4p
Ügyesen halad Kim Dzsongun békeoffenzívája: miután ő maga Pekingben járt a kínai elnöknél, most külügyminiszterét küldte Moszkvába. Utána következik ősellenségével, Amerikával folytatott mosolydiplomácia. Vajon mindenkit megvezet, vagy a három nagyhatalom garanciájával békét köt az ifjú diktátor?
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter fogadja észak-koreai partnerét, Ri Jong Hót Moszkvában 2018. április 10-én. (MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko)

Rettegés

A tavalyi év egyik fő eseménye volt a világban, hogy Észak-Korea szüntelenül fejlesztette rakétáit és atomfegyvereit, és végül az emberiség hitetlenkedve nézte, amint célját elérte: képes Amerikára, vagy szinte bárki másra nukleáris csapást mérni. Közben az ifjú diktátor, Kim Dzsongun és a vehemens új amerikai elnök között szüntelenül zajlott a szópárbaj, a fenyegetőzés. Kim Dzsongun kijelentette: azét vannak bárhová eljuttatható atomfegyverei, hogy ne járhasson úgy, mint Szaddam és Kadhafi, a két hírhedt korábbi diktátor, akiket végül külső erők segítségével döntöttek meg.

Japán és Dél-Korea közben rettegett, de még Guam és Hawaii is félt az érkező észak-koreai atombombától, sőt, utóbbi esetében még téves riadó is halálos ijedelmet gerjesztett. Feszült volt a helyzet, senki nem tudta, mindez mibe fog torkollni, bevetnek-e újra nukleáris fegyvert polgári lakosok tömegei ellen, 1945 óta először. Közben azért szankciók is zajlottak Észak-Korea ellen, még a nagy szomszédokat, Kínát és Oroszországot is aggasztotta az atomháború veszélye, és voltak is olyan hírek, hogy gazdaságilag padlón van Kim országa, még a katonák is éheznek.

Hátra arc

Nos, mindezek után jött a 180 fokos kanyar Kim Dzsongun viselkedésében, és megindult a békeoffenzíva. Ez egyáltalán nem szokatlan a Kim dinasztia esetében: apja és nagyapja is fordultak párat, ha úgy látták helyesnek, de ezt a módszert a fentebb említett szörnyetegek, Líbia és Kína korlátlan urai is bevetették párszor, nem is véletlen, hogy betelt a lóvá tett országok politikusainál a pohár, és kiakolbólintották őket a hatalomból.

Kim Dzsongun tehát régi gyakorlatot folytat, csakhogy veszedelmes rakéták és atombombák birtokában, ezért kénytelen mindenki odafigyelni rá. Az amerikai elnök úgy véli: hatott az erő politikája és főleg a szankciók, és ellenfele kapitulálni készül, miközben sokan arra gondolnak, hogy a diktátor csak mutatkozni akar a világ leghatalmasabb országainak vezetőivel, és ezzel legitimálja, elismerteti magát.

Mi járhat a fejében?

Ugyanakkor akár racionális gondolatok is vezérelhetik Kimet: volt egy hasonló példa, melyet végül úgy oldottak meg, hogy a kecske is jóllakott, a káposzta is megmaradt. A kubai válságról van szó: szovjet rakétákat szállítottak oda, ami közvetlen atomháborús veszélyt idézett elő, de aztán a felek megtalálták a mindenkinek megfelelő megoldást. A Szovjetunió elvitte a rakétákat, Amerika pedig ígéretet tett a Szovjetuniónak, hogy nem támadja meg Kubát, és nem dönti meg erőszakosan Fidel Castro rendszerét.

Ez a modell Kim Dzsongunnak is vonzó lehet, abban a változatban, hogy Kína és Oroszország is részt vesz egy hasonló garanciavállalásban. Ebben az esetben feladhatná nukleáris fegyvereit úgy, hogy nem kellene többé külső beavatkozástól tartania, ahogy Castrónak sem kellett. Békében uralkodhatna örökké (ha népe fel nem lázad ellene), és véget érhetne a szankciók nagy része, rendszere gazdaságilag életképessé válna, legalább minimális szinten.

