Az ING elemzőjét nem lepte meg az 1,4 százalékos éves infláció, a havi adat annál inkább. Balatoni András a Privátbankárnak azt mondta: az, hogy 0,5 százalékkal emelkedtek az árak szeptemberben augusztushoz képest, mindenképpen magasnak számít.
Ha minden hónapban ennyi lenne a drágulás, a 6 százalékot is meghaladná az évesített szint - számolt az elemző. Balatoni András szerint még rosszabb a mutató, ha a szezonálisan kiigazított maginflációt nézzük: 0,8 százalékkal számolva éves szinten 10 fölötti lenne az eredmény, ami fölfelé mutató inflációs előrejelzést feltételez.
Drága a bankolás
A most nyilvánosságra hozott adatokat alapvetően két tényező befolyásolta: a rezsi csökkentése és a pénzügyi szolgáltatások drágulása. Balatoni András szerint egyik ellensúlyozta a másikat. Hiába mérséklődtek a közműdíjak, a banki szolgáltatásoknak alaposan megkérték az árát. Az elemző szerint ráadásul nemcsak a tranzakciós adót terhelték a pénzintézetek az ügyfelekre, hanem egyéb díjakat is emeltek. Balatoni András számításai szerint jelentősen, 45,7 százalékkal drágultak a banki szolgáltatások szeptemberben az egy évvel ezelőttihez képest, augusztus óta pedig 17 százalékponttal lettek magasabbak, és nőttek 28,7 százalékról 45,7 százalékra. Összességében csaknem 0,3 százalékkal húzta fel az inflációt a pénzügyi szektor drágulása, a szolgáltatások súlya ugyanis 1,5 százalék a fogyasztói kosárban - hívta fel a figyelmet az elemző.
Elemzők 1 százalékos éves inflációt sem tartottak kizártnak. Jelentősen drágultak a szeszes italok és a dohányáruk is. Részletek>> |
Jegybank: lépéskényszer?
Balatoni András arra számít, hogy az újabb rezsicsökkentés lefelé húzhatja a pénzromlás ütemét, decemberben akár 1 százalék alá is kerülhet az adat. Kérdés, hogy hosszú távon mi lesz az inflációval. Az ING munkatársa szerint a rövid távú mozgásokra nem kell reagálnia a jegybanknak, a 2014. második felében várható inflációs nyomást azonban már nem hagyhatja figyelmen kívül az MNB. Az ING 2 százalékos gazdasági növekedéssel számol jövőre.
A K&H Alapkezelő szerint habár a fogyasztói árak szeptemberi, 1,4%-os növekedése kis mértékben meghaladja a várakozásokat, továbbra is igen alacsonynak mondható. A benzinárak további csökkenése esetén az év végéig akár 1% alá is süllyedhet az infláció üteme, ami azt jelenti, hogy van még mozgástér az MNB számára a kamatcsökkentésre – írta közleményében a K&H Alapkezelő. |