4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, Görögországban még mindig nincsen semmi sem megoldva. A bevétel nem elegendő, az eladósodottság egy idő után ismét növekedhet, a privatizáció nem halad, a megszorítások nem elégségesek. A kötvényeik kamata túl magas és futamideje hosszú. Lehet, hogy kezdődik minden elölről.
Görög tanulók tüntetése Athénban, fotó: EPA/Orestis Panagiotou

„Öt ok, amiért a görögök megmentése kudarcot vallott” – ezzel a címmel írt hosszabb cikket a német N24.de, elsősorban az IMF (Nemzetközi Valutaalap) egy jelentésére hivatkozva. Tavaly Németország és Angela Merkel kancellár számára igen fontos volt a Valutaalap részvétele Görögország megmentésében. Most azonban úgy tűnik, hogy az IMF-nek nagyon mások az elképzelései, mint a német politikusoknak, és nincs kizárva, hogy a nemzetközi szervezet megszünteti a részvételt a mentőprogramokban.

Az Eurogroup, az Eurozóna tagjainak pénzügyi vezetői Brüsszelben állítólag ma újra tárgyalnak a görög reformok állásáról, valamint az újabb lehívható hitelrészletről, miután a görög parlament a napokban újabb intézkedéseket fogadott el.

Az IMF szakértőinek kifogásait öt pontban foglalták össze:

1. A reformok tempója nem megfelelő

A tavaly nyáron elhatározott (és a görögök által kínkeservesen elfogadott) reformcsomagban levő elemek teljesülése, ha folyik is, rendkívül lassú. A görög gazdasági növekedés és a kamatfizetés előtti költségvetési többlet valamivel jobb lett ugyan a vártnál, de a fiskális politikában, a pénzügyi szektor stabilitásának megteremtésében, a munkaerőpiacon és az áruk, szolgáltatások piacán egyaránt vannak elmaradások. Jó úton járnak, de túl lassan – állapítják meg.

2. Rossz az államháztartás helyzete

A béreket és a nyugdíjakat nem csökkentették kellőképpen, az adóbevételek elmaradnak a tervektől, az adózók köre nem bővült, a lakosság szűk köre viseli a többlet-adóterhek nagy részét. Ezért Washingtonban nem hiszik, hogy sikerül majd a gazdaság 4,5 százalékára rúgó további megszorításokat véghez vinni. Pedig ezekre szükség lenne ahhoz, hogy a tervezett, kamatfizetés előtt 3,5 százalékos költségvetési többletet elérjék. Az IMF már a sokkal reálisabb 1,5 százalékkal is elégedett lenne.

3. Vontatottan halad a privatizáció

Bár az európaiak, élükön a német pénzügyminiszterrel 50 milliárd eurós bevételt irányoztak elő privatizációból, most csak ötmilliárdra látszik esély 2030-ig, 2018-ig pedig csak kétmilliárddal számolnak.

A kikötők privatizációjára már vannak külföldi jelentkezők, az állásukat féltő kikötői munkások azonban az Ekathimerini.com mai híre szerint újabb 48 órás tiltakozó akciót szerveznek. Csütörtökön pedig az athéni tömegközlekedési dolgozók fognak pár órát sztrájkolni a privatizáció ellen. (Egyébként a lakossági tiltakozások más területeken is erősek, nemrég volt országos sztrájk is az újabb megszorítások ellen, a tüntetések gyakran torkollnak erőszakba.)

4. Instabilak a bankok

Bár a görög bankok kimentésére már 5,4 milliárd eurót fordítottak az európai hitelezők, valószínűleg ez sem lesz elég. A bankrendszer hatalmas összegű nemfizető hiteltömeggel küzd. Az IMF szerint további tízmilliárd euró tőkepufferre lenne szükség.

5. Az adósság megint nőhet

Még ha rövid távon csökkenhet is az adósságtömeg, Görögországban hosszabb távon akkor is újabb emelkedése várható. Mégpedig 2020 és 2030 között, 160-ról várhatóan a GDP 250 százalékára. Ennek oka, hogy a korábban kapott olcsó, alacsony kamatú hiteleket majd viszonylag korán drágábbakkal kell lecserélni a tőkepiacokról.

Az IMF ezért olyan intézkedéseket szorgalmaz, amivel a görögök eladósodottságát valóban csökkenteni lehet, a GDP 100 százaléka alá. Ilyen lehetne a futamidők növelése 10-30 évvel, illetve a kamatterhek maximálása évi 1,5 százalékban. Erről az európai hitelezők hallani sem akarnak, mert ez újabb veszteségeket jelentene nekik.

Vélemény:

Persze, tehetjük hozzá, politikai akarat kérdése is az egész. Hiszen Görögország aktív részvétele szükséges a menekültválság kezelésében is. Ráadásul bedőlése Spanyolország, Portugália, sőt Olaszország helyzetét is megrendítheti, adósságtörlesztését megnehezítheti, végső soron dominó-effektust idézve elő. A Brexit, azaz Nagy-Britannia esetleges távozása az EU-ból szintén kockán forog.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG