4p
A világ egyik legrangosabb operaházában döntik meg a dózse hatalmát. Hajlandó-e visszafogni magát a lázadó rendező egy olyan helyen, ahol egyetlen hangot sem szabad átírni a kottában? A Scalában volt már példa arra, hogy előadás közben cseréltek le egy hangot tévesztő művészt - Plácido Domingóval ez a tragédia azért nem nagyon történhet meg. Színházi ajánló sorozatunk újabb része.

Ők mondják meg, mikor van az év első napja

A milánói Teatro alla Scala a világ egyik legrangosabb operaháza, s ez nem csupán egy legenda. Attól függetlenül, hogy költségvetésében elmarad a világ „A” kategóriás házaitól - a müncheni Bayerische Statsooper, a londoni Covent Garden és a New York-i Met is jócskán felülmúlja a Scala anyagi kereteit -, a mai napig megkérdőjelezhetetlenül a világ egyik legfontosabb operaházainak egyike.

Mi sem bizonyíthatja ezt jobban, minthogy az operaévad kezdetét, sőt a repertoárokat is az egész világon a Scalához igazítják.

Minden sarkon van egy opera - de csak innen dobják ki a szünetben a sztárokat

Minden nemzet a saját operáit tudja a legjobban játszani, így Bartókot Magyarországon, Richard Strausst Németországban míg Verdit Olaszországban kell nézni - Olaszországon belül pedig a Scalában. Az olasz kultúra szerves része az opera, így minden sarkon operaházakat építettek hajdan, azonban a milánói régióban a Scala volt az egyetlen, ezért sokkal szigorúbb rosta alapján választottak művészeket. Így az 1778-as nyitása után rögvest topkategóriás házként lett nyilvántartva, melyre az aktuális igazgatók folyamatosan figyeltek, és a lécet évről évre, évszázadról évszázadra emelték.

Napjainkban a Scala a legnagyobb tradíciókkal rendelkező játszóhely az operaszínpadok közt. A karmestereknek szigorúan be kell tartaniuk a kotta utasításait, minimális változtatásokat sem tehetnek, az énekesek semmilyen technikai segítséget (mint pl. rejtett mikrofonok) nem kapnak, és egyetlen félrecsúszott hang után azonnali elbocsájtás jár. Nehéz dolguk van így a rendezőknek is, hiszen több száz éves történeteket kell színre vinniük úgy, hogy a darabot lényegében nem modernizálhatják ugyanakkor izgalmassá kell tenniük a mai szem számára is.

Hajlandó-e visszafogni magát a lázadó rendező?

Az I due Foscarit Alvis Hermanis, a progresszív New Riga Theatre művészeti vezetője, rendezője, színésze jegyzi. Hermanis nagy kihívás elé néz Verdi operájával, hiszen tőle távol állnak a konvenciók – feltehetőleg éppen ezért lesz izgalmas a rendezése. A darab díszletét is ő maga fogja tervezni.

A darab Francesco Foscari dózse hatalmának megdöntéséről szól. Fiát hamis vádakkal gyilkosnak kiáltják ki, halálra ítélik, mely felemészti a dózsét. Hatalmát elveszíti, s bár az utolsó pillanatban kiderül az árulás, akkor már késő. Verdi egyik legdallamosabb operájáról van szó, a főszerepben Plácido Domingóval. (A világhírű tenor - aki mára inkább bariton lett - öt előadást visz, négy előadáson az ifjú bariton, Luca Salsi játssza Foscari szerepét.)

Az egyik leghíresebb ária a második felvonásban elhangzó „Questa dunque é l’iniquia mercede”. Domingo előadásában ez így szól:

Az előadást Michele Mariotti olasz karmester dirigálja, aki fiatal kora ellenére jelenleg a világ egyik legtöbbet foglalkoztatott karmestere, 5 évre előre le van kötve a naptára, csak „A” kategóriás operaszínpadokon és koncerttermekben vezényel, sokan arra számítanak, hogy egyszer ő lesz a Scala főzeneigazgatója, de a Covent Garden és a Met is jelezte már igényét a karmesternek, aki egyelőre szabadúszóként kíván alkotni.


Teatro alla Scala
Gusiseppe Verdi – I due Foscari

Előadások:
Plácido Domingo főszereplésével: február 25, március 1., 4., 9., 12.
Luca Salsi főszereplésével: március 15., 18., 22., 25.

