Alig ér földet a gépünk, máris reflexből bekapcsoljuk a telefont, hogy ránézzünk a leveleinkre, esetleg hazaszóljunk az otthon maradtaknak, hogy épségben megérkeztünk. A külföldi telefonálás és SMS-ezés drága, de szerencsére ott az internet: a repülőtereken, plázákban és gyorséttermekben ma már alaptartozék az ingyenes wifi. A hackerek pedig mosolyogva várják, hogy felkínáljuk nekik az adatainkat – ezt pedig a felhasználók ötöde önként meg is teszi a Kaspersky Lab felmérése szerint.
Minek fizessek, ha ingyen is lehet?
A világszerte készített kutatás közel tizenkétezer felhasználót kérdezett meg az internet használati szokásairól a nyaralások alatt. A vizsgálatból kiderül, hogy nagyon sokan kényszerülnek nyílt, nem biztonságos vagy nem titkosított csatornák használatára, mivel rengeteg utazási információt – térképeket, szállodák elérhetőségét, foglalási visszajelzéseket – online felületen tárolnak, vagy egyszerűen csak tartanak a borsos roaming díjaktól.
El lettünk kényeztetve?
Az emberek mára annyira hozzászoktak a folyamatos internetkapcsolathoz, hogy külföldön sem változtatnak a szokásaikon: a megkérdezettek harmada ösztönösen kapcsolódik a hálózatokra, bárminemű ellenőrzés nélkül – egyszerűen hagyja, hogy a telefonja magától csatlakozzon. Ezek után ugyanúgy vásárol és bankol (a megkérdezettek kétharmada legalábbis) telefonon keresztül, mintha otthon lenne.
Mivel ezek az eszközök általában tömve vannak bizalmas adatokkal – fiókjelszavakkal, mentett bankkártya-elérhetőségekkel és hasonlókkal – így a hackereknek valóságos terülj-terülj asztalkám egy-egy reptér. A megkérdezettek ötöde szembesült már adatlopással, hat százalékukat pedig ténylegesen ki is rabolták pötyögés közben.
Mit tehetek?
A legegyszerűbb természetesen az, ha megálljuk, amíg eljutunk a szállodába, ezekben általában a fizetéskor kapunk jelszót a helyi hálózathoz, így itt titkosítva, biztonságosan tudunk internetezni. Érdemes a nyaraláshoz szükséges információkat „offline” is magunknál tartani, lementett dokumentumként, vagy egyszerűen papírra kinyomtatva, füzetbe felírva. Ha valakinek azonban nagyon sürgős elintéznivalója van, úgy érdemes egy VPN-re (virtuális magánhálózatra) kapcsolódni, ezen ugyanis titkosított adatforgalom zajlik – javasolja Eugene Kaspersky, a Kaspersky Lab ügyvezető igazgatója.