0,38 százalék). Éjszaka az árfolyam a 272,98 forintos szintre állt be, és kedden kora reggelig nem mozdult onnan. A forint így 3,58 százalékkal gyengébb a tavaly év véginél az euróval szemben. Az utóbbi napokban végbement, euróval szembeni gyengülés megállhat, hogy ha javul a hangulat a világ értéktőzsdéin - idézett a DowJones hírügynökség elemzői véleményeket, amelyek szerint kedden a 272,50-274,50 forint közötti sávban mozoghat az euróárfolyam. Kedd reggel egy dollár 186,47 forintot ért, szemben a hétfő esti 186,67 forinttal. A dollár ezzel 0,11 százalékot gyengült a forinthoz képest, és 0,97 százalékkal kevesebbet ér, mint tavaly év végén. Ugyanekkor az euró 0,27 százalékkal 25,4100 cseh koronára, és 0,05 százalékkal 4,1860 lengyel zlotyra gyengült. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron MTI
Cikkek Mennyit kapnak a pénzünkből a fejesek? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 07:11
Szeptember 15-től, azaz mától kell nyilvánosságra hozni minden olyan vezető tisztségviselő pénzbeli juttatásait, aki állami, önkormányzati többségi befolyással működő gazdasági társaságnál dolgozik. A kormány reméli, hogy a "rendcsinálásban" talál partnereket. Az adatok csordogálnak, az biztos, hogy a választott tisztségviselők a "legszegényebbek" és persze már röpködnek a milliók is. A nagyhalak még kivárnak
Cikkek Igazságtalan, de csökken a gázár 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 06:47
Októbertől köbméterenként nagyjából 13 forinttal fizetünk majd kevesebbet a gázért. A nagyfogyasztók szerint igazságtalan a rendszer, csúsztatni kéne
Cikkek Szigor: összegyűjtik az ingatlanosokat 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 15. 06:41
Az ingatlanközvetítő és -értékbecslőket a jegyzőknek kell számba vennie. De cég esetében elég egy "szakképzett" ingatlanos is
Cikkek Már egy éve nyögjük a válságot: boldog születésnapot! 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 18:50
A Lehman Brothers pontosan egy éve jelentett csődöt: kézzel foghatóvá vált a félelem és a bizalmatlanság a világ pénzpiacain
Cikkek Oroszország felé kacsintgat az új Opel, munkahelyek szűnnek meg 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 18:44
Az "új Opel" 170 millió eurót tervez befektetni oroszországi tevékenységébe, miután a kanadai-osztrák Magna és orosz befektető társa, a Sberbank átvette felette az irányítást - közölte a Magna társ-vezérigazgatója Siegfried Wolf, válaszul az egyik Opel-vagyonkezelőnek tulajdonított állításra, hogy több mint 600 millió eurót készülnek fordítani az orosz autóipar modernizálására. "A 600 millió eurós értesülés nem pontos" - jelentette ki Siegfried Wolf az orosz Sberbank vezérigazgatójával közösen rendezett sajtókonferencián. A német kormány egyik szóvivője szintén 170 millió eurós összeget nevezett meg hétfőn, hozzátéve, hogy még folynak a tárgyalások a kérdésben. Az előzetesen ismertté vált 3000 helyett összesen 4000 munkahelyet szüntet meg az Opel új tulajdonosa, az alkatrész-gyártással, illetve beszállítással foglalkozó osztrák-kanadai Magna konszern Németországban. Wolf közölte, hogy szerte Európában - azaz az Opel-üzemeket működtető országokban - összesen 10 500 munkahelyet szüntetnek meg, ebből négyezret Németországban. Az igazgató nem közölte, hogy a négy németországi gyár közül melyikben lesz leépítés, azt azonban megerősítette, hogy - egyedül Európában - a belgiumi Antwerpenben működő gyár bezárását tervezik. A Bizottság figyeli az Opel támogatásait Még nincs vége az Opel körüli szenvedéseknek Úgy tűnik, tényleg eldőlt az Opel sorsa Akinek érdeke, szálljon be az Opel megmentésébe A GAZ nem akar Opelt venni Opel-saga: mégis a belgáké lehet? MTI
Cikkek Biztató a rizstermés, bár vevő még nincs 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 18:37
Biztatónak látja a rizs idei terméskilátását Békésben a Csárdaszállási Agrár Zrt. igazgatóságának elnöke, ám  vevőről egyelőre nem tudott beszámolni. Farkas János az MTI érdeklődésére elmondta: a zrt. az idén csaknem 600 hektáron vetett rizst, és a termés egynegyedének learatása után az eddigi adatok alapján hektáronként öt tonnás  hozamra számítanak, egy tonnával többre, mint tavaly. Az átvételi árról az elnök még nem tudott tájékoztatást adni, mert egyelőre sem erről, sem az átvétel ütemezéséről, így a fizetési határidőkről sem nyilatkoztak a felvásárlók, ezért az összesen 3.000 hektáron gazdálkodó nagyüzem egyelőre a saját magtárába helyezi el a termést. Tavaly 70-72 forintot adtak kilogrammonként a kereskedők a rizsért, ez az ár az idén is elfogadható lenne a szakember szerint. Ismertette: Magyarországon Mezőtúr, Karcag és Kisújszállás térségénél északabbra már nem lehet rizst termeszteni, így ez a háromszög, kiegészülve Csárdaszállással a teljes hazai, mintegy 3000 hektáros vetésterület. Csárdaszálláson az 1950-es években kezdték meg a termesztést, akkor azzal a céllal, hogy magyar termésből elégítsék ki a teljes szükségletet. Farkas János tájékoztatása szerint a mindenkori termést alapvetően a hazai piacra szállítják, az igen jó minőségű magyar rizzsel javítják fel a külföldről érkező szállítmányokat. Spekuláljon arra, hogy elfogy a termőföld! MTI
Cikkek Negatív kilátás a brit bankrendszerre 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 18:27
Változatlanul negatív kilátást tart érvényben a brit bankrendszer egészén a Moody´s Investors Service, amelynek indoklása szerint a gyenge hazai makrogazdasági környezet jó eséllyel továbbra is hatással lesz a brit bankok pénzügyi teljesítményére. A nemzetközi hitelminősítő londoni elemzése szerint a rossz brit makrokörnyezet várhatóan a hátralékos banki kinnlevőségek további növekedését fogja eredményezni, ami a magasabb tartalékolási igény és a nagyobb finanszírozási költségek révén nyomást gyakorol a bankok jövedelmezőségére és tőkehelyzetére. A Moody´s becslése szerint a brit bankrendszer a globális pénzügyi válság 2007-es kezdete és 2008 vége között összesen 110 milliárd font (34 ezer milliárd forint) veszteséget szenvedett el hitel- és értékpapír-portfolióiban, ugyanakkor 2009 közepéig 120 milliárd font új tőkét sikerült felhajtania. A hitelminősítő azonban azzal számol, hogy az általa besorolással ellátott brit bankoknál hozzávetőleg még további 130 milliárd font veszteség keletkezik a hitel- és értékpapír-portfoliókban. E fejleményeket tükrözi, hogy a brit bankok pénzügyierő-osztályzatainak súlyozott átlaga "B"-ról "C mínusz"-ra, az előresorolt adósságkockázati és betéti besorolások súlyozott átlaga "Aa1"-ről "Aa3"-ra gyengült az elmúlt tizenkét hónapban a Moody´s listáján, áll a hétfői elemzésben. Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s Londonban nemrégiben kiadott elemzésében azt jósolta, hogy a brit  bankrendszer tőkepótlása a hazai össztermék (GDP) 7-10 százalékába is belekerülhet. Az Egyesült Államokban jó esetben 10, rosszabb esetben 20 százalékos GDP-arányos banki feltőkésítési költséget jósoltak a cég londoni elemzői. Az S&P néhány hete, hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó intézkedéssel stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok nyomán a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a GDP-érték 100 százalékát. A Moody´s Demszkyre szavazna? A válság ellenére óriási fizetésemelések a tőzsdén Stiglitz: nagyobbak a gondok a bankrendszerben A felelőtlen hitelfelvétel is okozta a válságot MTI
Cikkek Bankszektor: soha nem látott gondok 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 18:16
Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász szerint ma nagyobbak a gondok az amerikai bankrendszerben, mint a Lehman Brothers bank tavalyi csődje előtt voltak, a hitelválság óta nem sikerült orvosolni az alapvető problémákat
Cikkek Az Unió korlátozná a furgonok szén-dioxid kibocsátását 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 17:49
Felső korlátot kíván szabni az Európai Bizottság az Európai Unióban gyártott kisteherautók szennyezőanyag-kibocsátására
Cikkek A nap végére ledolgozta veszteségét a BUX 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 17:48
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 82,61 pontos, 0,43 százalékos csökkenéssel, 19.223,94 ponton zárt hétfőn.A részvénypiac forgalma 15,3 milliárd forint volt hétfőn, a vezető részvények vegyesen változtak az előző kereskedési napi záráshoz képest. A délelőtti veszteség nagy részét zárásra ledolgozták a részvények, de a napi, szűk kereskedési sávból csak a Mol tudott kitörni. Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház Zrt. határidős üzletkötője szerint a hétfői, "beszűkült" piac sokáig nem marad fenn. Jelentős árfolyam-elmozdulásokat vár akár már a héten is, egyebek között a szeptemberi pozíciók kifutása, lezárása, vagy meghosszabbítása miatt. Az "előregondolkodás" helyett az üzletkötő a gyors reagálást javasolja, és az indikátorok: az euró/dollár árfolyam, illetve az aranyár mozgásának figyelemmel kísérését. Az üzletkötő hozzátette: ha megindul a piac egy irányba, az akár hosszabb időre is meghatározhatja az árfolyamok változását. Ebbe véleménye szerint  az OTP-nél plusz és mínusz irányba belefér akár 1.000 forint feletti árváltozás is. A nyugat-európai és a régiós tőzsdék is hasonló mértékű mínuszban zártak, kivételt jelent a varsói tőzsde, amelynek indexe több mint 2 százalékot zuhant a költségvetés miatti aggodalmak hatására. A Mol 50 forinttal, 0,34 százalékkal 14.550 forintra erősödött, 2,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 65 forinttal, 1,31 százalékkal 4.915 forintra csökkent, forgalmuk 8,3 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 5 forinttal, 0,63 százalékkal 795 forintra nőtt, forgalma 985,1 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 320 forinttal, 0,88 százalékkal 36.190 forintra esett, a részvények forgalma 2,8 milliárd forintot ért el. Szektortársa, az Egis 87,3 millió forintos forgalom mellett 200 forinttal, 1,07 százalékkal 18.950 forintra emelkedett. A BUMIX 1.895,78 ponton zárt hétfőn, ez 10,46 pontos, 0,55 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei!MTI
Cikkek Az MKB megerősítve érezheti magát 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 17:43
Megerősítette a Fitch Ratings az MKB Bank Zrt. támogatási osztályzatát, az elsőrendű 1-es szinten. A legnagyobb európai hitelminősítő - amely teljes körű kockázati besorolást nem tart érvényben a magyar bankra - a támogatási osztályzat megerősítéséhez fűzött londoni elemzésében azt írta: az MKB-besorolást annak "rendkívül magas valószínűsége" támasztja alá, hogy a pénzintézetben 89,75 százalékot birtokló Bayerische Landesbank (BayernLB) szükség esetén támogatást nyújt. A Fitch megjegyzi ugyanakkor, hogy - jóllehet a BayernLB-nek jelenleg nincs szándékában megváltoztatni támogatási készségét - az MKB támogatási osztályzatára lefelé ható kockázatot jelentene, ha az EU-bizottság tulajdonlási módosítást írna elő az MKB-nál a BayernLB átalakítási tervének jóváhagyása során, vagy ha változna a német tulajdonos bank hosszú futamú besorolása. A Fitch Ratings leminősítés lehetőségére utaló negatív felülvizsgálat alatt tartja a BayernLB egyébként elsőrendű, "A plusz" szintű adósi osztályzatát.   A Moody"s Demszkyre szavazna? Ilyen is van: csökkent a bankok nyeresége MTI
Cikkek A felelőtlen hitelfelvétel is okozta a válságot 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 17:25
Az amerikaiak több mint kétharmada szerint nincs biztosíték egy újabb pénzügyi összeomlás bekövetkezése ellen
Cikkek A tartózkodás befolyásolta a forintot 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 17:12
A térségbeli devizák árfolyamát a tőzsdei profitkivét és a tartózkodóbb befektetői magatartás befolyásolta hétfőn. Az eurót 272,74 forinton jegyezték délután négy órakor a bankközi kereskedelemben, szemben a délelőtti 274 forint feletti, és a péntek délután négy órai 272,65 forinttal. A globális devizakereskedés európai szakaszának kezdete előtt az árfolyam még 272 forint körül járt hétfőn reggel. A hétfői kereskedés a tőzsdei profitkivét, a tartózkodóbb  devizapiaci befektetői magatartás jegyében zajlott. Az európai tőzsdeindexek egy százalék körüli veszteségben mozogtak a nap folyamán, majd az amerikai tőzsdeindexek is veszteséggel nyitottak. A fordulatra a gumiabroncs-import miatt kibontakozó amerikai-kínai kereskedelmi adok-kapok adott indokot, bár a múlt heti hat egymást követő nyereséges és éves rekordokat döntögető kereskedési nap után egyébként is esedékes volt egy profitkivételre lehetőséget nyújtó korrekció. A forint euróárfolyama a nemzetközi befektetői hangulat alakulása mellett zloty euróárfolyamát és az euró dollárárfolyamát követte. A zloty jelentős gyengülésen esett át, majd korrigált a nap folyamán. A lengyel deviza árfolyamát továbbra is a növekvő lengyel költségvetési deficit kilátása terheli meg. A zloty az európai kereskedés kezdete előtt tartott 4,16 körüli szintről 4,24 euró környékére gyengült, amelynek áttörésére két sikertelen kísérletet is tett. A szilárd ellenállási pontnál a zloty által tett fordulat, majd az amerikai nyitás közeledtével ismét erőre kapó euró támogatást adott a zlotynak és a forintnak nap közben elszenvedett veszteségeik visszaszerzéséhez. A zloty 4,19-es, a forint 273-as euróárfolyam alá erősödött, miközben a dollár 1,4550 körüli szintről 1,4600 fölé erősödött. Az EKB hétfőre 1,4561 dollárban állapította meg az euró referencia árfolyamát (még a kora délutáni órákban) a pénteki 1,4594 dollár után. A dollárt 186,53 forinton jegyezték délután négy órakor 1,4616 dolláros euró árfolyam mellett, a péntek délutáni 187,05 forint és 1,4574 euró/dollár után. A svájci frank jegyzése 180,17 forint a péntek délutáni 180,05 forint után, 100 japán jent pedig 205,67 forinton jegyeztek hétfőn a pénteki 206,50 forinttal szemben. Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek Csökkent az új autók szén-dioxid kibocsátása 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 16:40
A Frankfurti Autókiállítás alkalmából készített elemzés szerint az Európában eladott új autók átlagos CO2 kibocsátása alacsonyabb, mint valaha
Cikkek A Bizottság figyeli az Opel támogatásait 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 16:29
Csak olyan állami támogatást engedélyez az Európai Bizottság az Opel járműipari cég javára, amely összhangban van az Európai Unió versenypolitikai szabályaival és egységes közös belső piacának szabályozásával - szögezte le a brüsszeli "EU-kormány" szóvivője. Az Opel anyacége, a General Motors múlt héten bejelentett értékesítési döntése óta több európai országból olyan bírálatok érték Németországot, hogy a helyi munkahelyek javára kívánja felhasználni támogatási lehetőségeit, az Opel külföldi gyárainál pedig veszélybe kerülhetnek a munkahelyek. Brit és belga kormánytagok különös aggodalommal szólaltak meg az ügyben, kérve a brüsszeli bizottságot, hogy ügyeljen szigorúan az uniós szabályok és elvek érvényesülésére. Londonban a Vauxhall angliai üzemeit, Belgiumban az antwerpeni Opel-gyárat féltik a bezárástól. A belga sajtóban cikkek jelentek meg arról, hogy az antwerpeni Opel-üzem jobb teljesítménnyel dolgozik a németországi üzemeknél, az Európai Bizottság azonban úgy nyilatkozott, erre vonatkozó adatokkal nem rendelkezik. Az uniós végrehajtó testület megerősítette viszont azt, hogy előzetes egyeztetést vár el az állami támogatások ügyében, és ragaszkodik az unió szabályaihoz, amelyeket egyébként a gazdasági válság miatt átmenetileg módosítottak.  Az Európai Bizottság jelezte, hogy továbbra is figyeli az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok betartását az Opel esetében, és állandó kapcsolatban áll valamennyi résztvevővel. Még nincs vége az Opel körüli szenvedéseknek Úgy tűnik, tényleg eldőlt az Opel sorsa Akinek érdeke, szálljon be az Opel megmentésébe A GAZ nem akar Opelt venni Opel-saga: mégis a belgáké lehet? Nagy balhé készül az Opelnél MTI
Cikkek EU-kilátások: a javulás optimizmust eredményezett 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 16:16
Az év második felére jobb növekedési kilátásokat eredményezett az EU-ban, hogy a második negyedév óta jelentősen javult a közösség gazdasági helyzete
Cikkek A Moody"s Demszkyre szavazna? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 16:00
A Moody"s szerint Budapest továbbra is tartja az országéval azonos Baa1 minősítését, negatív kilátásokkal - nyilatkozta Nyáry Krisztián
Cikkek A lengyelek már idén növekednek? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 15:53
Az Európai Bizottság az eddig várt csökkenés helyett most azzal számol, hogy idén nő a lengyel gazdaság. A bizottság azt közölte, hogy a legújabb uniós várakozás szerint idén 1,0 százalékkal nő a lengyel hazai össztermék (GDP) az eddig várt 1,4 százalékos csökkenés helyett. Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter erre úgy reagált, hogy az Európai Bizottság felülvizsgált várakozása megfelel a lengyel kormány    előrejelzésének, ami 0,9 százalékos idei gazdaságbővülésről szól. A válság végével a támogatások is megszűnnek A környéken nekünk lesz legközelebb eurónk? Bulgáriában is jobb üzletelni, mint itthon? Ilyen adókkal sosem leszünk versenyképesek MTI
Cikkek A válság ellenére óriási fizetésemelések a tőzsdén 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 15:51
Az országos átlag háromszorosát meghaladó fizetésemelést kaptak tavaly a legnagyobb brit tőzsdei vállalatok csúcsvezetői
Cikkek Szoftverbeszerzés: Microsoft és nyílt forráskód 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 15:32
Nettó 24 milliárd forintért Microsoft, Novell és nyílt forráskódú szoftvereket vásárolt a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság - az eredmény a Közbeszerzési Értesítő legutóbbi számában jelent meg. Az ajánlatkérés 24 milliárd forintos keret-megállapodásra szólt, a következő bontásban: közigazgatási és oktatási szoftvereket kell szállítani, illetve a korábbi licenceket bővíteni, három kategóriában. Első a Microsoft, második a Novell, míg harmadik a nyílt forráskódú szoftver-csoport. Az elsőre 12 milliárd, a másodikra és a harmadikra 6-6 milliárd forint a keret. A szállítási lehetőséget 28-an nyerték el, közöttük van  a Synergon Rendszerintegrátor Kft., a KFKI Rendszerintegrációs Zrt., a Bull Magyarország Kft., a Novell PSH Kft., a Hewlett-Packard Informatikai Kft., és az ULX Nyílt Forráskódú Tanácsadó és Disztribúciós Kft. Milliárdos bukta: eladják a Skype-ot A kábelnet csábít minket a legjobban Információs társadalom - föl se fogjuk Változik a világ: autót kapnak a bloggerekMTI
Makro / Külgazdaság Bajnai: ez lesz az utolsó válságkezelő költségvetés 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 15:29
Ha jól tesszük a dolgunkat, akkor ez az utolsó válságkezelő költségvetés Magyarország életében, legalábbis a mostani gazdasági válság tekintetében - mondta Bajnai Gordon szezonnyitó parlamenti beszédében
Cikkek Gyógyszerekkel villogna Európa 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 15:05
Immár második ajánlattételi felhívásának kutatási témaköreit tette közzé Brüsszelben az Innovatív Gyógyszerek Kezdeményezés (IMI) nevű társulás, jelezve, hogy Európa jelentős összegeket fordít a gyógyszeripari innovációra, és e tekintetben globális vezető szerepre törekszik. Az IMI az Európai Bizottság és az európai gyógyszeripari ágazat közös társulása, amely a szűkös kutatási kapacitások bővítésére és koncentrálására hivatott. E második felhívás keretében 156,3 millió euró finanszírozási forrás áll rendelkezésre, amiből 76,8 millió eurót az Európai Bizottság nyújt, míg 79,5 millió euró mértékű természetbeni juttatást az ágazat vállalatai biztosítanak. A most meghirdetett kutatási felhívás a daganatos, valamint a gyulladásos és a fertőző betegségekkel kapcsolatos új gyógyszerek kifejlesztésének gyorsítását célozza. A 2007-ben létrehozott IMI révén tavaly tavasz óta - az első ajánlattételi felhívás nyomán - 246 millió eurót ruháztak be gyógyszerkutatási célokra, amiből 136 milliót finanszírozott maga az iparág. Az IMI teljes költségvetése a 2008 és 2017 közötti időszakra 2 milliárd euró - ebből 1 milliárd az Európai Unió és 1 milliárd az ágazat hozzájárulása. Mennyire betegek a magyarok? Fellélegezhetnek a kísérleti egerek? MTI
Cikkek Az állami alkalmazottak ötöde repülhet Szerbiában 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:49
Szerbiában az állami alkalmazottak közel ötödét, mintegy 14 ezer embert elbocsátanak azért, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folytassa a balkáni ország pénzügyi támogatását - közölte a szerb pénzügyminiszter. Hozzátette, hogy szeptember 18-ig várja a minisztériumoktól a kiadáscsökkentési javaslataikat. Diana Dragutinovic azt mondta, hogy az ilyen jellegű állami kiadáscsökkentést még azelőtt meg kívánja lépni, hogy október 20-án újraindulnak a tárgyalások az IMF-fel. Márciusban az IMF 2,8 milliárd euró készenléti hitelt hagyott jóvá Szerbiának. Szeptember elején az IMF azonban elhalasztotta a döntést arról, hogy Szerbia megkapja-e a második és a harmadik hitelrészletet, ami együtt 1,4 milliárd euró. Mint közölte, ez attól függ, hogy Szerbia végrehajtja-e a hitelfolyósítás feltételeit és tisztázza a kormány, mit akar tenni a növekvő államháztartási hiánnyal. Az IMF eredetileg azt javasolta, hogy Szerbiában emeljék fel a szolgáltatások és termékek jelenlegi 18 százalékos áfáját, növelve ezzel a költségvetés bevételét. A szerb illetékesek ezt elvetették. Helyette inkább a kiadáscsökkentést tartják megvalósíthatónak az állami adminisztráció karcsúsításával.     Az állami alkalmazottakat képviselő szakszervezetek máris jelezték, sztrájkot tartanak létszámleépítés esetén. Szerbiában a gazdasági válság kezdete óta 31 ezer ember, a foglalkoztatottak 5 százaléka vesztette el állását, jelenleg közel 18 százalékos a munkanélküliség. Engedékeny kedvében van az IMF Elbocsátásokkal hálálja meg Szerbia az IMF-pénzeket Szerbia már a hiány miatt is az IMF-hez fordul A bolgárok is az IMF-hez fordulhatnak MTI
Cikkek 2013-ra jönnek helyre a hipermarketek 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:45
Másfél éve átmenetileg csökkent a hipermarketek piaci részesedése a napi fogyasztási cikkekben elért forgalom értékének alapján
Cikkek Konzerválta a viszonyokat a roncsprémium 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:32
Élesen kritizálja a roncsprémium-programot két német kutató nemrég megjelent könyvében. A civilektől várják Európa felemelkedését
Cikkek Sokba kerül az elvándorlás 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:24
A szakképzett munkaerő elvándorlása Németországból komoly terhet ró a költségvetésre - mutatta be a müncheni Ifo gazdasági kutató intézet számítási példákon. Eszerint egy 30 éves orvos külföldi munkavállalása több mint egymillió márka veszteséget okoz a német költségvetésnek, egy 23 éves lakatos szakmunkás távozása pedig 281 ezer márkával "rövidíti meg" a német gazdaságot. A számítási példákban az Ifo szakértői a figyelembe vették a kieső adóbevételeket és társadalombiztosítási járulékokat, valamint a képzési költségeket is. Egy orvos már a kivándorlás pillanatáig 436 ezer márkájába kerül a költségvetésnek, mivel Németországban vette igénybe a képzési infrastruktúrát, adót és járulékokat viszont még nem fizetett. Az elmaradó adóbevételeket pedig 639 ezer euróra teszi az intézet. "Számításaink jól mutatják mennyire fontos lenne megelőzni a szakképzett munkaerő elvándorlását" - hangsúlyozta ki Christian Holzner, az Ifo szakértője. "A politikának ezért az adó- és járulékrendszer módosításával meg létre kellene hoznia a megfelelő ösztönzőket." 2003 óta - a visszatérők levonásával - közel 180 ezer szakképzett munkaerő vándorolt ki Németországból. A vártnál kisebb visszaesés Németországban A válság végével a támogatások is megszűnnek EU-százmilliárdokat is rejt a bivalybőrtáska "Munkahelyek megőrzéséért": felfüggesztve MTI
Cikkek Szlovákia újra nagy mértékű növekedést vár 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:18
Jan Pociatek, szlovák pénzügyminiszter tájékoztatott: a tárca várakozásai szerint már 2010 első negyedében újra növekedik majd a szlovák gazdaság éves összevetésben. A miniszter szerint "villámgyors" kilábalás nem valószínű, de a gazdaság teljesítőképessége lehetővé teszi, hogy ismét a válság előtt tapasztalt dinamizmussal bővüljön a nemzeti össztermék (GDP). A pénzügyminiszter nem számít a 2007-eshez fogható rekord gyors, 10 százalék körüli növekedéssel a válság lecsengése utáni időkben, "5 és 7 százalék közötti mértékű gazdaságnövekedés azonban nagyon is lehetséges" - mondta Jan Pociatek a Markiza tévécsatornának. A szlovák pénzügyminisztérium hivatalos előrejelzése szerint idén 6,2 százalékkal csökken a GDP, jövőre pedig 1,1 százalékkal bővül.      Idén az első negyedévben 5,6 százalékkal visszaesett a szlovák gazdaság teljesítménye az egy évvel korábbihoz képest. Az előző negyedévhez viszonyítva 11,2 százalékos volt a visszaesés január-márciusban. Az euróövezethez tartozó, 5,4 millió lakosú ország ezzel negatív Európa-bajnok lett, holtversenyben Lettországgal. Szakértők a válság csapásai alatt súlyosan megzuhant autóipar túlsúlyát okolták a nagy visszaesésért, mint ahogy a korábbi, igen dinamikus fejlődés motorja is az autógyártás volt az elemzői vélemények szerint. A francia Peugeot és a dél-koreai Kia 2006-os betelepülésével Szlovákia egy lakosra számítva a világ legnagyobb autógyártó országa lett, és a Volkswagen is már évek óta gyárt az országban. A csehek is magyar területi revízióról beszélnek Fico eddig ismeretlen arcát mutatta nekünk Sólyom, nyelvtörvény, gárda a közös nyilatkozatban MTI
Cikkek Újra vágott az orosz jegybank 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:14
Ismét csökkentette kulcsfontosságú kamatait az orosz központi bank, ezúttal 25 bázisponttal. Ez április óta már a hatodik csökkenés, az inflációs nyomás mérséklődésére. A refinanszírozási kamatot 10,75 százalékról 10,50 százalékra csökkentették, és 25 bázisponttal mérsékelték az egynapos és a rövid távú Lombard kamatot is.      Az orosz központi bank előzőleg augusztusban hajtott végre kamatcsökkentést, akkor is 25 bázispontút, míg a megelőző négy alkalommal egyenként 50 bázisponttal fogta vissza a kamatokat. A bank közleménye szerint fennmarad az infláció éves szintű mérséklődésének a trendje a következő hónapokban. Oroszországban stagnált az augusztusi fogyasztói infláció havi szinten, miután júliusban 0,6 százalékkal nőtt - közölte szeptember elején az orosz szövetségi statisztikai szolgálat. Az orosz gazdasági minisztérium 0,3-0,4 százalékos havi inflációval számolt, a szakértők 0,2 százalékossal.      Az idei első nyolc hónapban 8,1 százalékos volt az éves szintű infláció Oroszországban, ez mérséklődés az egy évvel korábbi 9,7 százalékhoz viszonyítva. Zöldet kapott a kamatcsökkentés Moszkva hitelezi Chávez fegyvereit 100 dolláros olajat vár a Gazprom MTI
Cikkek Északi Áramlat: a franciák is beszállnak 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 14:08
A francia GdF Suez SA várhatóan októberben belép a Gazprom által vezetett Északi Áramlat gázvezeték projekt kivitelező társaság részvényesei közé - jelentette be a Gazprom vezérigazgató-helyettese Alekszander Medvegyev. A Gazpromnak a projektben részt vevő német partnerei, az E.ON leányvállalata, a Ruhrgas, valamint a BASF leányvállalata, a Wintershall AG beleegyezett az Északi Áramlatban tartott részesedéseik meghatározott hányadának átadásába a GdF-nek. Így a francia energetikai konszern a holland Nederlandse Gasunie NV részesedésével megegyező, 9 százalékos pakettre tesz szert. A Wintershall Holding és az E.ON Ruhrgas jelenleg 20-20 százalékos részesedéssel rendelkezik, a Gazprom kezében pedig 51 százalékos többségi tulajdonrész van. Az 1220 kilométeres gázvezeték 2011-ben kezdi meg a földgáz szállítását Nyugat-Európából az Északi-tengeren keresztül, évi 27,5 milliárd köbméteres kapacitással, amit 2012-re évi 55 milliárdra növelnek. Megint nem áll jól a Nabucco szénája Alternatív gázforrást talált Bulgária Az oroszok belehúznak az energiakapacitás növelésébe A Gazprom sokat vesztett a gázvita miattMTI
KKV Még mindig hiszünk a csalóknak 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 13:59
Nagy azon visszaélések száma, amelyek során a mobilszolgáltatók ügyfeleitől ismeretlenek érvényes feltöltőkártya-kód bediktálását kérik
Cikkek Nem készülnek el karácsonyra a bevásárlóközpontok 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 13:38
A tervezett 93 ezer négyzetméternyi kiskereskedelmi létesítményből egyet sem adtak át az első félévben Budapesten
Cikkek A vártnál kisebb visszaesés Németországban 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 13:30
A német gazdaság a korábban jelzettnél kisebb mértékben esik vissza az idén a világgazdasági stabilizálódása miatt, de a gazdasági javulás üteme még túl gyenge ahhoz, hogy önfenntartó folyamattá válhasson - írja a német IMK gazdaságkutató intézet jelentése. Az IMK számításai szerint az idei GDP visszaesés mindössze 5,2 százalékos lesz a még júliusban jelzett 6,5 százalék helyett, jövőre pedig már 0,5 százalékos növekedésre lehet számítani, szemben az előző becslésben jelzett 0,4 százalékos visszaeséssel. "Szerencsére már túljutottunk a krízis mélypontján, de az elkövetkező másfél évben stagnálásra kell számítanunk" - mondta az IMK igazgatója Gustav Horn. "Egyelőre még a válság túlélése a fő feladat. Ez még nem ad szabad kezet a költségvetés konszolidálására vagy az adók csökkentésére." A válság végével a támogatások is megszűnnek EU-százmilliárdokat is rejt a bivalybőrtáska "Munkahelyek megőrzéséért": felfüggesztve MTI
Cikkek Kiskapuk az iparűzési adó körül - jövőre is mehetünk az önkormányzathoz 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 13:22
Az átmeneti szabályok rendelkezése jelentős kockázatokat hordoz, és lehetőséget ad a visszaélésekre
Cikkek Jobb, mint az emelés: változatlan az üzemanyagár 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 13:00
Nem változik az üzemanyagok ára ezen a héten a hazai töltőállomásokon - olvasható a holtankoljak.hu közleményében.  A múlt héten négy forinttal csökkent a benzin, és 5 forinttal csökkent a gázolaj ára. A benzin országos átlagos ára így 295 forint, a gázolajé 277 forint marad. Idén eddig összességében 70 forinttal nőtt a benzin, és 33 forinttal a gázolaj ára. A bioetanol (E85) átlagos ára 212 forint, tehát továbbra is nyerő alternatíva a benzinnel szemben. Az autógáz átlagára 162 forint. Kis fogyasztású és fürge a jövő autója? Milyen autók mennek? Kicsiben gondolkozunk Az utolsókat rúgják a roncsprogramok? Privátbankár
Cikkek Orbán 20 éve nem látott olyan veszélyeset, mint a mostani büdzsé 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 12:02
Orbán Viktor szerint a jövő évi büdzsé az elmúlt húsz év legveszélyesebb költségvetése, amely nem kezeli, hanem mélyíti Magyarország gazdasági válságát. A Fidesz elnöke ezt hétfőn Budapesten, a Fidesz-KDNP parlamenti képviselőcsoportjának évadnyitó, zárt frakcióülése után mondta újságíróknak. "Ha ezt így elfogadja a parlament, ez azt jelenti, hogy sok iskolára kerül lakat, az egészségügyi intézmények, kórházak rendelők nem fogják tudni ellátni a betegeket. A nyugdíjasoktól ismét rengeteg pénzt vesznek el, tehát az ő életlehetőségeik is szűkülni fognak" - fejtette ki Orbán Viktor a 2010-es költségvetésről, amelynek tervezetét pénteken nyújtotta be a pénzügyminiszter a parlamentnek. Arra az újságírói kérdésre, lát-e reális esélyt a költségvetés visszavonására, a pártelnök azt mondta: a Fidesz a visszavonást fogja követelni, hogy "mire jutunk, azt majd meglátjuk a vita végéig". MSZP: ez még mindig nem a mélypont! Bajnai: nem szerethető a költségvetés, de jó Költségvetés: a keménységen múlhat a távhő áfája Közel 8 ezer milliárd a devizaadósságunk Büdzsé 2010: Gyurcsány tovább kísért? Retkes-Bajnai: nem csak a pénzről volt szó November 30-án már lehet költségvetés  MTI
Cikkek EU: visszaesés az iparban, kevesebb foglalkoztatott 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 11:43
Az euróövezetben 1,8 százalékkal, a 27 tagú unióban pedig 1,9 százalékkal csökkent a foglalkoztatottak száma a második negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva, jelentette hétfőn az Eurostat. Az Európai Bizottság statisztikai hivatalának jelentése szerint az előző negyedévhez képest az eurózónában 0,5 százalékkal, az EU-ban pedig 0,6 százalékkal esett vissza a foglalkoztatottak száma. Az eurózónában a foglalkoztatottak száma az első negyedévben 0,7 százalékkal csökkent az azt megelőző negyedévhez képest és 1,2 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A 27 tagú EU-ban a negyedéves csökkenés 0,8 százalék, az éves 1,2 százalék volt. Az Eurostat becslése szerint az eurózónában a foglalkoztatottak száma 145,6 millió volt a második negyedévben, 702 ezerrel kevesebb, mint az előző negyedévben. A létszámcsökkentés egyebek mellett a feldolgozó-, építőipart, a pénzügyi szolgáltatásokat, a mezőgazdaságot, a kereskedelmet, a közlekedést érintette leginkább. Elemzők szerint az adatok megerősítik, hogy a munkaerőpiac továbbra is törékeny állapotban van. Az euróövezetben 0,3 százalékkal csökkent az ipari termelés júliusban az előző hónaphoz viszonyítva, és 15,9 százalékkal esett vissza 2008 júliusához képest - közölte hétfőn az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat. A Reuters hírügynökség által megkérdezett elemzők 0,2 százalékos havi és 16,6 százalékos éves visszaesést vártak. Júniusban 16,7 százalékkal csökkent a termelés az előző év azonos időszakához képest, májusban 17,6 százalékkal, áprilisban pedig 21,3 százalékkal esett vissza. Az elemzők szerint ha a termelés változatlan marad augusztusban és szeptemberben, a kibocsátás visszaesése 0,2 százalék körül alakulhat a harmadik negyedévben. Egyes szakértők szerint a harmadik negyedévben a térség gazdasága már kikerülhet a recesszióból. A régió azonban továbbra is erősen függ a kormányok által biztosított pénzügyi és monetáris ösztönzőktől, egyelőre még korai lenne ezek megszüntetése. Akinek érdeke, szálljon be az Opel megmentésébe Magyar gazdaság: innen már csak felfelé mehetünk? Viszlát, Európai álom: irány a süllyesztő? MTI
