Hírek
Cikkek MÁV: a VDSZSZ riogat a kirúgásokkal 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 10:25
A MÁV Zrt. menedzsmentje szerint  a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) rémhíreket terjeszt, "valótlan állításait" a tömeges létszámleépítésről a munkáltató a leghatározottabban visszautasítja és emlékeztet rá, hogy az idei üzleti tervben szó sincs 5 ezer munkavállaló elbocsátásáról, és ezt a szakszervezet vezetőinek -  akik a MÁV Zrt. Felügyelő Bizottságának tagjai is - nyilvánvalóan tudniuk kell. A MÁV Zrt. közleményben reagált a Magyar Nemzet pénteki számában megjelentekre. A lap a VDSZSZ-re hivatkozva azt írta, hogy 5 ezer fős elbocsátás és 30 milliárd forintos megszorítás lehet az idén a MÁV Zrt.-nél. Tömegeket rúgnak ki a MÁV-tól? A MÁV Zrt. közleménye szerint a VDSZSZ tudatos hamisításokkal és csúsztatásokkal, rémhírekkel igyekszik felhergelni a vasutasokat és a közvéleményt, szándékosan zavart kelt. Ezt a vasútellenes módszert a magyar vasút vezetése a legteljesebb mértékben elítéli és elutasítja - áll a közleményben. A MÁV Zrt. a hatékony működés érdekében és a válságos gazdasági helyzetre tekintettel - más cégekhez, vállalatokhoz hasonlóan - a központi irányítás terén, vezetői szinteken tervez karcsúsítást, de ez távolról sem érinti a vasútközlekedés közvetlen lebonyolításában érintett munkaköröket. Erről egyébként folyamatos az egyeztetés a vasúttársaságnál működő érdekvédelmi szervezetekkel - fűzik hozzá. Nem igaz, hogy a MÁV Zrt. 5 ezer ember elbocsátására készül, üzleti tervében nem szerepel ilyen előterjesztés - erősítette meg Molnár Csaba közlekedési miniszter. Elmondta: "Szó sincsen 5 ezer munkavállaló elbocsátásáról, ez egy rémhír, és azt gondolom, akik ezt terjesztik, őket kellene megkérdezni arról, miért találták ki". Arra a kérdésre, hogy várható-e 30 milliárd forint megszorítás a MÁV-nál, a miniszter közölte: a MÁV-nak még nincs elfogadott, idei üzleti terve, a kérdésre pedig csak azt követően lehet válaszolni. Az elbocsátott sztrájkoló vasutasokon vitáznak Csak Gaskóék nem állapodnak meg a MÁV-val MTI
Cikkek Bezár a debreceni bútorgyár 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 09:45
Februárban véget ér az egyetlen magyar hajlítottbútor-gyár 102 éves története, néhány hónapja még 149 embernek adott megélhetést a Sellaton Zrt. (volt debreceni hajlítottbútor-gyár), február végén azonban az utolsó dolgozó is elhagyja az üzem kapuját, végleg - írta pénteken a Hajdú-bihari Napló. "Február 28-ig lekötött munkáink vannak, az emberek is addig dolgoznak" - közölte Görömbei Csaba vezérigazgató, aki a Hajdú-bihari Naplónak elmondta azt is, hogy az első körben 50, a felszámolás elrendelése miatt pedig a többi 99 dolgozótól is kénytelenek megválni. Közép-Magyarországon is egyre több a munkanélküli Novembertől fokozatosan nő a regisztrált munkanélküliek száma, a viszonylag jó munkaerőpiaci helyzetben lévő Vác környékén is - mondta a Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ Váci Kirendeltségének vezetője. Sabacz Róbert tapasztalatai szerint a hozzájuk tartozó 38 település munkáltatói részben a felvételek befagyasztásával, részben elbocsátásokkal reagáltak a gazdasági válságra. A váci Tungsramtól már ősszel elküldtek hatvan dolgozót - az elbocsátás azóta is folyamatos - és a Komárom- Esztergom megyei Suzuki gyár is jelentős leépítéseket hajt végre. Emiatt a Vác térségéből bejárók egy része is a helyi munkaügyi központ ügyfélkörét gyarapítja. 2008. december 20-án 3205 regisztrált munkanélkülit tartottak nyilván, ám egyre többen állnak sorban a kirendeltségen annak ellenére, hogy a közeli Gödön működő Samsung új gyártósorához több száz betanított munkást keresnek. Karácsony előtt rúgták ki a legtöbb magyart 250 dolgozót elküld a hatvani BoschMTI
Cikkek Még nem tudja a kormány, mi legyen az adókkal 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 09:39
Egyelőre nincs konkrét elképzelés arról, hogy hogyan változzon az adórendszer - mondta Veres János pénzügyminiszter
Cikkek Becsuktuk a pénztárcákat 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 09:04
Rosszul alakul a kiskereskedelem sorsa világszerte az általános gazdasági lassulás, számos nyugati országban a már elkezdődött recesszió miatt. Pénteken üdítő kivételként jelentkezett a holland Ahold, világszinten nagyságra a hetedik kiskereskedelmi csoport, jelentvén, hogy negyedik negyedévi bevétele 6,6 milliárd euró - új negyedik negyedévi rekord - volt a folytatódó tevékenységekből, 12,9 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A tényszám elérte az elemzői várakozások felső határát. Igaz, a forgalom növekedését, főleg az Egyesült Államokban, árcsökkentések, újabb és újabb akciók révén érték el. Az általános kép azonban sokkal sötétebb. A világ legnagyobb kiskereskedelmi hálózata, az amerikai Wal Mart a múlt héten csökkentette negyedik negyedévi várakozását, és csütörtökön ugyanezt tette a francia Carrefour. Most 6,5 százalékos tavalyi forgalomnövekedést valószínűsít tavalyról, korábban 7 százalékban reménykedtek a csoportnál. Egyszersmind 25,74 milliárd eurós forgalmat jelentett az utolsó negyedévről, ez mindössze 0,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A Carrefour Kínában bízik, azt várja, hogy forgalma ott idén is 15 százalékkal nő, csakúgy, mint tavaly. Kevesebb helyen költhetjük a pénzt  Nem vásárolnak az amerikaiak  Soha nem látott recessziót várnak a németek   MTI
Cikkek Hat százalékot zuhant az építőipar 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 09:02
Az év első tizenegy hónapjában az építőipari termelés volumene 6,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2007 azonos időszakában
Cikkek Van elég gázunk 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 08:07
Pénteken Magyarországon a várható földgázfelhasználás 57-59 millió köbméter lesz, míg a források nagysága 66 millió köbméter; pénteken semmiféle korlátozás nem várható, bár Ukrajnából továbbra sincs hivatalos értesítés az orosz földgáz érkezéséről -  közölte az FGSZ Földgázszállító Zrt. A közlemény szerint a földalatti gáztárolókból 53 millió köbméter, a belföldi termelésből 9 millió köbméter gáz használható fel, az Ausztria felől érkező import pedig 4 millió köbméter lesz, igaz, ezeknek a mennyiségeknek a rendelkezésre állásáról még folynak az egyeztetések - olvasható az FGSZ közleményében. Csütörtökön az ország gázfogyasztása 57 millió köbméter volt. Ez tartalmazza azt a mennyiséget is, amit az I-es kategóriájú felhasználók fogyasztottak azt követően, hogy  délelőtt 10.00 órakor feloldották ennek a kategóriának a korlátozását. Ukrajna irányából csütörtökön sem érkezett földgáz. Ausztria irányából 4 millió köbmétert a magyar felhasználóké lett. Az FGSZ további 2,7 millió köbmétert Szerbiába, 1 millió köbmétert pedig Bosznia-Hercegovina irányába tranzitált. Szerbia irányába további 2 millió köbméter gázt magyarországi kitermelésből szállítottak ki. Az FGSZ közleménye megjegyzi, hogy a magyar szállítórendszer készen áll az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására, azonban a gáz érkezéséről hivatalos értesítést továbbra sem kapott az FGSZ. Az ukrán kormány stoppolja a gázt Dögkeselyűk Ukrajna felett: halálszagot éreznek MTI
Cikkek Az EBRD nem áll le a pénzosztással 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 08:02
Kelet-Európában a történelem során még nem látott ütemű átalakulás zajlott le, és a jelenlegi válság idején a feladat annak megakadályozása, hogy a folyamat visszaforduljon
Cikkek Az orosz hatalmat is szétcincálja a válság? 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 07:33
A gazdasági válság nyomán zuhanó értékű rubel, a tőzsde mélyrepülése és a növekvő munkanélküliség mind komoly veszélyt jelenthetnek az Oroszországot irányító törékeny hatalmi struktúra egyensúlyára nézve
Cikkek A legjobb magyar éttermek 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 07:12
A körúti Bock Bisztró végzett az első helyen a Dining Guide kiadvány által meghirdetett magyarországi éttermi versenyben
Makro / Külgazdaság Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 07:06
George Bush leköszönő amerikai elnök csütörtök este országos tévébeszédben búcsúzott el az amerikai néptől
Cikkek Keresztfélév: nyolcvan százalék bejutott 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 07:02
Meghatározták csütörtökön a felsőoktatási intézmények keresztféléves ponthatárait, idén a jelentkezők nyolcvan százaléka megkezdheti tanulmányait februárban valamelyik egyetemen vagy főiskolán. A ponthatárokat a www.felvi.hu címen találhatják meg az érdeklődők. Az Országos Felsőoktatási Információs Központ honlapján közzétett tájékoztató szerint a mostani  felvételi időszakban 2.722 jelentkezőből összesen 2.200-at vettek fel az egyetemek és főiskolák. Akiknek most nem sikerült, február 16-ig jelentkezhetnek még a szeptemberben induló képzésekre. A csütörtöki döntés értelmében mesterképzésre 1.227-en, felsőfokú szakképzésre 253-an, míg költségtérítéses alapképzésre 720-an kerültek be.  A felsőoktatási intézmények 1.048 államilag támogatott és 179 költségtérítéses hallgatót vettek fel a mesterképzésekre. A felvett hallgatók közül legtöbben (37 százalék) a műszaki képzési területen kezdhetik meg a tanulmányaikat. A felvettek között jelentős arányt képviselnek az új típusú tanárképzésre felvettek (23 százalék), valamint az informatikai területen (13 százalék) és a bölcsészettudományi területen (15 százalék) tanulmányaikat megkezdők. A jelentkezők a besorolási döntést az Oktatási Hivataltól, a felvételi döntést a felsőoktatási intézményektől kapják meg. Az alapképzésben és a felsőfokú szakképzésben a 400+80-as pontozási rendszert alkalmazták a felsőoktatási intézmények. A mesterképzésben a pontokat a felsőoktatási intézmények által meghatározott, maximum 100 pontos rendszer szerint számították ki. A februárban induló képzések, amelyekre 2008. november 15-i határidővel lehetett jelentkezni, azt a célt szolgálják, hogy azok az alapképzésben tanulók, akik januárban végeznek, lehetőséget kapjanak a tanulmányaik közvetlen folytatására mesterképzésben. Ilyen például a műszaki képzési terület, ahol a képzés 7 féléves. Ugyanakkor a most induló mesterképzésekre jelentkezhettek a korábban főiskolai, vagy esetleg egyetemi végzettséget szerzettek is. Számukra kedvező lehetőség volt, hogy a meghirdetett képzések jelentős része levelező tagozatos volt, amit munka mellett is el lehet végezni. Felvették, de mégsem tanul a pénz miatt  Jövőre magasabb lesz a diákhitel kamata Ilyen árak mellett képtelenség tanulniMTI
Cikkek A Megyeri híd felverte az ingatlanárakat 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:51
Jelentősen javította Dunakeszi ingatlanpiaci pozícióját az új Duna-híd, amelyet tavaly év végén adtak át - mondta Széll Tamás ingatlanforgalmazó
Cikkek Döcög a reform 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:49
A közigazgatás reformja elindult, de lassan halad, és csak részterületeken jelenik meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése szerint - ismerteti a Népszabadság. A közigazgatás reformja a rendszerváltozás óta része a közgondolkodásnak és a kormányok cselekvési programjának. Az elmúlt két évtizedben 54 kormányhatározat készült e tárgyban. Több területen is születtek részeredmények, ám ezek elszigeteltek maradtak - áll az ÁSZ legutóbbi, "A magyar központi közigazgatás modernizációjának ellenőrzéséről" szóló jelentésében. A jelentés egyebek között megállapítja, hogy a minisztériumok létszáma nem változott lényegesen az elmúlt években, a központi közigazgatásban dolgozók száma viszont 18 százalékkal csökkent. Ez 320 milliárd forint megtakarítást eredményezett, de ez főként az önkormányzatokra korlátozódott. A költségvetésre azonban csak a szervezeti rendszer átalakítása gyakorolhatna hosszan tartó hatást. Gyurcsány: Elbukik, aki menekülni akar Az MSZP keresi a Fideszhez vezető utat  Népszabadság
Cikkek Tömegeket rúgnak ki a MÁV-tól? 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:47
Tömeges elbocsátás és harmincmilliárd forintos megszorítás lehet az idén a MÁV Zrt.-nél az érdekképviseletek szerint - írja a pénteki Magyar Nemzet. A Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) tudomása szerint ötezer főt, azaz a vasutasok egynegyedét bocsátaná el az idén a MÁV Zrt., ezért a Vasúti Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgeti - ismerteti a napilap. A szakszervezet szerint kedden egy, a MÁV menedzsmentjéhez tartozó személy részéről olyan tájékoztatás hangzott el, hogy a megszorító intézkedésekben foglalt elvárásokra való tekintettel a MÁV létszámát ez évben minél előbb több mint ötezer fővel kívánják csökkenteni. "Mivel a négyéves, illetve az idei évre vonatkozó foglalkoztatáspolitikai megállapodás ilyen méretű létszámcsökkentést sem a MÁV Zrt-nél, de összességében a tulajdonában lévő társaságok vonatkozásában összevontan sem tesz lehetővé, szükségesnek tartjuk a híresztelés valóságtartalmának vizsgálatát" - olvasható a tárgyalásokat kezdeményező levélben. Gaskó István, a VDSZSZ elnöke a lapnak nyilatkozva hangsúlyozta, jelenleg tizenkilencezer fő a vasutasok létszáma, azaz a tervek szerint egynegyedüket bocsátaná el a társaság. Mivel egy ilyen elképzelést "nem lehet elfogadni", minden bizonnyal új ponttal bővül a szakszervezet követelése. Az elbocsátott sztrájkoló vasutasokon vitáznak Csak Gaskóék nem állapodnak meg a MÁV-val Magyar Nemzet
Cikkek Utalják az uniós pénzek előlegeit 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:45
Az uniós pályázatok legélelmesebb nyerteseinek már a jövő hét első felétől utalják az előleget - értesült a Világgazdaság
Cikkek Védjegyet kaphat a magyar sertéshús 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:42
Felgyorsult a Minőségi Magyar Sertéshús védjegy bejegyzési folyamata. Még az idén oltalom alá kerülhet az embléma, ám a bevezetése legalább két évet és jelentős marketingforrást igényel - ismerteti a pénteki Napi Gazdaság. A gazdasági napilap cikke szerint kérdéses, hogy a jelenlegi helyzetben a bankok hajlandóak-e hitelezni a védjegyprogramot, és nyitott kérdés az is, hogy a 10 százalék fölötti hitelkamatok mellett érdemes-e egyáltalán belevágni a beruházásba. A programban elsősorban a 2007 végén alapított és tavaly már több milliárd forintos forgalmat lebonyolító magyar Minőségi Sertés Integrációs Kft. tagjai vennének részt, de ahhoz, hogy valóban hatásos legyen a védjegy, szükség lenne a feldolgozók és a kereskedők közreműködésére, illetve anyagi hozzájárulására. Milliárdos magyar védjegyek - itt a lista Alacsony szinten a hazai védjegykultúra Napi Gazdaság
Cikkek Megszűnik a pécsi tüdőszanatórium 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:41
Megszűnik a Baranya Megyei Kórház pécsi tüdőszanatóriuma január végén, az ingatlant a fenntartó megyei önkormányzat értékesíti, a pénzt pedig a kórház adósságának csökkentésére fordítja. Ruzsa Csaba, a kórház orvos-főigazgatója elmondta: a tüdő- és ápolási osztályok már tavaly elköltöztek az épületből, a krónikus betegeket és az utolsó, kardiológiai rehabilitációs osztályt ezen a héten költöztetik. Hozzátette: az ágyak a Baranya Megyei Kórház más épületeibe, az Irgalmas Rendhez, s egyebek mellett a harkányi kórházba kerültek, kerülnek, a tüdőszanatórium alkalmazottai a megyei kórházban tovább dolgozhatnak. A főigazgató a megszüntetés okaként azt jelölte meg, hogy a tüdőgyógyintézet nem jutott kiemelt szerephez az egészségügyi integrációs tervekben, az önkormányzatnak pedig nem volt elegendő pénze hosszú távú fenntartásához és modernizációjához. Ruzsa Csaba közlése szerint az 1970-es években az öthektáros mecsekoldali területen, az országos tbc-ellenes kampány keretében épült, mára leromlott állapotú tüdőszanatórium értékét öt évvel ezelőtt mintegy 1,4 milliárd forintra becsülték. Eladásával a megyei önkormányzat a kórház jelenlegi 1,7-1,8 milliárd forintos adósságának nagy részét kívánja rendezni. Két évvel ezelőtt felmerült a szanatórium egészségügyi intézményként történő értékesítése, illetve bérbe adása is, de ezt a megyei önkormányzat elvetette. Eddig ötmilliárdba kerültek a kórházbezárások MTI
Cikkek Kövér: a Jobbik az MSZP kreálmánya 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:39
Kövér László szerint az MSZP most a Jobbikot használja fel a Fidesz gyengítésére; ha nincs elég jobboldali párt, a szocialisták csinálnak újabbat - számolt be a pénteki Népszabadság a Fidesz választmányi elnökének szerda esti makói lakossági fórumáról. Kövér László szerint ilyen volt a Köztársaság Párt, ilyen volt a Centrum Párt, ilyen a Dávid Ibolya vezette MDF, és ilyen most a Jobbik, amelynek szándékait szerinte jól jellemzi, hogy a ferencvárosi kampányban szinte nem foglalkozott az MSZP-vel, a Fideszt viszont háromszor is feljelentette választási csalásért. Az IMF főigazgatójának magyarországi látogatásáról szólva Kövér László azt mondta: Dominique Strauss Kahn ugyanabból a bandából való, mint Gyurcsány Ferenc, nyugodtan szólíthatnák egymást elvtársnak. Az IMF nem vette figyelembe, hogy nem Gyurcsány Ferencnek, hanem az országnak segítenek. Ennek az az oka, hogy az  IMF is ugyanabban a politikában érdekelt, amit ez a kormány folytat. Vona Gábor, a Jobbik elnöke a lapnak felháborítónak nevezte Kövér László állítását és bocsánatkérésre szólította fel. Közölte: a Jobbik és a Fidesz közt nagyobb a távolság, mint a Fidesz és az MSZP között. Európában is a Jobbik lesz a nevető harmadik? Egy igazi jobboldali az MSZP-re szavaz? Buktak a politikusaink - de nem egyformán Népszabadság
Cikkek Ebből baj lehet: elkallódtak a műemlékek papírjai 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:31
Sehol nem találják azt a hivatalos jegyzéket, amely műemléknek nyilvánít 330 épületet, köztük 87-et a Budai Várban. Köztük van a Citadella, az Iparművészeti Múzeum és a Nagyvásárcsarnok is - írja a Népszava. Az 1950-ben íródott előterjesztés még fellelhető az országos Levéltárban, de a miniszteri aláírással ellátott hivatalos okmány már nincs meg. Ezt Jankovich-Bésán Dénes, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védési igazgatója sem tagadja - olvasható a napilapban. Az az irat meg sem született, vagy valahol elkallódott - ez talán már soha nem derül ki. Ami viszont tény: a hiányzó okirat még nagy bonyodalmakat okozhat. Az igazgató ugyan nem igazán tart ettől, arra hivatkozik, hogy egy bírósági tárgyaláson már elfogadták azt a könyvet bizonyítékként, amely a szóban forgó 330 épületet felsorolja. Jogi szakértők szerint azonban perek sorozata várhat a hatóságra, mert az a legfontosabb okiratot nem tudja felmutatni. Az ügy akár az Alkotmánybíróságig is eljuthat, amely kimondhatja majd, mi számít igazi bizonyítéknak - ismerteti a Népszava. Engedély nélkül estek neki a Kelenföldinek a bontók  Budapest elmegy a saját adottságai mellettNépszava
Cikkek Összeszorított foggal várjuk a válságot 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:06
A magyar lakosság elhúzódó, legalább másfél évig tartó pénzügyi-gazdasági válságra számít, de az embereknek vannak elképzelései, stratégiái arra, hogy miként tudják átvészelni ezt az időszakot - derül ki a Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából
Cikkek Tagadjuk, hogy piálunk 
Privátbankár.hu | 2009. január 16. 06:03
A magyarokat leginkább az alkoholfogyasztás költségvonzata aggasztja. Az európai átlagnál magasabb arányban valljuk azt, hogy sosem iszunk alkoholt
Cikkek Sírba vitte a férfiakat a privatizáció 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 19:28
Az állami tulajdon 90-es évek elején lezajlott tömeges és gyors privatizációja a volt szocialista országokban halálozási hullámot indított el a férfiak körében - állapítják meg brit kutatók
Makro / Külgazdaság A házikoszt is gyilkos? 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 19:19
Növekvő kalóriatartalmuk miatt ma már az otthon, saját kezűleg elkészített ételek sem egészségesebbek az éttermekben felszolgált változataiknál - olvasható az NBC Philadelphia internetes oldalon. Ma már szinte fölösleges a tűzhely fölé görnyedve több órát robotolni azért, hogy ízletes - és tudomásunk szerint a gyorsételeknél egészségesebb - fogásokat szolgáljunk fel családtagjainknak, ugyanis az elmúlt években jelentősen megnövekedett a saját kezű elkészítésre váró receptek kalóriatartalma. Mindezt az amerikai mezőgazdasági minisztérium egy konferenciáján bemutatott kutatási eredmények igazolják. A minisztérium táplálkozáspolitikai központjának vezetője, Brian Wansink által példaként felhozott "The Joy of Cooking" című szakácskönyvben a receptek kalóriatartalma a legelső, 1937-es kiadás óta 63 százalékkal növekedett meg. Az amerikai kormány szeretne változtatni e kedvezőtlen irányzatokon, s e célt szolgálja például a MyFood-a-pedia elnevezésű honlap, amelynek segítségével rákereshetünk az interneten egy bizonyos ételre és hasznos információkat szerezhetünk a kalóriatartalomról. Nevessen a kilókon - megéri Már a magyarokat is érdekli, mit esznek  MTI
Cikkek Szüleinkhez menekülünk a válság elől 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 19:07
Az Egyesült Államokban sok fiatal felnőtt visszaköltözik szüleihez a gazdasági recesszió miatt, ezzel igyekeznek csökkenteni a kiadásokat
KKV Kitiltanák a kocsikból a mobilokat 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 19:05
Széles körű vita bontakozott ki az Egyesült Államokban a vezetés közbeni telefonálás betiltásáról. A mobilozást egyesek szerint a kihangosító és a headset sem teszi biztonságosabbá - a mobiltelefon állítólag a balesetek 6 százalékáért felelős
Cikkek Megszabadulhatunk a felesleges KRESZ-tábláktól 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 18:22
A félrevezető közúti jelzések és indokolatlan közlekedési táblák hosszabb távon rontják a közlekedésbiztonságot, ezért indokolt felülvizsgálni azokat - értett egyet csütörtöki megbeszélésén Kondorosi Ferenc kormánybiztos és László Sándor, a Magyar Közút Kht. vezérigazgatója. A közlemény szerint az Új rend és szabadság kormánybiztosa László Sándorral, a Magyar Közút Kht. vezérigazgatójával tárgyalt a közlekedési táblák kihelyezésének és leszerelésének helyzetéről. A tárgyaláson a kormánybiztos és a vezérigazgató egyetértett abban, hogy az indokolatlannak tűnő korlátozások - amelyekkel az autósok leginkább útépítési munkaterületen találkozhatnak -, valamint a félreérthető közúti jelzések nem javítják, hanem főleg hosszabb távon rontják a közlekedési biztonságot és morált. Egyetértettek abban is, hogy meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy "a közlekedésben részt vevő autósok és fuvarozók is kifejtsék álláspontjukat egy-egy táblával kapcsolatban". A táblákkal kapcsolatos észrevételeket a www.kozut.hu internetes oldalon, az ugyfelszolgalat@kozut.hu címen, valamint a 06-40-188-866 helyi tarifával hívható általános úthiba bejelentő vonalon lehet megtenni. A Magyar Közút Kht. hatáskörébe tartozó bejelentéseket a kht. megvizsgálja, a többit pedig továbbítja az illetékes hatósághoz. Zebrás kérdés: előnyben a harmincasok Autósok, vigyázat: vastagon fog a rendőr ceruzája MTI
Cikkek Tovább keresik a tévéelnököt 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 18:01
Újabb pályázatot ír ki a Magyar Televízió (MTV) elnöki posztjára a közmédiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnöksége - tájékoztatta a testület vezetője a csütörtökön született döntésről az MTI-t. Czeglédi László elmondta: a napokban teszik közzé a sorrendben ötödik jelentkezési felhívást; március 11-én tartják a jelölési, s annak sikere esetén, az újabb választási procedúrát. A Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnöksége hétfőn Sztaricskai Tamást jelölte a televízió elnökévé, aki korábban több multinacionális cég menedzsmentjében is helyet kapott. A döntést éppen a jelöltté váláshoz szükséges tíz vokssal (MSZP-s, SZDSZ-es delegáltak és az MDF-es tag szavazatával) hozták meg. A jelölt azonban a megválasztásról határozó, 35 fős nagykuratórium tagjaitól - akik egy kivétellel részt vettek a döntéshozatalban - nem kapott kétharmados támogatást. A pályázónak 23 voksot kellett volna megszereznie, de Sztaricskai Tamás elnökké választását csak 18-an támogatták; 15-en ellenezték, míg egy szavazat érvénytelen volt. A tisztség tavaly március elején üresedett meg, miután lejárt Rudi Zoltán négyéves megbízatása. Ő volt a Magyar Televízió első olyan elnöke a médiatörvény 1995-ös elfogadása óta, akinek sikerült kitöltenie hivatali idejét. Negyedszer sem tudtak tévéelnököt választani MTI
Cikkek 250 dolgozót elküld a hatvani Bosch 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 17:32
Kétszázötven dolgozóját bocsátja el a Bosch legnagyobb magyarországi, Hatvanban működő autóipari termékeket gyártó üzeme a megrendelések folyamatos csökkenésének miatt - közölte a Robert Bosch Kft. kommunikációs munkatársa. A leépítés az üzemi tanáccsal és az illetékes munkaügyi központtal történt egyeztetést és megállapodást követően 2009. február 15-én lép hatályba - közölte Kukaj Zsuzsanna. A Robert Bosch Elektronika Kft. mindent megtesz azért, hogy segítse a távozó dolgozók álláskeresését. A felmondási idő alatt olyan képzéseket szervez, amelyek segítségével bemutatja a különböző álláskeresési technikákat, segítséget nyújt az önéletrajz megírásában és részletes tájékoztatást ad a munkaügyi központ által biztosított munkanélküli státuszra és ellátásra vonatkozó tudnivalókról - tette hozzá. Karácsony előtt rúgták ki a legtöbb magyart Végleg lehúzza a rolót a komáromi mobilgyár  MTI
Cikkek Az ukrán kormány stoppolja a gázt 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 17:23