Trófeagyűjtés

Hogy melyik cél vezérli Kim Dzsong Unt, még nem tudhatjuk, mindenesetre nemrég már begyűjtött egy trófeát a kínai elnöknél, most pedig elküldte külügyminiszterét Moszkvába, ahol az orosz külügyminiszter el is fogadta a Phenjanba történő meghívást. A második trófea is megvan, a két régi barát, az egykori kommunista nagyhatalmak jóindulata máris visszaszerezve.

Ennek birtokában szaladhat neki Észak-Korea az ősellenséggel, Amerikával folytatandó tárgyalásoknak. A CNN szerint az amerikai kormányzat ki fog tartani amellett, hogy a teljes nukleáris leszerelés, mely megfelelő ellenőrzés mellett zajlik, előfeltétele a szankciók feloldásának, sőt enyhítésének, és a katonai fenyegetés megszüntetésének, függetlenül attól, hogy ki ül még az asztalnál.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mondtak egy számot: félelmetesen drága volt a Brexit
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 14:21
Az előzetesen vártnál azonban így is kisebbnek tűnik a kár.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor raportra hívhatja Rogán Antalt
Csabai Károly | 2024. december 18. 05:42
Azzal a céllal, hogy átbeszélje propagandaminiszterével, hogyan tálalják, hogy az infláció immár második hónapja emelkedik. Sovány vigasz, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. A Privátbankár Európai Inflációs Körkép több mint kétéves fennállása alatt még soha annyi ország nem tett közzé az előző havinál magasabb éves fogyasztóiár-indexet, mint a novemberiről. Ennek ellenére bőszen folyik a monetáris lazítás, mindössze az ukrán jegybank emelt kamatot. A reálkamatok összevetésében még tartjuk a pozíciónkat, de a 2,8 százalékos plusz a gyenge makrogazdasági adatok miatt aligha elég vonzó a külföldi befektetők számára.
Makro / Külgazdaság Valaki kiénekelt Matolcsy Györgyék kórusából
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 16:10
Ahogy egy hónapja, úgy Virág Barnabás alelnök tájékoztatása szerint most is elhangzott egy 25 bázispontos kamatcsökkentési javaslat. Hogy ezúttal is Patai Mihály másik alelnöktől, az később derül ki.
Makro / Külgazdaság Pesszimistábbak lettek Matolcsy Györgyék
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 15:16
A jegybank a jövő évi inflációs és növekedési előrejelzéseit is közölte.
Makro / Külgazdaság Moszkva fenyeget: megtorlással kell számolni Kirillov meggyilkolása miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:32
A nukleáris védelmi erőkért felelős orosz altábornagy elleni merényletről megszólalt az SZBU és a Kreml is.
Makro / Külgazdaság Nem tettek szívességet Matolcsy Györgyék a kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 14:00
Bár a GDP-növekedési álmok valóra válásához jól jönne egy kamatcsökkentés, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa nem látott okot az irányadó ráta megváltoztatására.
Makro / Külgazdaság Óvatosságra intik a nyugdíjasokat a csalafinta bankokkal szemben Szerbiában
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 10:47
A bankok azzal „fiatalítják meg” Szerbiában idősebb ügyfeleiket, hogy hitelt kínálnak nekik. Ennek alapján úgy érezhetik, hogy olyan hitelképeseket, mint a fiatalok.
Makro / Külgazdaság Sikerült 100 milliárd forintot elköltenie a közmédiának
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 09:48
100 milliárd forintot, ehhez korábban még egy év kellett, de az állami média jobban teljesít.
Makro / Külgazdaság Navracsics Tibor szerint jönnek uniós pénzek, most hetedikek vagyunk a felhasználásban
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 16:46
Az európai uniós források felhasználásának hatékonyságát tekintve az első helyen végzett Magyarország – Csehországgal holtversenyben – a 2014-2020-as költségvetésben, mindez azt jelenti, hogy Magyarországra érdemes uniós forrásokat folyósítani, mert azokat jól és hatékonyan hasznosítja – mondta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter éves meghallgatásán hétfőn az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén.
Makro / Külgazdaság Örüljünk: nyugatabbra kevésbé hervatag a hangulat
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 12:58
A beszerzési menedzser index Németországban és az euróövezetben is javult, de még mindig csökkenést jelez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG