Decemberben - az előzetes adatoknak megfelelően - a munkanaphatástól megtisztított index 3,4%-os visszaesést mutatott. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 2,5%-kal csökkent.
2012-ben az ipari termelés 1,7%-kal volt alacsonyabb, mint az előző évben. (2011-ben még 5,6%-os növekedést regisztrált a KSH.)
2012 folyamán az ipari kibocsátás negyedévről negyedévre mérséklődött, az utolsó negyedévben pedig a visszaesés üteme felgyorsult. A legnagyobb mértékű bővülést februárban (1,2%), a legnagyobb csökkenést decemberben (7,6%) mérték.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2012 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 8,0, a csekély súlyú bányászaté 10,9%-kal csökkent. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása 3,3%-kal volt alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor. Az előző évinél hidegebb időjárás hatására megnőtt fűtésigény csak a volumencsökkenés mértékét mérsékelte, de nem tudta ellensúlyozni a lecsökkent ipari energiaigényt. (Az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2012 decemberében a 2011.decemberi átlagos középhőmérsékletnél 2,9 fokkal alacsonyabbat mértek).
Az év végére még az autógyártás is léket kapott
2012 decemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül mindössze négyben figyelhető meg termelésbővülés. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés több mint egyhatodát képviselő járműgyártás – eddig minden hónapban növekedést mutató – termelése az év utolsó hónapjában 2,5%-kal csökkent, amit nagyrészt az alág mintegy felét adó közúti gépjármű gyártása szakágazat okozott. Nem állt meg a visszaesés a második legnagyobb súlyú alágban: a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 26,3%-kal maradt el az egy évvel korábbitól, főként a híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek iránti kereslet csökkenése következtében.
A harmadik legnagyobb alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,7%-kal csökkent, mind a hazai, mind az export eladások visszaesése miatt. Gyorsult ellenben a növekedés üteme a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyártásában: a termelés volumene jelentősen, 10,5%-kal emelkedett, elsősorban a műanyag-alapanyaggyártás szakágazatnak köszönhetően. Átlag alatti volumencsökkenést regisztráltak viszont a közepes súlyú a gumi-, műanyag és nem fém ásványi termék (9,8%), valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártásában (8,3%) is.
Az ipar éve - számokban
2012-ben az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül a csekély súlyú bányászat termelése 8,7%-kal nőtt az előző évhez viszonyítva (2011-ben 10,2%-os növekedést mértünk). Az energiaipar volumene 3,3%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál (akkor 1,7%-os volt a csökkenés üteme).
A feldolgozóipari termelés volumene 2012 egészét tekintve 1,6%-kal volt alacsonyabb az előző évinél (2011-ben 6,0%-os bővülést regisztrált a KSH). A termelés szintje csak hat hónapban haladta meg az előző évit, a legnagyobb mértékben januárban (1,5%), míg decemberben volt az év mélypontja (8,0%). 2012-ben a feldolgozóipar 13 alága közül hatban mértek növekedést. A három legnagyobb súlyú alág közül a járműgyártás kibocsátása 8,5%-kal emelkedett, ezzel szemben a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 17,9%-kal csökkent.
2012-ben az ipari export 0,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az ipar belföldi értékesítése 2012-ben 3,9, decemberben 6,4%-kal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 3,0, míg decemberben 8,3%-kal maradtak el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2012. évi 0,4%-os növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében mért – az előző évi 3,4%-os létszámemelkedés után, – 2,1%-os létszámcsökkenés mellett következett be.
2012-ben Magyarország területi egységei közül az ipari termelés három régióban – Dél-Alföldön (12,6%), Nyugat-Dunántúlon (0,8%), valamint Észak-Alföldön (0,1%), – nőtt az előző évhez képest. A többi régióban 1,7 és 6,9% közötti volumencsökkenést regisztráltunk.