Az ukrán Naftogaz arról értesítette a Gazpromot, hogy technikailag lehetséges a gáztranzit elindítása a Szudzsa állomáson át. Ehhez azonban nincs meg az ukrán politikai vezetés engedélye, közölte az orosz gázipari cég, a Gazprom szóvivője csütörtök este. Szergej Kuprijanov azt mondta, hogy csütörtökön levelet kaptak az ukrán Naftogaztól, amely szerint megvan a műszaki lehetőség, hogy elindítsák a gáztranzitot a Szudzsa állomáson át. - Mi több - jegyezte meg az orosz cég illetékese a Naftogaz levelére hivatkozva -, eddig is megvolt lehetőség a gáztranzitra technikai szempontból. Kuprijanov hangsúlyozta, a Naftogaz vezetője, Oleg Dubina azt is megerősítette csütörtökön, hogy mindaddig nem indítják el a tranzitot, amíg nem kapnak erre vonatkozó utasítást az ukrán politikai vezetéstől. A Gazprom képviselője rámutatott arra, hogy az ukrán vállalat nem támaszt semmilyen további feltételt és követelést - egyebek között a technikai gázzal kapcsolatban sem -, és kizárólag a politikai döntés hiányára hivatkozik.   Kuprijanov szerint megerősítést nyert, hogy az ukrán rendszer technikailag kész fogadni az orosz földgázt. Erre csak azért nem kerül sor, mert az ukrán politikai vezetés nem adott rá engedélyt. Az utóbbi időben a felek között az egyik vitapont az volt, hogy az ukránok minduntalan hajtogatták: a szudzsai betáplálási pont nem megfelelő, és javasolták, hogy Oroszország két másik, délebbi belépőponton adja át a gázt. Dmitrij Medvegyev orosz elnök telefonon beszélt Viktor Juscsenko ukrán államfővel. Meghívta az orosz gáz európai szállításáról rendezendő csúcsértekezletre, amelyen a tervek szerint az állam- és kormányfők vesznek részt, és szóvá tette, hogy Ukrajna továbbra sem fogadja az orosz gázt. Juscsenko azt mondta, hogy az ukrán vezetékrendszerben megvan az érkező gáz továbbításához szükséges nyomás, és erre az orosz államfő követelte a tranzit azonnali felújítását. Medvegyev azt is felajánlotta, hogy ha mégsem lenne meg a vezetékekben a szükséges nyomás, a kellő mennyiségű műszaki gázt átadják Ukrajnának egy nemzetközi konzorcium nevében. Medvegyev újra javasolta azt is, hogy csereakcióval biztosítsák az európai felhasználók ellátását, mely esetben Ukrajna az ország nyugati részén lévő tárolókból küldhetne Európába gázt, és Oroszország ugyanannyit beszivattyúzna az ukrán rendszerbe. Végül Medvegyev újra hangsúlyozta: az orosz fél bármikor kész felújítani a szállításokat. A beszélgetés a jelek szerint eredménytelen maradt. Juscsenko sajtószolgálata szerint az elnök megbízta a kormányt: tegye meg a szükséges szervezési és műszaki lépéseket a tranzit felújítására arra az esetre, ha megindul az orosz gázszállítás "napi mintegy 320 millió köbméter nagyságrendben, és az orosz fél rendelkezésre bocsátja a szükséges műszaki gázmennyiséget (mintegy 8 százalékot). Dögkeselyűk Ukrajna felett: halálszagot éreznek Még mindig nem jön egy csepp gáz sem  Barroso megfenyegette Kijevet és Moszkvát  Gáz: az ukránok érdeke a halogatás   Gázkrízis: Amerika mozgatja a szálakat? MTI
Cikkek Rendkívüli parlamenti ülést akar a kormány 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 16:58
Január 29-ére rendkívüli parlamenti ülés összehívását kezdeményezi a kormány - értesült az MTI kormányzati forrásból. Az ülésen a tervek szerint a gazdasági helyzettel kapcsolatos intézkedésekről tárgyalnak. A MTI arról is értesült, hogy a kormányon belül a miniszterelnök vezetésével válságkezelő központ jön létre. Fidesz: Megbukott a büdzsé, nincs iránytűnk Gyurcsány mindent újraszámoltat  MTI
Cikkek Tovább hintázik a forint 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 16:47
Széles ingadozást követett a forint árfolyama napközben, majd erősödésbe fordult. Az eurót 279,40/50 forinton jegyezték délután négy órakor a bankközi kereskedelemben, 0,41 százalékkal erősebb forint árfolyamon a szerda délutáni 280,25/95 forint után. A forint a délelőtt folyamán még gyengült a várakozásoknak megfelelő, de gyenge magyar ipari termelési adatok hatására. Az árfolyam járt 282 forintnál is. A gyengüléshez hozzájárult a lengyel zloty hasonló mozgása is. A zloty veszteségét a jegybankelnök csökkenő, az év második felében kamatcsökkentést lehetővé tévő inflációs előrejelzése idézte elő. Az EKB kamatvágását követően mind a zloty, mind a forint erősödésbe fordult a befektetéseknek kedvező kamatkülönbözetnek köszönhetően. A forint viszonylag heves árfolyam kilengését részben az alacsony forgalom, részben pedig az MNB-től hétfőre várt kamatvágás miatti kivárás okozta. Az árfolyam délután is 277 és 280 között mozgott. A dollárt 213,30/50 forinton jegyezték délután, az előző napival megegyező árfolyamon, bár nap közben éles kilengésekkel. A nemzetközi devizapiacokon az euró gyengül a dollárral szemben, az EKB csütörtökre vonatkozóan 1,3085 dollárban állapította meg az euró referencia árfolyamát, a szerdai 1,3173 dollár után. Az MNB hivatalos deviza árfolyam jegyzése alapján egy svájci frank 190,76 (szerdán 187,50) forint, 100 japán jen pedig 240,36 (234,68) forint. Semmi sem változott a bankközi forintpiacon: az egynapos finanszírozási (o/n) kamat továbbra is a jegybanki alapkamat alatt, 9,50/75 százaléknál áll. Az állampapírok másodpiacán a hozamok alig mozdultak, a piac az MNB hétfői kamatdöntésére vár. Az ÁKK referencia hozama egy éves lejáratra 9,42 százalék (-7 bázispont), 3 éves lejáratra 9,97 százalék (+1 bázispont), 5 éves lejáratra 9,80 százalék (-2 bázispont). Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek A BUX esett a legnagyobbat 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 16:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 388,34 pontos, 3,11 százalékos csökkenéssel, 12.096,19 ponton zárt. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények ára esett az előző napi záráshoz képest. Csütörtökön megkaptuk azt a pofont, amit szerdán nem - mondta Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője, utalva arra, hogy előző nap a BUX alig fél százalékkal csökkent, szemben a nyugat-európai börzék 5-6 százalékos és a régiós tőkepiacok 4-5 százalékos zuhanásával, csütörtökön viszont a magyar tőzsde élen járt az esésben. Az üzletkötő szerint az esést továbbra is a nemzetközi hangulat magyarázza, hiszen az európai börzék, ha kisebb mértékben is, de csütörtökön is gyengültek. A bankszektor továbbra is eladási nyomás alatt volt, ez magyarázza az OTP esését. A bankpapírhoz viszont csatlakozott a Mol és az előző napon még erősödő Richter is. A Zwack Unicum Nyrt. délután bejelentette, hogy részvényenként 1.300 forint, összesen 2,645 milliárd forint osztalékelőleget fizet február 9-től kezdődően. A társaság a jelenlegi, tavaly áprilisban kezdődött üzleti évének első nyolc hónapjában, november végéig 2,696 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget ért el, amit csaknem teljes egészében osztalékra fordít. A mostani osztalék az eddigi legmagasabb a társaság történetében, miután már tavaly is rekord magas, 1.100 forintos osztalékot fizetett. A Zwack részvények árfolyama a hírre 14,9 százalékkal, 1.700 forinttal 13.100 forintra ugrott. A Mol árfolyama 145 forinttal, 1,47 százalékkal 9.750 forintra csökkent, 2,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 151 forinttal, 5,49 százalékkal 2.599 forintra esett, forgalmuk 10,0 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,54 százalékkal 552 forintra gyengült, forgalma 2,8 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 1.450 forinttal, 4,71 százalékkal 29.350 forintra süllyedt, a részvények forgalma 2,5 milliárd forintot ért el. Az Egis árfolyama 74,5 millió forintos forgalom mellett 135 forinttal, 1,23 százalékkal 10.810 forintra csökkent. A BUMIX 1.428,09 ponton zárt csütörtökön, ez 22,93 pontos, 1,58 százalékos csökkenés a szerdai záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek A Zwack részvényenként 1300 forint osztalékelőleget fizet 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 16:32
A Zwack Unicum Nyrt. igazgatósága részvényenként 1.300 forint, összesen 2,645 milliárd forint osztalékelőleg kifizetéséről döntött, a kifizetés február 9-én kezdődik - közölte a társaság a Budapesti Értéktőzsde honlapján. A közzétételt követően a Zwack-részvények 14 százalékkal 13.000 forintra drágultak a tőzsdén, a papírok kereskedését néhány percre szüneteltették. A Zwack közzétette a 2008. április 1-jén kezdődött üzleti évének első nyolc hónapjára vonatkozó, november 30-ig tartó közbenső eredménykimutatását és mérlegét. E szerint a társaság 2,696 milliárd forint mérleg szerinti nyereséget ért el az időszak alatt. Az üzemi eredmény 3,031 milliárd forint, az adózás előtti nyereség 3,346 milliárd forintot tett ki. Az értékesítés árbevétele nyolc hónap alatt 22,775 milliárd forint volt. A Zwack tavaly augusztusban fizetett osztalékot az előző üzleti év után, akkor a tulajdonosok részvényenként 1.100 forintot kaptak. A tavalyi volt a társaság addigi történetének legmagasabb osztaléka. A válság miatt / ellenére jobban fogy az Unicum Zwack: nincs okuk keseregni MTI
Cikkek Az útépítés megmenti az építőipart? 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 16:09
Az építőipar a múlt évet várhatóan kismértékű visszaeséssel zárta, de a megrendelésekből ítélve idén fellendülés várható
Cikkek Csak a multik kaszáltak karácsonykor 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 15:50
Hiába nőtt a lakossági fogyasztás 2008 karácsonyán az egy évvel korábbihoz képest, a haszon túlnyomó részét a multik könyvelhették el, míg a kis- és középvállalkozások többsége alig érzett valamit a vevőrohamból - állapítja meg a marketingcommando.hu 2008 januárjában végzett felmérése. Az 1500 fős mintán alapuló felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kkv szektor 2008 karácsonyi árbevétele összességében csökkent a tavalyihoz képest; a megkérdezett vállalkozások 41 százalékának ugyan valamelyest nőtt a bevétele, 38 százalékuk viszont nem tapasztalt változást, 20 százalék forgalma pedig jelentősen csökkent - olvasható a közleményben. A "legjobb karácsonya" azoknak a vállalkozásoknak volt, amelyek vevői cégek, és kínálatukban nagyobb hányadot képviselnek a szolgáltatások, derül ki a Marketing Commando felméréséből. Nem volt olyan hiteles a karácsony, mint vártuk  Szórtuk az üzeneteket az ünnepek alatt  MTI
Cikkek Az olcsó notebookok húzzák a piacot 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 15:45
Ellentétes becsléseket adott ki a világ számítógép-kereskedelmét figyelő két vezető cég, méghozzá szinte egyszerre. Az IDC szerint a tavalyi negyedik negyedévben - a statisztikai számbevétel kezdete óta első ízben - csökkent, mégpedig 0,4 százalékkal a személyiszámítógép-szállítások volumene az egy évvel korábbihoz képest, míg a Gartner piackutató úgy számol, hogy 1,1 százalékos növekedés volt. Különösen eltérő a két cégnek az amerikai eladásokkal kapcsolatos adata: az IDC szerint 3,5 százalékos, a Gartner szerint 10,1 százalékos volt ezen a piacon a visszaesés. A vállalatok egyetértenek abban, hogy a személyi számítógépek piaca nehéz helyzetben van, habár a notebook eladások még tartják magukat, különösen az 500 dollárnál olcsóbb gépeké. Az olcsóbb számítógépek térnyerése kapcsán a Gartner megjegyzi: a tavalyi utolsó negyedévben rekord ütemben estek a bevételek személyi számítógépek eladásából, mert az eladások mennyiségében a stagnálás közeli állapotot is csak jelentős árkedvezményekkel sikerült fenntartani. A piacvezető amerikai Hewlett-Packard növelte nemzetközi piaci részesedését. A kettes számú piaci szereplő, a Dell viszont vesztett piacából, miután szállításai 6,3 százalékkal estek. Tavaly évi átlagban még 10 százaléknál jobban nőttek a személyiszámítógép-eladások világszerte, több mint 302 millió gép kelt el. Féregriadó! A Lenovo is elbocsátásokba menekül Jövőre még több laptopot veszünk - még kevesebbért MTI
Makro / Külgazdaság Bush népszerűtlenül távozik 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 15:41
George Bush amerikai elnök népszerűsége a hivatalából történő távozás előtt némi javulást mutat, de így is a legnépszerűtlenebb elnökként köszön le Richard Nixon óta - derül ki a Gallup intézet felméréséből. Az utóbbi egy évben 30 százalék körüli támogatottságú elnök tevékenységét múlt héten a megkérdezettek 34 százaléka helyeselte, 61 százalék elutasította. A Gallup szerint Bush népszerűségi mutatójának javulása azzal magyarázható, ami már több elnöknél is megfigyelhető volt: az új elnök beiktatása, vagyis a hatalomváltás előtti időszakban a "béna kacsa" előd megítélése többnyire javulást mutat. Mindenki Obamát akarja látni  Bush utoljára beszélt  MTI
Cikkek Fidesz: pótköltségvetés kell! 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 14:56
A Fidesz szerint az országnak pótköltségvetésre van szüksége, hiszen két hét után összeomlott a büdzsé - mondta a párt frakcióvezetője. "Veres János a költségvetés egy új tervezetével kell, hogy előálljon, pótköltségvetést kell majd az országgyűlésnek megvitatnia" - fogalmazott sajtótájékoztatón Navracsics Tibor. Hozzátette: a Fidesz szerint adó-, járulék-, valamint kamatcsökkentésre van szüksége a magyar gazdaságnak. Az MTI kérdésére, mely szerint a Fidesz milyen érvekkel próbálta a keddi találkozón meggyőzni az IMF vezérigazgatóját erről az álláspontjáról, hiszen Dominique Strauss-Kahn - mint mondta - a jelenlegi helyzetben nem lát lehetőséget Magyarországon az adócsökkentésre, Navracsics Tibor azt mondta: az érvelés lényege az volt, hogy a gazdaságnak pénzre van szüksége.  A Fidesz vitatkozik az IMF vezérigazgatójának az adócsökkentés lehetőségét elutasító véleményével - tette hozzá. "Ő maga is fenntartásokkal nyilatkozott a magyarországi helyzetről az alapvetően optimista hang mellett" - hívta fel a figyelmet Navracsics Tibor a keddi megbeszélésre utalva. Fidesz: Megbukott a büdzsé, nincs iránytűnk Gyurcsány mindent újraszámoltat MTI
