A görög kormányfő, Alexis Tsipras (Alexisz Ciprasz) moszkvai látogatása komoly kritikákat váltott ki – tudósít a német közszolgálati ARD-hez tartozó Tagesschau.de. Az Európai Parlament szociáldemokrata (SPD) elnöke, Martin Schulz egy hannoveri lapban az EU kettéhasadásának veszélyére figyelmeztetett, és azt üzente a görög politikusnak, ne kicsinyelje le európai szövetségeseit. Ne nullázza le azokat az eredményeket, amelyeket eddig a bizalom újbóli megteremtése terén tett. Beszélt arról is, hogy az Oroszországgal szembeni egységes európai uniós fellépést nem szabadna kockára tenni.
Hozzátehetjük, hogy ezeket a szavakat akár Orbán Viktorhoz is címezhette volna, aki ugyan nem utazott Moszkvába, de nemrég itthon fogadta Putyin orosz elnök látogatását, illetve korábban óriási üzletet kötött vele a Paksi Atomerőmű bővítéséről.
A német nagykoalícióban szereplő jobboldali, kereszténydemokrata párt, a CDU is hasonlóan reagált. Egyik vezetője, Gunther Krichbaum szerint azt, hogy Moszkva hogyan bánik az európai értékekkel, mint a béke, demokrácia, szabadság, jogállam, azt már a saját ellenzékével és az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban bebizonyította. „Ezért aki továbbra is európai segítséget szeretne, annak iránytűje Brüsszel felé kell mutasson, nem Moszkva felé” – fejtette ki a politikus a Tagesschau szerint.
Tsipras egyébként szerdán utazik Moszkvába, de már a következő utazás is készen áll, május 9-én részt fog venni a Győzelem napi ünnepségeken. (A Második Világháború lezárásának alkalmából. Erre egyébként a sajtóhírek szerint Orbán Viktor is kapott meghívást Putyin elnöktől.) A német, brit és francia vezetők már bejelentették, hogy nem vesznek részt az ünnepségeken az ukrán krízis miatt.
Más német politikusok visszafogottabbak, ugyanannak az SPD-nek az elnöke, Sigmar Gabriel például nem tudja elképzelni, hogy Athén Moszkva karjaiba vesse magát. A Baloldali Párt (Die Linke) frakcióvezetője, Gabi Zimmer megértéssel viseltetett a görögök iránt, szerinte a görög látogatásnak nem az a célja, hogy „az EU-t és Oroszországot egymás ellen kijátsszák”. Sokkal inkább az orosz élelmiszer-behozatali tilalom lazításáról lehet szó.
(Előző cikkeink a témában: Jövő héten még nem megy csődbe Görögország, illetve egy videóbeszélgetés a görög helyzetről.)