A spanyol 10 éves állampapírok hozama 7,01%-ra emelkedett, vagyis először lépte át a lélektani határnak tartott 7%-os szintet. Elemzők szerint ez azt jelenti, hogy az országnak külső segítségért kell folyamodnia, vagyis Spanyolországnak az IMF-től kell hitelkeretet igényelnie - a 100 milliárd eurós bankmentő csomagon felül.
A spanyol bankválsággal kapcsolatos félelmeket csak tovább táplálta az EKB legfrissebb jelentése: a spanyol bankszektor adósságállománya egy év alatt több mint az ötszörösére duzzadt, újabb történelmi rekordot elérve ezzel. Az európai bankszektor bruttó jegybanki adósságának 31 százalékát már a spanyolok adják.
A spanyol kommentárok kiemelik, hogy a 7%-os szint ugyan nagyon magas, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy Madridnak mindenképpen mentőcsomagért kellene folyamodnia. Görögország akkor kért először külső segítséget, mikor a hosszú lejáratú állampapírjai elérték a 8,5%-ot (2010 májusában), Portugália 2011 áprilisában szintén akkor szorult mentőcsomagra, mikor a 8,5%-ot elérték a hozamok. Írország 8,1%-os kötvényhozamok mellett kért segítséget 2010 novemberében. A spanyolok ezzel nyugtatják magukat, csakhogy most 2012 júniusa van: Görögország a harmadik mentőcsomagot "fogyasztja", kvázi csődbe ment, az adóssága egy részét el kellett engedni, a hétvégi görög választások sorsdöntő fordulatot hozhatnak, a piaci elemzők fele szerint az eurózóna felbomolhat, Görögországot pedig akár Portugália is követheti, vagyis 2-3 éven belül többen is elhagyhatják az eurózónát. |
Mariano Rajoy spanyol kormányfő: mehet az IMF-hez? Fotó: europa.eu |
Emelkednek az olasz hozamok is
A csődkockázatot jelző CDS-felár tovább emelkedett ezzel párhuzamosan, már 550 pontnál jár. Spanyolország szuverén adósságát a Moody's agresszív módon leminősítette, de ez a délelőtt folyamán nem éreztette hatását.
Az állampapírpiaci feszültségek azonban kockázatkerülésre késztetik a befektetőket, az euró ismét gyengült a dollárral szemben (a forint is elmozdult az eddigi tartományából), az európai tőzsdék mind esésbe fordultak. A spanyol mellett vészesen emelkednek az olasz kötvényhozamok is: 6,31% a 10 éves papírok hozama jelenleg. Az olasz csődkockázat is nőtt, a CDS-feláruk 481 pontig emelkedett ma.
A délelőtti események piaci összefoglalóját itt olvashatja >>>