Cikkek Mégsem olyan egységes a Bankszövetség? 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 11:39
Hirtelen távozott a Bankszövetség éléről Felcsúti Péter elnök. A döntése hátterében a szövetségen belüli ellentétek állnak
Cikkek Kiszámíthatatlanság: pénztári kritika a kormánynak 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 11:15
A következetlen gazdaságpolitikai lépések nem kedveznek a pénztári megtakarításoknak
Cikkek A rendőrség összefogott a pénzügyi felügyelettel 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 10:54
A Magyar Köztársaság Rendőrsége és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete határozatlan időre szóló együttműködési megállapodást kötött minden olyan bűncselekmény visszaszorítása és megelőzése érdekében, melyek a pénzügyi intézményrendszerek és a pénzügyi piacok iránti bizalmat veszélyeztetik - tájékoztatta közleményében a Privátbankárt a PSZÁF. Az ORFK és a Felügyelet között megkötött megállapodás célja, hogy biztosítsák a pénzügyi piacok megbízható, átlátható, prudens és hatékony működését, szolgálva a felügyelt intézmények, és ügyfeleik védelmét, biztonságát. Az együttműködés kiemelt célja a pénzügyi visszaélések elleni fellépés új szemléletének kialakítása a büntetőeljárás és a felügyeleti ellenőrzés során, az ezzel összefüggő képzés megszervezése és az abban való részvétel, valamint a közös felvilágosító tevékenység a fogyasztói gondolkodás és magatartása átalakítás érdekében. Az együttműködés során kiemelt területnek tekintik a felek a készpénz-helyettesítő fizetési eszközökkel történő visszaélés, a hitelezéssel, elsősorban a gépjármű- és lakásfinanszírozással összefüggő csalás és orgazdaság, az ugyanazon tulajdonosi vagy ügyfélkörhöz kapcsolódó ismétlődő, szervezett kereteket öltő pénzügyi visszaélések, a hitelintézetek sérelmére elkövetett rablások, a készpénzkiadó automaták elleni támadások és az elektronikus pénzügyi szolgáltatásokkal kapcsolatos jogellenes magatartások visszaszorítását és megelőzését. A közös cél megvalósítása érdekében az intézmények e témákkal kapcsolatban célzott adatgyűjtést és elemzést végeznek, felmérik az új jelenségeket és jövőbeni kockázatokat, éves helyzetértékelést készítenek a hazai és nemzetközi trendekre és a megelőzés módszertanára kiterjedően, továbbá egymás részére rendelkezésre bocsátják a – személyes adatokat, bank-, üzleti és egyéb titkot nem tartalmazó – statisztikáikat, elemzéseiket. A felek a megállapodásnak megfelelően az összehangolt fellépés érdekében egyeztetik álláspontjaikat a kiemelt területekkel összefüggő adatgyűjtés és hasznosítás jogi kereteinek kialakítása érdekében, továbbá a kapcsolódó jogszabályalkotás és módosítás során. Bankok: a törvény végrehajthatatlan, majd a kódex!  NNI-PSZÁF: hitel helyett kisemmizték az ügyfeleket Hogy lehet ekkorát csalni? Pancser felügyelettel  Privátbankár
Cikkek Ellentétek: lemondott a Bankszövetség elnöke 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 10:50
Lemondott a Bankszövetség elnöki tisztéről Felcsuti Péter hétfőn. Döntését az MTI-nek nyilatkozva azzal indokolta, hogy nem ért egyet a Bankszövetség néhány meghatározó tagjának véleményével. Bankok: a törvény végrehajthatatlan, majd a kódex! Hitel helyett kisemmizték az ügyfeleket Már nem kell sok a banki etikai kódexhez A bankok elárulták, hogyan szabályoznák magukat Bankszövetség: még nincs meg a végleges etikai kódex Mások helyett fizetünk: igazságot a jó adósoknak! Elővásárlás: nyitva a kapu az önkormányzatok előtt MTI
KKV Cégeink belenyúlnak a jóba: az EU-kasszába 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 10:48
A hazai kis- és középvállalkozások számára odaítélt európai uniós támogatások összege jelentősen emelkedett 2009-ben
Cikkek Cégeink belenyúlnak a jóba: az EU-kasszába 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 10:34
A hazai kis- és középvállalkozások számára odaítélt európai uniós támogatások összege jelentősen emelkedett 2009-benPrivátbankár
Pénzügyi szektor MNB: nőtt a szabad likviditás 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 09:53
A bankrendszer szabad likviditása augusztusban tovább nőtt, amit a hitelintézetek kéthetes MNB-kötvény átlagállományának jelentősen emelkedése mutat - közölte az Magyar Nemzeti Bank a statisztikai mérlegét hétfőn az előzetes adatok alapján.
KKV Adó: új törvény kell, hogy a régi-új működjön 
Privátbankár.hu | 2009. szeptember 14. 09:46
A már elfogadott adótörvények a jog útvesztőiben vérezhetnek el, de ami még nagyobb gond: nem érik el eredeti céljukat
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG