4p
Elsőre meglepőnek tűnt, hogy a korábban harcias török elnök gyorsan kibékült Oroszországgal és Izraellel. Valójában azonban nagyon is logikus lépést tett: a hétvégén módja volt látni, hogy az elhibázott politika, a bezárkózás hogyan szakít szét egy többnemzetiségű országot. Győzött a józan ész, nagy pirospont a törököknek!

Itt a nyár, és a török tengerpartok konganak az ürességtől. Ahol máskor turisták milliói nyaralnak, most csak szórványosan fordul elő egy-egy vállalkozó kedvű utazó. Hiányoznak az oroszok milliói, meg mindenki más, aki megriadt a zűrös politikai helyzettől. Pedig Egyiptomból is elmenekültek a turisták, de onnan biztonsági okokból, amit nem könnyű orvosolni. Mind Törökországban nyaralnának, ha az politikailag stabil maradt volna. Ez lehet az egyik, amit most a törökök elég gyorsan felismertek.

Brit bukta

A másik, ami még ennél is keményebb felismerés, valószínűleg David Cameronnak köszönhető. A brit miniszterelnök ballépése egy nagy múltú demokráciát tett 1-2 nap alatt kormányozhatatlan, indulatoktól fűtött, máris szétszakadóban lévő alakulattá, amely egyébként korábban ugyanúgy világbirodalmat irányított, mint Törökország. Ugyanebbe a folyóba nem akarnak belelépni a törökök, hisz ott vannak kurdjaik, nem is kevesen, akik rátérhetnek a skót vagy északír útra, de akár élhetnek békésen is a törökökkel. Az ország vezetése bölcsen jár el: az utóbbit választaná.

Gázai sértődés, Arab Tavasz

Törökország az utóbbi években egyre több országgal került konfliktusba. Az első jelentős összecsapás Izraellel történt, amikor Izrael nem engedte be azokat a hajókat a Gázai Övezetbe, melyekről feltételezte, hogy fegyvert szállítanak, ezért minden odatartó hajót átvizsgált. Egy török hajó átvizsgálásból adódott az incidens, ami aztán a két ország közti diplomáciai kapcsolat megszakadásához vezetett.

Ekkor azonban még viszonylagos nyugalom volt Törökország körül, az amerikaiak még úgy, ahogy kézben tartották a szétesőben lévő Irakot, de aztán jött az Arab Tavasz és az Irakból való kivonulás. A Törökországtól délre fekvő terület, a korábbi Oszmán Birodalom része, melyet a franciák és az angolok egy tragikus békeszerződéssel időzített bombává tettek az első világháború végén, most lángba borult. Szíriát és Irakot polgárháború szaggatta, megjelent az Iszlám Állam, és nem mellesleg kurd államok kezdtek formálódni a török határ mentén.

Nagyhatalmak a spájzban

Tavaly aztán döntően megváltoztak az események, amikor a nagyhatalmak beléptek a konfliktusba. Oroszország Aszad rogyadozó rendszerét támogatta meg Szíriában, Amerika az irakiakat, a mérsékelt szír ellenzéket és a kurdokat. Az eredmény már látható: az Iszlám Államot legyőzik, Szíria egy részén egy orosz támogatású bábállamként maradhat meg az Aszad rezsim, és lesz egy vagy két, többé- kevésbé független kurd állam.

Törökország eddig ezt nem akarta elfogadni, konfliktusba került az oroszokkal, miután egy harci gépüket lelőtte, majd NATO szövetségeseivel is a szíriai és iraki kurdok támogatása miatt. Lényegében nem maradtak barátok, szövetségesek, a Törökországban élő kurdok pedig elégedetlenkedni kezdtek. A bezárkózás politikája a gazdaságot is kikezdte: hiányzanak a turisták, hiányzik az oroszokkal folytatott élénk kereskedelem.

Felismerték

A török vezetés, feltehetően maga Erdogan elnök most villámgyorsan intézkedik. Izraellel egy pillanat alatt kibékült, Oroszországtól pedig bocsánatot kér a harci gép lelövése miatt. Hogy miért ennyire váratlanul történt mindez? Feltételezhető, hogy mély benyomást tett a törökökre a brit példa, ahol a balul elsült népszavazás utáni 3 napban teljes politikai káoszba süllyedt az ország, valutája szabadesésben, népei elszakadóban, még a főváros is válna. Mindenkinek intő példa, különösen a többnemzetiségű országoknak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szakértő: a mostani rezsicsökkentés hosszú távon nem fenntartható
Dobos Zoltán | 2024. május 18. 14:06
A Klasszis Média által szervezett E, mint energia konferencia Béke honol az olajfák alatt? című kerekasztal-beszélgetésén az energiaszektor és a megújulóenergia-ipar képviselőivel arról beszélgettünk, mennyire felhasználóbarát az új megújulóenergia-szabályozás, a hálózatfejlesztés ki tudja-e szolgálni a megújulóenergia-fejlesztési célokat. Szóba kerültek a megújuló energia tárolási lehetőségei, hogy hogyan és miből tudják a cégek csökkenteni az energiaköltségeiket, illetve hogy miért nincs lehetőség az új Otthonfelújítási Program támogatásai keretében a fűtést napkollektorra, hőszivattyúra korszerűsíteni.
Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG