5p
Egyre rémisztőbbé válik a helyzet Hongkongban, ahol immáron hónapok óta szinte folyamatosan tüntetések vannak. Egy erősen megkérdőjelezhető törvényjavaslat, egy botokkal és egyéb fegyverekkel támadó verőember-banda, és több millió tüntető – ezek voltak az elmúlt időszak legjelentősebb eseményei a térségben.
EPA/JEROME FAVRE

Hongkong mindig is különleges státuszt élvezett Kína életében, a mindenkori irányadó mottó ebben az ügyben hagyományosan az „egy ország, két rendszer” volt. Ugyan a terület hivatalosan Kína része, Hongkong egy kínai-brit egyezménynek köszönhetően erősen autonóm, saját kormányzója és törvénykezése is van – legalábbis egy bizonyos szintig. Ennek a különválasztásnak egyébként jó példája az is, hogy a volt brit gyarmatnak saját olimpiai csapata van.

Miért lángoltak fel az indulatok?

2018 elején a 19 éves hongkongi Chan Tongkai meggyilkolta barátnőjét Tajvanban, majd hazautazott. Ugyan a rendőrségen beismerte a gyilkosság elkövetését, a hongkongi hatóságok ennek ellenére sem tudják kiadni Tajvannak, mivel a két ország közt érvényben lévő kiadatási szerződés nem vonatkozik minden szökevényre – ennek megoldására dobta be idén februárban a hongkongi kormány azt a javaslatot, amely lefedné a jogi kiskapukat, és minden olyan országgal kiadatási egyezményt kötne, amellyel korábban nem volt.

Ezzel látszólag nem is lenne semmi gond, csakhogy a hongkongi ellenzék szerint erősen megkérdőjelezhető az, hogy miért akarja (az egyébként a kínai kormánnyal kifejezetten jó viszonyt ápoló), jelenleg hatalmon lévő párt ebbe az egyezménybe belevenni Kínát is. A törvényjavaslat ellenzői szerint a hongkongi függetlenséget sokszor gyanakodva figyelő kínai kormány a kiadatási egyezményt arra használná fel, hogy leszámoljon a kommunista rendszer azon kritizálóival, akik Hongkongba menekültek. Azaz nemcsak erőszakos bűnelkövetőket, hanem adott esetben politikai menekülteket is kiadhatnának. Az ellenzék egyébként Chan kiadatása mellett van szintén, viszont az ő javaslatuk szerint:

  • az egyezményt csak Tajvannal kellene megkötni
  • a bűnöző kiadatása után hatályon kívül kéne helyezni, és csak akkor életbe léptetni, hogyha erre alapos indok van

Tüntetések sora

Az első tüntetést a javaslat miatt március 31-én tartották, ezen rendőrségi vélemények szerint 5, szervezői szerint 12 ezer ember vett részt, az ezt követő békés tiltakozás viszont már sokkal nagyobbá vált, több mint tízszer annyian gyűltek össze, mint a legelső alkalommal. A júniusi tüntetések egyikén a szervezők szerint egy ponton már több mint egymillióan gyűltek össsze, és végül a július elsejei, Hongkong 22. független évének megünneplésére rendezett több százezres tüntetés után a kormányzó, Carrie Lam felfüggesztette a törvény végrehajtását, ugyanakkor azt kiemelte, hogy nem szándékozik visszavonni. A tüntetésekről korábban videót is készítettünk a Privátbankár.hu-n:

Július 21-én ismételten több százezrek tüntettek a hongkongi utcákon, a rendőrök és a tüntetők közt összecsapások voltak, a rendőrség könnygázt is bevetetett. Az indulatok már ekkor pattanásig feszültek, ám néhány órával a menet vége után fehér ruhába öltözött, bambuszbotokkal és egyéb verőeszközökkel támadó férfiak kezdték járni az utcákat, és Yuen Long egyik vasútállomásán látszólag válogatás nélkül verni kezdték az utasokat a vonatokban és a peronon. Erről videók is készültek, ezek megtekintését az erre érzékeny olvasóinknak nem ajánljuk:

Az eddigi információk szerint úgy tűnik, hogy a fehérbe öltözött férfiak a triád (a tradicionális maffia) tagjai voltak, és állítólag kifejezetten a fekete ruhába öltözött járókelőket támadták, mivel a kiadatási egyezmény és a kormány ellen tüntetők is jellemzően ezt a színt viselték. A rendőrség egyébként nem volt jelen a támadáskor, az állomáson tartózkodó emberek egymást segítve menekültek ki, később a legnagyobb ellenzéki párt meg is vádolta a hatóságokat azzal, hogy életeket sodortak veszélybe, „mivel a triád tagjainak elfogása helyett inkább könnygázt lődöztek a tüntetőkre néhány megállóval arrébb.” Eddig összesen 11 embert vettek őrizetbe a támadásokkal kapcsolatban, azt a hatóságok is elismerték, hogy köztük több olyan személy is van, aki kapcsolatban áll a triáddal.

Mi lesz most?

Ezt egyelőre talán senki sem tudja – egy biztos, a támadások és a tüntetéshullám nyomán Kína már utalt arra, hogy amennyiben a hongkongi kormány felkéri erre, akkor készen áll akár a hadserege bevonásával leverni a tüntetést. Az ellenzéki tüntetők szombatra bejelentett, triádellenes demonstrációját a rendőrség betiltotta, ám a szervezők azt ígérik, hogy ennek ellenére is az utcán lesznek majd, így szinte biztosak az újabb összecsapások.

Kerestük a hongkongi magyarok helyzetével és a kiutazás veszélyességével kapcsolatban a Hongkongi Magyar Főkonzulátust és a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG