2017. június 29-én a bukaresti parlamentben készített kép Mihai Tudose román miniszterelnökről, miután benyújtotta lemondását. Forrás: MTI/AP/Vadim Ghirda |
A végrehajtói bizottságban 59-en szavaztak Tudose leváltásra, amit csak négyen elleneztek és négyen tartózkodtak. Tudose elfogadta a döntést, elmondása szerint ő maga fegyelmezett tagja a Szociáldemokrata Pártnak (PSD), így ha ők szavazták meg, ők is válthatják le, nem akar pártszakadást. Ügyvivőként sem marad hatalmon, a tervek szerint a következő kormány kinevezéséig Paul Stanescu miniszterelnök-helyettest javasolják majd a posztra, kérdés, hogy a jobboldali államfő elfogadja-e a felajánlást.
Ezzel nem egészen egy éven belül a második miniszterelnököt fogyasztják el a románok, Tudose ráadásul az elődjéhez, a tavaly júniusban leváltott Sorin Grindeanuhoz hasonlóan a párt elnökével, Liviu Dragneával került konfliktusba. A pártvezető priusza miatt nem lehetett miniszterelnök, ezért engedelmes helyetteseket keresett a kormányfői szerepre, akiket azonban eltávolított a hatalomból, amikor nyíltan szembeszálltak akaratával – ez Tudose esetében pont múlt pénteken történt. A miniszterelnök mostani lemondása a PSD politikai ellenfelét, a jobboldali Klaus Iohannis államfőt hozza helyzetbe, akit az alkotmány nem kötelez arra, hogy harmadszor is a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező PSD jelöltjét bízza meg kormányalakítással.