A kormány a központi költségvetés kockázatára elindítja a következő uniós költségvetési ciklusra vonatkozó pályázatokat. Amíg az Európai Bizottság a magyar operatív programokat véglegesen nem fogadja el, addig minden pályázati kiírás a hazai költségvetés terhére és kockázatára történik. Varga Mihály elmondta: alapvetően nagy esélyt látnak rá, hogy az operatív programok elfogadása nem befolyásolja majd lényegesen a most meghirdetésre kerülő pályázatokat.
Első körben 9 pályázatot írnak ki, 120 milliárd forintos keretösszeggel. Ezek közül ötért felelős a Nemzetgazdasági Minisztérium, melyek keretösszege 58 milliárd forint - ezeket jelentette most be Varga Mihály.
|
Október 6-ig minden készen lesz
Az érintett szaktárcák október 6-ig készítik el az útmutatókat, eljárásrendet, tájékoztatókat; a tervek szerint 30 napja lesz a vállalkozásoknak a kiírástól elkezdve a pályázatok benyújtására
Magyarország az új uniós költségvetési ciklus egyik legnagyobb nyertese, 2014-20 között 34 milliárd euró áll rendelkezésre - emlékeztetett Varga Mihály. Az egy főre eső uniós pénzeket tekintve második helyen állunk a 28 tagállam között; az előző hétéves ciklusban 660 ezer forint, ebben a ciklusban pedig 712 ezer forint az egy magyarra jutó támogatási keret.
Mennyit lehet nyerni? Íme, a részletek
1. A fiatalok vállalkozóvá válásának támogatását 4 milliárdos keretösszeggel, vissza nem térítendő formában, maximális 90 százalékos támogatási aránnyal indítják el. A pályázat 18-24 év közötti fiatalok felkészítését támogatja saját vállalkozás beindítására. A jövő héten az első fázisban azok a munkaügyi szervezetek pályázhatnak, később közvetlenül is.
2. A munka és magánélet összehangolását akár 100 százalékos támogatási aránnyal, tehát önrész nélkül is támogatja a minisztérium, 2-15 millió forint között lehet a támogatási összeg. A cél a kisgyermeket nevelő szülők, egyéb speciális helyzetben lévők munkaerőpiacra visszatérésének támogatása - a pénzre a munkaadók pályázhatnak, és a rugalmas munkaidő bevezetésére, kiterjesztésére költhetik.
3. Ifjúsági garanciaprogram: a fiatalok munkanélküliségének csökkentése az egyik legfontosabb uniós célkitűzés, ennek keretében vezetik be az ifjúsági garanciát. Azok a 14-25 év közötti fiatalok, akik nem tanulnak és nem is dolgoznak, képzési vagy elhelyezkedési segélyt kapnak legfeljebb 6, a program későbbi szakaszában legfeljebb 4 hónapon át. A támogatást a foglalkoztatási szolgáltatók kaphatják, ők személyre szóló, speciális programokat nyújtanak az érintett fiataloknak.
4. Beruházási támogatásra, új ipari kapacitásra, technológiai korszerűsítésre 8,5 milliárdos a keret, 10-100 millió forint lehet a támogatás összege, a beruházás 50 százalékáig. Várhatóan 200 pályázatot tudnak finanszírozni majd.
A pályázati forrásból új gép és termelő beruházás finanszírozható, illetve az ehhez kapcsolódó infrastruktúra, épület, anyagmozgató berendezés, informatikai fejlesztés (de csak új beruházáshoz kapcsolódóan, nem önmagában). Csak azok számára érhető el a pályázat, akik a feldolgozóiparban működnek, legalább 10 főt foglalkoztattak tavaly, árbevételük fele pedig a fejlesztéssel érintett iparágból származott.
5. A piacra jutást támogató 1,5 milliárd forint keretösszegű pályázattal elsősorban külföldi vásárokon megjelenést támogatják. A magas feldolgozású, végfogyasztásra szánt termékeket gyártó cégek vehetik igénybe, 3-7,5 millió forint lehet a támogatási összeg, 50-70 százalék a projekten belül a támogatás aránya. A pályázóknak egyebek között kapcsolatot kell tartani a Nemzeti Kereskedőházzal, és idegennyelvű honlapot is kell készíteniük. A pénzt költhetik például helységbérletre, kiállítási marketingeszközök beszerzésére (de ezek nem lehetnek egyszer használatos eszközök, pl. reklámtollak, szórólapok).