A nemzetgazdasági miniszter korábban kifejtette azt az újfajta szemléletet, miszerint csak az 1%-os csökkenést meghaladó GDP-visszaesés számít recessziónak (s ugyanígy: az ennél nagyobb GDP-pluszt nevezhetjük csak növekedésnek): a Heti Válaszban ma megjelent írásában Matolcsy György elismerte, tavaly 1,5%-kal csökkent a gazdaság.
Tanulni kell a múlt hibáiból - mondja a gazdasági miniszter. Fotó: kormany.hu |
Szebb napoknak kell jönnie Az elemzők szerint mélyülhetett a recesszió, de éles fordulhat következhet az idei év első negyedében. Részletek >>> |
A tárcavezető szerint a recessziót 4 okra lehet visszavezetni: 1 százaléknyi csökkenést vitt el az aszály, közel 500 milliárd forintnyi uniós forrás nem áramlott be a gazdaságba, a fogyasztás 3%-os visszaesése szűkülő belső piacot hozott, a "zömében külföldi tulajdonú bankok" pedig több ezer milliárd forintnyi hitelforrást vontak ki a magyar gazdaságból - írja a tárcavezető. Matolcsy szerint ha négy tényező megfordul, akkor bekövetkezik 2013-ban a várt növekedési fordulat. Ez utóbbi pedig fogyasztási és beruházási fordulatból áll majd össze. A gazdasági miniszter szerint a három német autógyár felfutása, az uniós forrásokból idén beáramló 1500 milliárd forint, a rezsicsökkentés (júliusban jön ennek második üteme) után a családoknál maradó elkölthető jövedelem valamint az élénkülő hitelezés miatt 2013 a gyarapodás éve lehet.
A gazdasági miniszter szerint "szerencsés év lehet számunkra ez az év", a növekedés gyarapodást is hoz magával. A tárcavezető szerint ehhez valóban szükség lesz szerencsére is, például remélhetőleg nem lesz akkora az aszály, mint tavaly volt.
Matolcsy szerint a magyarok a sikert az anyagi gyarapodásban mérik, ezért is volt könnyű őket behúzni a devizaadósság csapdájába. De a leckéből tanultunk, reméli a miniszter, szerinte hitelt csak megtérülő beruházásokra lehet felvenni, méghozzá akkor ha hozzáférünk majd olcsó forinthitelekhez. Matolcsy szerint "ha így lesz, gyarapodunk és emelkedünk".