4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A mezőgazdaság 650-700 milliárd forintos jövedelmének fele-kétharmada ugyanis jelenleg támogatásokból származik, márpedig ezek a következő években csökkenhetnek – ez is elhangzott a Takarékbank által az AGROmashEXPO-n tartott sajtótájékoztatón.
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az agrárium mind hozamokban, mind vagyoni-jövedelmi, mind támogatási szempontból jó állapotban van –hangsúlyozta Hollósi Dávid, a Takarékbank Agrár Üzletágának ügyezető igazgatója. Hozzátéve ugyanakkor, hogy a hatékonyságban jelentős lemaradásban van az ágazat, még a közép-kelet-európai országoktól is. „Az agrárium ugyanis a megtermelődő források jelentős részét nem forgatja vissza termelő beruházásokba, inkább pénzügyi- vagy reáltőke-befektetésre használja, jellemzően megtakarítja vagy termőföldet vesz. Ennek következtében a termőföld vételi-bérleti árai is kezdenek elválni a reálistól” – fogalmazott a szakember.

A Takarékbank Agrár Üzletágának vezetője szerint a bankszektornak elsősorban a beruházások finanszírozásában kellene segítenie a gazdákat, hiszen ezen a téren – a pályázati pénzeken kívül – csak a hitelintézetekre számíthatnak. A mezőgazdaság jövedelme ugyan stabilan 650-700 milliárd forint, aggasztó ugyanakkor, hogy e jövedelemnek a fele-kétharmada támogatásokból származik, márpedig azok a következő pénzügyi ciklusban csökkenhetnek. Ez Hollósi Dávid szerint hatással lesz az ágazat jövedelmezőségére, a gazdák beruházási kedvére és a már felvett hitelek visszafizetésére is.

„Az unió megalakulásakor még 80 százalékos tortát képviselt az agrárium a közös büdzsében, 2021-től viszont már csak 28 százalékos részarányt tesz ki. Ha kevesebb a támogatás, akkor ez banki szempontból azt is jelentheti, hogy nőhet a hiteligény, de csak akkor, ha egyébként jól teljesít a gazdaság" – figyelmeztetett Hollósi Dávid. A következő évek feladatainak mindenképpen az állattenyésztési ágazatokat sújtó – most már rendszeresnek tekinthető – járványok kezelését, a változó klímaviszonyokhoz való alkalmazkodást és a jövő termelői generációjának megtalálását tartja. Sikernek könyvelné el a hatékonyság évi 5-10 százalékos javulását, amelyben sokat segíthetnek az ágazat szakirányításától jövő kezdeményezések, az osztatlan közös földek felszámolása, az öntözésfejlesztés és az adózás új alapokra helyezése.

Az új Takarékbank az agrárügyfelek számát és a kihelyezett hitelállományt tekintve is a három legnagyobb szereplő között található az agárfinanszírozási piacon, több területen pedig piacvezető. Több mint 30 ezer agrárügyfél vezeti a számláját a pénzintézetnél, amelynek majdnem 200 milliárd forintos a hitelállománya, 22 százalékos a piaci részesedése, és 11 ezer feletti a finanszírozott ügyfélszáma – hangsúlyozta Szabó Levente, vezérigazgató-helyettes.

A hitelintézet 7 agrárrégióban, 58 agrárcentrumban majdnem 1 millió hektár szántóhoz nyújt finanszírozást, s most új termékeket jelentettek be. Azt figyelembe véve, hogy elemzések szerint 10 év alatt háromszorosára növekedett a föld ára, megalkották a „Barázda” termőföldvásárlási hitelcsaládot, amelyet igényelni lehet a magánszemélyek közötti termőföld-adásvételhez, a termelők földvásárlásához, s arra is van mód, hogy a bank a teljes gazdálkodás vizsgálata után hitelezze meg a gazdálkodó termőföld-vételét.

A Takarékbank szakértői úgy látják, gépekben, hardverekben erősen ellátott a magyar agrárium. Az elmúlt 5-6 év elemzései kimutatták, hogy a hazai éves átlagos gépberuházási színvonal már az éves amortizáció felett van. Ugyanakkor ez a mezőgazdaság egyéb területeire nem vonatkozik. „A gépesítést tekintve az agrárium eljutott arra a színvonalra, hogy ma már maga a gép a legrugalmasabb erőforrás-tényező. A 2018-as gépköltések fele már géphitelezésből és géplízingből zajlott, a géppiac már 170-180 milliárd forintos forgalmat bonyolít és vélhetően a jövőben is erős marad a kereslet a gépek iránt” – hangsúlyozta Hollósi Dávid. Ehhez nyújt forrást a Takarék Agrár Üzletága és a Takarék Lízing 80 százalékos kamattámogatásos gépfinanszírozási forinthitele, amit február végéig mindössze 0,34 százalékos éves kamattal lehet igényelni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Az EU az orosz energiát nem kiváltotta, hanem lecserélte
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 19:25
Hernádi Zsolt szerint az Európai Unió az orosz energiát valójában nem kiváltotta, hanem amerikai LNG‑re és kínai technológiára cserélte, miközben az importfüggőség alig csökkent. Mindeközben az EU Tanácsa 2027‑re teljes tilalmat vezet be az orosz gázra, amit a magyar kormány jogi úton támad meg.
Makro / Külgazdaság Újabb befektetéssel támogatja az amerikai ritkaföldfém-ellátást az USA
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 17:11
Az USA Rare Earth ritkaföldfém-gyártó vállalat hétfőn közölte, hogy a Kereskedelmi Minisztérium 1,3 milliárd dolláros hitelt és 277 millió dolláros vissza nem térítendő támogatást ítélt a cég számára.
Makro / Külgazdaság Ennyiért vásárolja be magát a Mol a NIS olajtársaságba
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 16:24
Elárulta a szerb elnök, hogy mennyiért vásárolta be magát a MOL a NIS olajtársaságba.
Makro / Külgazdaság Csökkent a legendás amerikai gazdasági teljesítményindex novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:58
Novemberben sorban a negyedik hónapban csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe havi szinten.
Makro / Külgazdaság Mutatjuk a YouTube 2026-os terveit
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:35
A YouTube vezérigazgatója, Neal Mohan közzétette a 2026-os év terveit blogbejegyzésében. 
Makro / Külgazdaság Tíz ország giga szélerőmű-hálózatot épít az Északi-tengeren
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:45
Az Egyesült Királyság és kilenc másik európai ország megállapodott egy tengeri szélerőmű-hálózat kiépítésében az Északi-tengeren egy mérföldkőnek számító együttműködés keretében, amelynek célja az elöregedő olajmedencét „tisztaenergia-tározóvá” alakítani.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Magyarország bírósági eljárást indít
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:01
Magyarország európai bírósági eljárást fog indítani az orosz energiaimport ellehetetlenítését célzó, jogi csalással elfogadott REPowerEU-rendelet megsemmisítését kérve – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Thesszalonikiben.
Makro / Külgazdaság Jókora gyomrost kapott az Orbán-kormány Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:48
Simán átment az orosz gáz kivezetéséről szóló rendelet, a magyar kormány csak a perben bízhat.
Makro / Külgazdaság SZÉP-kártyával is minden negyedik forintot élelmiszerre költöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:26
Legalábbis az OTP-nél. Gyorsan népszerű lett a virtuális SZÉP-kártya, de mennyit és mire költöttek a bank ügyfelei?
Makro / Külgazdaság Az egész amerikai kormányzat leállhat az ICE viselt dolgai miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:12
A minnesotai halálesetek miatt blokkolnák a kormányzati kiadásokat a demokrata szenátorok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG