A decemberi adat szerint 61 694 magyar állampolgár dolgozott hivatalosan Ausztriában, ez 4753 fős emelkedés novemberhez képest és 9357 fővel több, mint egy évvel korábban – derül ki az ottani munkavállalói szervezet, a Hauptverband der Österreichischen Sozialversicherungsträger adataiból. A több ezer fős emelkedés jelentős ugyan, de nem szokatlan, 2012 decemberében is hasonló volt a változás. Beleillik a képbe, amely szerint minden évben szezonalitás figyelhető meg, ősszel és tavasszal csökken, télen és nyáron pedig nő a foglalkoztatás. Az eddigi csúcs augusztusban volt 62 589 fővel, ettől a most decemberi érték sem sokkal maradt el.
Sok az eszkimó és kevés a fóka
Az egész osztrák munkaerőpiac eközben zsugorodott, a 3 millió 449 ezer foglalkoztatott 22 ezerrel volt kevesebb, mint egy hónappal korábban, igaz, 2012. decemberhez képest ez is több mint húszezres növekedést jelent. A leépítések főleg az osztrákokat érintették, mert eközben a külföldiek összlétszáma majdnem 1500 fővel nőtt. Miközben magyarokból többet alkalmaztak, ismét ezres nagyságrendben csökkent a törökök és a volt Jugoszlávia különböző területeiről érkezettek száma.
Mindennek megfelelően számításaink szerint 15,9 százalékról 16,1 százalékra emelkedett a külföldiek aránya az ausztriai munkavállalók között, vagyis nagyjából minden hatodik dolgozó külföldi volt. Ez az arány 2012 decemberében még csak 15,3 százalék volt.
Egyre rosszabbul fizetnek
A helyiek emiatt gyakran panaszkodnak, annak ellenére, hogy az ország az EU egyik legalacsonyabb munkanélküliségi rátájával büszkélkedhet. Salzburg tartományban például a helyi sajtó szerint tavaly 1035 új munkahely keletkezett ugyan, de ezeket lényegében mind külföldiek töltötték be. Ráadásul a munkahelyek minőségére is panaszkodnak: egyre több a rosszul fizetett részmunkaidős vagy szezonális állás. Főleg az Ausztriában annyira fontos turizmusban, ahol a Salzburg24.at portál szerint már majdnem minden második dolgozó külföldi.
Ugyanitt azt is írják, hogy a munkaadók pozíciója sokkal jobb, ha külföldieket alkalmaznak: könnyebb ugyanis lecserélni a külföldi alkalmazottat, például az idősebbeket fiatalabbakra, még olcsóbbakra. Ez a megszólaltatott szakértő szerint az egész munkaerőpiacon senkinek sem jó, sokat ront a munka minőségén.
Hatvan éve nem látott munkanélküliség
A legjobban egyébként Salzburg tartományban is a magyarok száma nőtt tavaly, 26,4 százalékkal, utánunk a lengyelek, csehek, szlovákok következtek. Mivel erre az évre Ausztriára alacsony, 1,7 százalékos gazdasági növekedést és a munkahelyek szerény, 0,8 százalékos bővülését prognosztizálták (a Wifo kutatóintézetnél), feltételezik, hogy az eddigi folyamatok folytatódni fognak.
A Money.at által idézett adatok szerint decemberben 428 ezren voltak Ausztriában munka nélkül, ami 11 százalékos emelkedés egy év alatt. (Az átképzés alatt levők nélkül a létszám 361 ezer.) A 7,6 százalékos osztrák munkanélküliség 1953 óta a legmagasabb, sőt, a Második Világháború óta a második legmagasabb érték. Az átképzés alatt levőket is beleszámolva pedig már 9,5 százalékra rúg.
A külföldi könnyen jön, könnyen megy
Ezen belül a külföldi munkanélküliek 90 ezer körüli létszáma majdnem 19 százalékos növekedést jelent, a külföldiek ebből ítélve is könnyebben veszítik el az állásukat. Közben a betöltetlen munkahelyek száma mindössze 23 ezer volt az országban, még csökkent is 2012 végéhez képest.