Cikkek Szárnyalt a szlovák építőipar tavaly 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 14:55
Az év első kilenc hónapjára vonatkozó adatok alapján már most megállapítható, hogy az önálló Szlovákia történetében 2008-ban épült a legtöbb lakás, írta a pozsonyi Új Szó napilap. Januártól szeptember végéig 20 646 lakás vagy ház építése kezdődött el Szlovákiában. Ez meghaladja a 2006-ban elért korábbi építkezési csúcsot, amikor 12 hónap alatt 20 5892 lakás építésének láttak neki Szlovákiában. Ugyanez az adat 1996-ban 6443, 2002-ben 14 607, 2005-ben 19 796, 2007-ben pedig 18 116 volt. A tavaly építeni kezdett lakások több mint egynegyede Pozsonyban és közvetlen vonzáskörzetében épül. A külföldi nagyberuházások célpontjainak számító Nagyszombatban és Nyitrán is jelentős építkezések kezdődtek. A tavalyi év első kilenc hónapjában 11 400 lakást vagy házat adtak át, egyharmadukat Pozsonyban. Hivatalos adatok még nincsenek 2008 utolsó negyedévéről, de ebben az időszakban várhatóan már a visszaesés jelei mutatkoztak, mert a 2008 őszén kezdődött nemzetközi gazdasági válság miatt Szlovákiában jóval nehezebb jelzáloghitelhez jutni, mint 2008 első felében. A lap emlékeztet arra, hogy emelkedtek a kamatok, és ez a már korábban felvett hitelek törlesztését is nehezíti. A pozsonyi lap megszólaltatott egy ingatlanpiaci szakértőt, aki elmondta, hogy Pozsonyban a szűk piachoz viszonyítva túl sok luxuslakás, előkelő lakópark építése kezdődött meg tavaly, ám a beruházások egy részére már nincs vevői igény. A szakértő az árak mérséklődésére és az építőipari alapanyagok drágulásának megtorpanására számít. November óta nyögdécsel Szlovákia Magyar gazdaság: mindig van még lejjebbMTI
Cikkek Magasabban száll az Airbus 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 14:40
Jó évet zárt tavaly az Airbus: a nyugat-európai repülőgépgyártó rekord mennyiségű, 483 gépet adott át megrendelőinek tavaly, 30 darabbal, azaz hét százalékkal többet, mint 2007-ben. Ugyanakkor a cégnél arra számítanak, hogy az idén beindul egy lefelé tartó spirál, a gazdasági visszaesés miatt csökken a kereslet és a termelés. Az Airbus immáron az egymást követő hatodik évben tartja vezető helyét a globális repülőgép gyártásban, tavaly 777 gépre kapott megrendelést. Ez 100 milliárd dollárt jelent katalógus áron számolva, azaz a 100 ülésesnél nagyobb gépek piacának 54 százalékát tartja kézben a nyugat-európai repülőgépgyártó. A Boeing tavaly 15 százalékkal kevesebb, 375 gépet szállított ki, elsősorban amiatt, hogy a társaság szerelői tavaly 58 napig sztrájkoltak. Az amerikai repülőgépgyártó 662 gépre kapott megrendelést tavaly, ez 53 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Egyre nagyobb a baj a légitársaságoknál Nagyot kaszálhat a Boeing és az Airbus MTI
Cikkek Csak a röviditalokról kell nyilvántartást vezetni 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 14:39
Csak a röviditalokról kell nyilvántartást vezetni február 1-jétől - tájékoztatta a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) az MTI-t. A közlemény szerint 2009. február 1-jétől a vendéglátóipari üzletek készletforgalmi nyilvántartást kötelesek vezetni az általuk készletezett és forgalmazott zárjeggyel ellátott alkoholtermékekről. Ebbe a körbe tartozik például a vodka, a whisky, a pálinka és egyéb röviditalok. A nyilvántartási kötelezettséget előíró jogszabály nem vonatkozik a sörre, a borra, a pezsgőre és a köztes alkoholtermékekre. Megszűnhet a napi standolás MTI
Cikkek Dögkeselyűk Ukrajna felett: halálszagot éreznek 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 14:27
Egyre többen arra számítanak, hogy az ukrán állam fizetésképtelenné válik. Megvan az esély rá, hogy csak a gázvita kapcsán kialakult pánik miatt árazták be a kötvénypiacok az államcsődöt, azonban a felelősségi viszonyok elmosódása, az igazgatás szétesése, a helyenként polgárháborús hangulat a legrosszabb esetben valóban előidézheti azt.
Pénzügyi szektor Az EKB engedett a nyomásnak: vágott egy felest 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:50
Az Európai Központi Bank fél százalékponttal 2,0 százalékra csökkentette alapkamatát, a kéthetes refinanszírozási kamatminimumát
Cikkek Feljelentik a ferihegyi szakszervezeteket 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:39
Büntető feljelentést tesz a korábban sztrájkot hirdetett két ferihegyi szakszervezet ellen a földi kiszolgálás feladatait végző Airport Security (AS) Kft., folytonosan és sorozatosan, nagyobb nyilvánosság előtt elkövetetett rágalmazás és becsületsértés miatt - mondta Szita János, a társaság ügyvezető igazgatója és egyben egyik tulajdonosa. Szita János kifejtette: rágalmazásnak tartják a Légiközlekedési Egyesült Szakszervezet (LESZ) és a Repülőtéri Dolgozók és Szolgáltatók Szakszervezete (RDSZSZ) azon állítását, miszerint az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség (OMMF) számos esetben és több millió forint értékben szabott ki munkaügyi bírságot az AS-szel szemben. Hangsúlyozta: a cég immár 12 éve végzi a ferihegyi repülőtér földi kiszolgálását "a magyar polgári légi közlekedésben szereplők legnagyobb megelégedésével". A társasággal szemben soha, semmilyen pénzbírságot nem szabtak ki, a kiemelt adózónak számító AS ráadásul még csak tartozást sem halmozott fel működése során - emelte ki a cégvezető. Szita János szerint a szakszervezetek becsületsértést követtek el azzal, hogy a sajtóban több alkalommal is "rovott múltúnak" nevezték a társaságot - amiért az AS az ezt szóban is kijelentő Csorba Attila, a LESZ elnöke ellen személyesen is becsületsértési pert indít - és a szakszervezeti vezetők pénzbüntetését indítványozzák. Szita János megjegyezte: a médiában megjelent vádak miatt sajtó helyreigazítási kérelemmel is élni fognak. Az elmaradt üzletek és haszon miatti kártérítés érdekében pedig készen állnak polgári peres útra lépni, amennyiben számukra kedvező döntés születik a büntetőfeljelentés ügyében - fűzte hozzá. A mintegy 800 alkalmazottat foglalkoztató társaság egyebek mellett a fedélzeti karbantartást, valamint az épületek és repülőgépek biztonsági átvilágítását végzi a ferihegyi repülőtér mellett a sármelléki-, a debreceni, valamint a pécs-pogányi légikikötőn is. Ferihegy: a görög megtette, a görög elmehet Az orosz légi óriás felfalja a Malévot MTI
Cikkek A jegybank foglalkozhat végre a gazdasággal is 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:36
Hamarosan 2 százalék alá süllyed az éves összevetésű magyarországi infláció, a jegybank azonban a külső piaci körülmények miatt valószínűleg csak óvatos pénzügypolitikai enyhítésre vállalkozik, mondták a várakozásoknak megfelelő decemberi inflációs adatok ismertetése után londoni feltörekvő piaci elemzők
Cikkek Amelyik cég csendben marad, meghal 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:31
Az egyszerű, bevált és lehetőleg olcsó marketing eszközök alkalmazását javasolta Wolf Gábor a kis- és középvállalatok vezetőinek
Cikkek Már az ukránok is Kijevre mutogatnak 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:25
Egy közvélemény-kutatás adatai szerint az ukránok 53,8 százaléka helyteleníti saját hatóságainak az orosz-ukrán gázkonfliktus kapcsán hozott döntéseit. A kijevi Gorsenyin Intézet által végzett felmérés során megkérdezettek 35,9 százaléka a gázvita elmérgesedéséért egyforma mértékben hibáztatja Ukrajnát és Oroszországot. Ugyanakkor a válaszadó ukránok 29,1 százaléka Kijevre, 27,3 százaléka pedig Moszkvára hárítja a felelősséget a polémia elmélyüléséért. A vélemények régiók szerinti megoszlása azt mutatja, hogy a kelet-ukrajnai megkérdezettek többsége Ukrajnát, míg a nyugati országrész válaszadóinak zöme Oroszországot hibáztatja a negatív fejleményekért. A vizsgálatba bevont ukránok 63,1 százalékának a gázvita ellenére sem változott az Oroszországról korábban kialakult véleménye - közölte csütörtökön internetes honlapján a Gorsenyin Intézet. A kutatás adatai szerint a megkérdezettek 52,3 százaléka nem ért egyet azzal, hogy Ukrajnának európai árat kelljen fizetnie az orosz földgázért. Az ekként vélekedők többsége a közép-ukrajnai mezőgazdasági régiókban él, míg a keleti iparvidékeken kisebbségben vannak az alacsonyabb gázár hívei. A felmérésben részt vetteknek csak a 8,2 százaléka vélte úgy, hogy a gázvitában Oroszország fő célja az akadálytalan tranzitszállítás biztosítása, 28,6 százalék szerint Moszkva a saját gazdasági érdekeit védi, 23,2 százalék pedig azt nyilatkozta, hogy az oroszok fő törekvése az ukrán gazdaság tönkretétele. A vizsgálatba bevontaknak csak a 17,3 százaléka volt meggyőződve arról, hogy nem marad gáz és fűtés nélkül, további 28,4 százalék közölte azt, hogy a gázellátás megszűnése esetén elektromos energia használatára, 14,3 százalék pedig autonóm fűtésre térne át. Tiltakozó akciókban a megkérdezett ukránok 14,6 százaléka venne részt. A közvélemény-kutató intézet a reprezentatív felmérést január 12. és 14. között végezte ezer felnőtt korú személy telefonos megkérdezésével Ukrajna valamennyi megyéjében, Kijevben és Szevasztopolban. Feloldották a gázkorlátozást! Adunk a szlovákoknak is Gázkrízis: egy hétig még jók vagyunk Még mindig nem jön egy csepp gáz sem  Gázkorlátozás: van még mit javítani a kategóriákon Gáz: az ukránok érdeke a halogatás A gáz után az áram is probléma Szlovákiában Gázcsapdában vergődünk - ki kell törni mielőbb MTI
Cikkek Ha jön is a gáz, a bizonytalanság megmarad 
Privátbankár.hu | 2009. január 15. 13:18
Ha az Európát sújtó gázellátási nehézségek pillanatnyilag meg is oldódnának, a "bizonytalanság fenyegetése" éppúgy fennmarad, mint a két évvel ezelőtti hasonló krízis után - mondta Sólyom László köztársasági elnök a Magyarországon akkreditált diplomáciai missziók vezetőinek tiszteletére adott újévi fogadáson. Az államfő szerint a gázkrízissel kapcsolatban a szolidaritás fontossága az azonnali tanulság. Szükség van az együttműködésre azon államok között, amelyek kevésbé függnek az orosz gáztól és amelyek ki vannak szolgáltatva neki. Sólyom László örömét fejezte ki, hogy Magyarország, noha maga is súlyosan veszélyeztetve volt, segített három, még rosszabb helyzetben lévő balkáni államnak. Mint mondta, reméli, hogy a közép-európai gázvezetékek összekapcsolására tett magyar javaslat megvalósul. A köztársasági elnök szerint a 2009-es év nem ígérkezik könnyűnek, ugyanis - mint utalt rá - "két válsággal is szembe kell néznünk". Az egyik a globális pénzügyi krízis hatására terjedő gazdasági visszaesés, a másik pedig a fegyveres harcok a Gázai övezetben. Mindkettővel összefüggésben kiemelte: "égető szükség van arra, hogy az Európai Unió a nemzetközi problémák kapcsán egységes véleményt fogalmazzon meg, és azt hatékonyan és késedelem nélkül képviselje". A Gázai övezetben történtekről szólva emlékeztetett a terrorizmus elleni harcról vallott álláspontjára, amely szerint ez a küzdelem csak akkor lehet sikeres, ha nem sértik meg a nemzetközi jog szabályait és tiszteletben tartják az emberi jogokat. Az államfő a lisszaboni szerződéssel kapcsolatban üdvözölte az Európai Tanács tavaly december 11-12-én elfogadott "pozitív forgatókönyvét". Amennyiben - folytatta - a szerződés az év végéig hatályba lép, a spanyol-belga-magyar elnökség lesz az első, amely az új szerződés alapján működik majd. A nagykövetek előtt elmondott köszöntőjében szólt a nemzeti kisebbségekről is, s úgy vélekedett, hiába ismertek az Európa északi, nyugati és déli államaiban élő nemzeti kisebbségek problémái, "az unió igyekezett a kérdéssel nem foglalkozni". Véleménye szerint azonban az új tagállamok miatt nehezen lesz elkerülhető, hogy a nemzeti kisebbségek jogainak garantálását az EU is alapkérdésként kezelje. "Mi értéknek tartjuk a Magyarországon élő más nemzetek külön kis világait, támogatjuk fennmaradásukat és kapcsolataikat anyaországaikkal" - hangsúlyozta Sólyom László. Hozzátette: azok a más államban élő magyar közösségek, amelyeknek jogait korlátozzák, vagy amelyek a többségi lakosságban szított kisebbségellenes hangulattól szenvednek, számíthatnak Magyarország támogató fellépésére nemzetközi fórumokon is. Az elnök szerint a klímaváltozás káros következményeinek megelőzése csak a "zöld gazdaság" térnyerésével lehetséges. "A gazdasági válságból való kibontakozás esélye is ez" - fűzte hozzá. Sólyom László beszéde végén szólt arról, hogy idén is folytatja hivatalos látogatásait Európán kívüli államokba. Tervei szerint ellátogat Közép- és Dél-Amerikába, Ausztráliába és Új-Zélandra, valamint több kelet-ázsiai és afrikai országba is. Feloldották a gázkorlátozást! Adunk a szlovákoknak is Gázkrízis: egy hétig még jók vagyunk Még mindig nem jön egy csepp gáz sem  Gázkorlátozás: van még mit javítani a kategóriákon Gáz: az ukránok érdeke a halogatás MTI
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG