Azután, hogy a görögök felálltak a tárgyalóasztaltól és nem hajlandóak végrehajtani a reformokat, újabb furcsa ötlettel álltak elő, ráadásul megint valaki mást hibáztatnak.
Jánisz Varufakisz szerint a nemzetközi hitelezők túl sok pénzt adtak Görögországnak, amellyel az utóbbi öt évben egy elhibázott válságkezelő programot finanszíroztak. Ezért, mint mondta, teljesen elölről kell kezdeni az államadósság-válság kezelését.
Bizalom kéne az ötlethez
Görögország 2010 óta az első és a második mentőcsomag révén összesen 240 milliárd eurós támogatásban részesült, cserébe súlyos megszorításokat és reformokat kellett végrehajtania. |
A görög kormány azt javasolja, hogy a hitelezők engedjék el az adósság egy részét, hosszabbítsák meg a törlesztési futamidőt és a törlesztőrészletek összegét a mindenkori gazdasági teljesítmény alapján állapítsák meg.
Amennyiben a hitelezők elfogadják a javaslatot, Görögország nem tart igényt további támogatásra. Csak így tudjuk a lehető legtöbb adósság visszafizetését garantálni - mondta Jánisz Varufakisz.
Fogy az európai türelem
Németországban a konzervatívok után már a szociáldemokraták is erősen bírálják az athéni vezetést. Európa és Németország nem hagyja zsarolni magát, és nem fogjuk a német munkavállalókkal és a családokkal kifizettetni egy részben kommunista kormány eltúlzott választási ígéreteit - írta Sigmar Gabriel alkancellár
Ezen megy a huzavona
A görög kormány hetek óta tárgyal a hitelezők - az Európai Bizottság (EB), az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) - képviselőivel arról, milyen intézkedéseket kell tennie a görög kormánynak azért, hogy felszabaduljon a 2010-ben indított második hitelprogram utolsó, 7,2 milliárd eurós részlete.
A pénz nélkül Görögország szinte biztosan nem tudja kifizetni az IMF-től kapott hitelek aktuális, 1,6 milliárd eurós törlesztőrészletét az utolsó határidőig, június végéig. A hitelezők a nyugdíjak további csökkentését és az áfa emelését sürgetik, de Athén ezt elutasítja.