A vállalatok túlnyomó többsége betartja a szabályokat, köztük a külföldiek is - mondta Rudolf Hundstorfer az osztrák rádió tudósítása szerint. Több mint harmincezer ellenőrzést folytattak le a törvény életbe lépése óta eltelt egy évben. Valamivel több mint ötszáz esetben merült fel a gyanú, hogy a dolgozók kevesebb fizetést kapnak, mint amennyi az ausztriai kollektív szerződések szerint jár.
A feljelentések kétharmada külföldiek ellen szól
Összesen 160 esetben tettek feljelentést és 4,7 millió euró összegben állapítottak meg bírságot, ebből eddig 300 ezer eurónyi büntetés vált jogerőssé. A feljelentések kétharmada külföldi cégek ellen szól. Egy esetben kiszabták a törvény szerint lehetséges legmagasabb büntetést, az ausztriai munkaerő-piacról való egyéves kitiltást is.
Ausztria és Németország a régi uniós tagállamok közül utolsókként, tavaly május elsején törölte el a még meglévő korlátozásokat, amelyek a nyolc, 2004-ben csatlakozott EU-tagállam, köztük Magyarország állampolgárainak munkavállalását akadályozták. (Ennek nyomán, amint beszámoltunk róla, egy év alatt 57 százalékkal nőtt az Ausztriában hivatalosan dolgozó magyarok száma, és az új külföldi munkavállalók többsége magyar volt.) Ezzel egyidejűleg ellenőrző rendszert hozott létre a bérdömping és a társadalombiztosítási járulékok fizetésének megkerülése ellen.
A miniszter szerint sikeres volt a törvény
A miniszter ismét leszögezte, hogy a munkaerő-piac fokozatos megnyitása sikeresen zajlott. A bér- és szociális dömping ellenes törvény szintén megfelel a kitűzött célnak, annak, hogy "sportszerű feltételeket teremtsen minden résztvevő számára". Egyúttal kijelentette: Ausztria a büntetések külföldi végrehajthatóságának javítására törekszik.
Az ötszáz eljárás az összes ellenőrzésnek mindössze öt százalékát teszi ki, ez azt mutatja, hogy a törvény megelőző hatást vált ki - vélekedett Josef Muchitsch, az építőipari dolgozók érdekképviseleti szervének (BUAK) képviselője. Elégedett a törvénnyel a munkaadók képviselője is. Hans-Werner Frömmel, a gazdasági kamara építőipari ágazatának vezetője kijelentette, a törvény "fontos eszköz az ágazat számára egy nehéz időszakban".
Százával vannak magyar ügyek
Az ellenőrzések a jövőben sűrűbbé is válhatnak. Május elseje óta a BUAK ellenőrei hétvégén is kivonulhatnak, az adóhatóság ellenőreinek létszámát pedig 2016-ig a jelenlegi 450-ről mintegy 800-ra emelnék. A szabálytalanságok kiszűrését segíti az építkezések egy hónappal ezelőtt létrehozott adatbankja is, amelybe eddig háromezer építkezést vettek fel.
Az osztrák Kurier ugyanakkor a múlt héten azt írta, hogy nem minden külföldi munkavállalóval bánnak fair módon, ezt mutatja, hogy az ottani Munkavállalói Kamara (Arbeitskammer, AK) jogi tanácsadó részlegénél megerősödött a magyarok jelenléte. „Jelenleg százával vannak a magyar építőmunkások alulfizetettségével kapcsolatos eseteink, és ez növekszik” – mondta Hans Trenner, a kamara jogi osztályának vezetője.
Burgenlandban sokan simlisek
Elismeri azt is, hogy osztrák cégek is vannak a fekete bárányok között. Ugyanakokr az osztrák iparosok szervezetének egyik vezetője, Hans-Werner Frömmel arról panaszkodott, hogy importált bérlenyomás történik, és egyre több olyan magyar munkacsapatra van panasz, amelyek Burgenland tartományban tevékenykednek, és nem tartják be a törvényeket. Sürgette a bér- és szociális dömping (alulfizetettség) elleni ellenőrzések szigorítását.