Illusztráció. MTI/Máthé Zoltán |
Az oktatási intézmények arra kérték a szülőket, hogy ne küldjék gyerekeiket a sztrájkoló intézményekbe, csak ha valóban nincs más lehetőségük.
"A sztrájk nem a szülők és gyerekek ellen szól, hanem harc a jobb oktatásért, a jobb jövőért és méltóságért Horvátországban" - üzenték a szakszervezetek vezetői.
Csütörtökön országszerte az oktatásban dolgozók mintegy 75 százaléka nem vette fel a munkát. Péntektől úgynevezett körkörös sztrájkba lépnek a tanárok, ami annyit jelent, hogy naponta más-más megye pedagógusai sztrájkolnak, amíg a kormány nem teljesíti követeléseiket.
A kormány 2 százalékos béremelést ajánlott a szakszervezeteknek október 1-jétől, és további 2 százalékos növekedést jövő év június 1-jétől, de a szakmai szervezetek ezt elutasították.
Kiléphet a koalícióból a liberális párt
A pedagógusok béremelési követelésének elutasítása a kormányon belül is feszültséget okozott. A kisebbik koalíciós partner, a liberális Horvát Néppárt (HNS) vezetése szerdán úgy döntött, amennyiben nem teljesülnek a tanárok követelései, úgy nem szavazzák meg a jövő évi költségvetést, és kilépnek a kormányból.
Ivan Vrdoljak, a HNS elnöke a sajtónak úgy nyilatkozott: az oktatási reform miatt léptek koalícióra a jobboldali Horvát Demokratikus Közösséggel (HDZ), valamint azért, hogy stabilitást teremtsenek.
"Amennyiben a jövő évi költségvetés nem tartalmazza tanáraink és tanítóink fizetésnövekedését, nem fogjuk megszavazni, és akkor az is tárgytalan, hogy a kormányban maradjunk" - mondta Vrdoljak.
Hozzátette: nem zsarolni akarják a kormányt, de HNS-nek fontos, hogy az oktatási reformja folytatódjon, ennek pedig része a pedagógusok anyagi helyzetének javítása.
Eközben Magyarországon
A Pedagógusok Szakszervezete szeptember végén jelentette be, hogy januárra országos sztrájkot szerveznek, ha november végig nem sikerül megegyezniük a kormánnyal az oktatást érintő legégetőbb kérdésekben. A szakszervezet elsődleges követelése az oktatásban dolgozók bérének emelése. Részletek >>>>