Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a Magyar Nemzetnek elmondta: az előírások szerint az új kassza bekötése után a kereskedőnek ki kell vonnia a forgalomból a régi gépet, de a készülék továbbra is használható, például a vállalkozás áruforgalmi nyilvántartásához, adatszolgáltatás céljából.
A kereskedők úgy próbálják kijátszani az adóhatóságot, hogy a kasszák mellé elhelyeznek egy számítógépet, amely minden alkalommal kinyomtatja a blokkot, de az nem a hivatalhoz bekötött készülékből származik. Részletek >>> |
Saját célra használhatja
Vagyis arra van lehetőség, hogy a kereskedő saját célra a továbbiakban is vezesse bevételeit a régi kasszában, nyugtát azonban nem adhat vele az online pénztárgépek beüzemelése után - mutatott rá a főtitkár.
Szerinte a boltos megteheti, hogy egy-egy vásárlónak a régi géppel nyomtatja ki a nyugtának látszó bizonylatot, miközben az új pénztárgépbe nem üti be a bevételt.
Vámos György szerint ezzel azonban jelentősen megnő a lebukás veszélye, mivel az új rendszerben az adóhatóság nagyon alaposan tudja elemezni a kasszától érkező adatokat, és a legkisebb gyanú esetén is várható a helyszíni ellenőrzés.
A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön közölte, már 65 ezer gép üzemel, a NAV-hoz pedig 152 millió bizonylat érkezett eddig 353 milliárd forint bruttó értékben.