Jegyárak: 13 - 210 EUR. Nem kell félni az olcsóbb helyektől sem, ezekről is kiválóan élvezhető az előadás.

A jegyeket december 22-én kezdik árulni, pontban délben. A jegyek (különösen a Domingo által játszott előadások esetében) gyorsan elfogynak, akár fél óra alatt is - ezért érdemes nagyon gyorsnak lenni!


Színházi ajánló sorozatunk korábbi részei:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A háborús propaganda alapelvei – mit ismerjünk fel?
Bózsó Péter | 2025. július 5. 16:59
Anne Morelli belga történész A háborús propaganda alapelvei (Principes élémentaires de propagande de guerre) című, 2001-ben megjelent monográfiájában nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy tíz pontban rendszerezze a modern háborús propaganda működésének szabályait.
Kultúra Másolni szabad, de a méretet tilos ugyanakkorára venni
Kenessei András | 2025. június 21. 14:27
Az utóbbi hetekben-hónapokban többször is ellátogattunk távoli országok érdekes árveréseire, ahol aukciós világcégek adtak többnyire jó példát arról, hogy miképp is kell bánni egy művészeti értékkel. Most azonban nem megyünk más kontinensekre, csak ide, a szomszédba. Mert érdekesség itt is van.
Kultúra Amikor egy félig érett banán többet ér, mint egy luxuslakás
László Éva Lilla | 2025. június 14. 14:09
Ki fizet egy gyereknagyságú műanyag figuráért 52 millió forintnak megfelelő összeget? Vagy egy hajtincsért közel 5,5 millió forintot? A kérdés prózai, természetesen vannak, akik kimondottan ezekre vágynak és meg is engedhetik maguknak. 
Kultúra Érdekes fejlemény: megfestették a születési és pénzarisztokráciát
Kenessei András | 2025. június 7. 18:22
A Sotheby’s New Yorkban rendezett árverést festményekből és kisplasztikákból, Mesterművek 1300-1900 címmel és ezen az aukción 138 tételt vitt kalapács alá, köztük négy (pontosabban 3+1) magyar művész egy-egy alkotását. Nézzük meg közelebbről, milyen üzleti sikert értek el nem is akármilyen magyar festők művei egy távoli ország jelentős városában.
Kultúra Időutazás – ahol Puskás Öcsi ma is labdába rúghat
Kenessei András | 2025. május 17. 10:44
Ha május, akkor indulnak a fagyosszentek és a tavaszi aukciók, ez a menetrendje az árverési naptárnak itthon már évtizedek óta. Összesen több mint kétezer tétel a felhozatal, amely kilenc árverési napon kerül kalapács alá. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat és a legérdekesebbeket.
Kultúra Egy vázáért 148 ezret is adtak – kalapács alá kerültek az üvegkincsek
Kenessei András | 2025. május 10. 17:06
Egyedülálló díszüveg-gyűjtemény került kalapács alá az antikvarium.hu online árverésén – a szecesszió és az art deco jegyében.
Kultúra Gazdaggá tenné Jennifer Lopez Kazahsztánt?
Privátbankár.hu | 2025. április 14. 06:27
Asztanában lép fel a sztár, a helyi vezetés szerint jókora hasznot hozhat az esemény.
Kultúra Megtalált képek – mesterművek a magyar festészetben
Kenessei András | 2025. március 3. 14:29
Egy elveszettnek hitt festészeti korszak tárul fel a Megtalált képek kiállításon. Molnos Péter kutatásai új fényt vetnek a 20. századi magyar művészetre.
Kultúra Meglepően népszerű a háborús szabotázskézikönyv
Bózsó Péter | 2025. február 15. 09:47
Amerikában a jelenleg legnépszerűbb ingyenesen letölthető könyv a Szabotázsok praktikus kézikönyve, amelyet 1944-ben írt a CIA elődje. Ez a siker nem lepi meg a hírszerzéstörténészeket, hiszen Donald Trump és Elon Musk első intézkedései ellen egyfajta ellenállás kezd formálódni.
Kultúra A legjobb befektetések nyomában
László Éva Lilla | 2025. február 6. 15:03
Elstartolt az idei Art and Antique Budapest kiállítás, amire több mint negyven klasszikus és kortárs galéria válogatta össze műalkotásainak legjavát. A rendezvény főszervezője, Tausz Ádám a megnyitó előtt a helyszínen néhány műhelytitkot is elárult.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG