4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétvégi és hétfői nagy remények után most ugyanott vagyunk, ahol egy hete, vagy akár 4 hónapja. A görögök és hitelezőik képtelenek megállapodni, és semmilyen határidő nem tudta eddig rákényszeríteni a feleket, hogy valamelyikük egy határozottat lépjen. Meddig tarthat még ez a mindenkit lejárató patthelyzet?

Már a hónap végében sem hiszünk


Jövő hét kedden lejár a görög IMF hitelének visszafizetési ideje, és ha addig nem jutnak pénzhez, elvileg fizetésképtelennek minősülnek. Öt nap maradt addig hátra, de ugyanott vagyunk, mint négy hónapja, vagyis sehol. Ezek után már az a kérdés is felmerül, hogy egyáltalán abbahagyják-e jövő kedden az egész bohózatot, vagy még arra is találnak megoldást, hogy tovább folytathassák.

Technikailag könnyen megoldható lenne. Az európai partnerek valamilyen jogcímen átutalnak 1,6 milliárd eurót, az megy az IMF-nek, és folytatódhat az európai intézmények tekintélyét lassan teljesen felőrlő értelmetlen birkózás a görög kormánnyal. Viszont ezt nem lehet következmények nélkül folytatni akármeddig, mivel az eurózóna mégiscsak szuverén országokból áll, és előbb utóbb valaki megunja ezt a helyzetet.

Besokallhatnak

Ha mondjuk Szlovákia vagy Írország unja meg, nem sok történik, legfeljebb megtagadják a hozzájárulást Görögország további végtelen finanszírozásához. Viszont az már izgalmasabb, ha egy nagyobb tagnak lesz elege, a döntő viszont az lenne, ha a legnagyobb, az eurózóna gazdasági erejének harmadát adó németeknél telne be a pohár.  Nem is a kancellár asszonynál: ő láthatóan mandátuma lejártáig képes lenne elhuzakodni Cipraszékkal. Viszont rajta kívül a teljes német politikai paletta kezd besokallni, és ezt egy idő után már Merkel sem hagyhatja figyelmen kívül.

Ebben az esetben a németek kemény álláspontra kell, hogy helyezkedjenek, amit ha a többiek nem fogadnak el, akkor az egyoldalú német lépés sem elképzelhetetlen: vagy ultimátumot adnak egész Európának, vagy kényszerűen ők hagyják el a jelenleg fennálló eurózónát. Akár úgy, hogy nem a márkára térnek vissza, hanem az osztrákokkal ás hollandokkal, esetleg a finnekkel, baltiakkal és a szlovákokkal megtartanak egy kisebb, északi, valutauniót, nagy fegyelemmel, esetleg közös pénzügyminisztériummal.

A Bundesbank elnöke máris figyelmeztetett, hogy az ún. ELA keretén belül a görög bankoknak nyújtott folyamatos likviditás ellentétes az EKB szabályzatával, valójában a fizetésképtelen görög bankok fenntartását szolgálja. A német türelem tehát fogy.

Véget kell vetni

Ezek alapján úgy tűnik, hogy a görög kormánnyal való további huzakodás már nem az euró megmentését, hanem a bukását szolgálná. Ha jövő kedden sincs döntés (vagy megállapodás, vagy a görög csőd), akkor ez a veszély egyre jobban felerősödhet. A másik nagy veszteség, ami minden egyes nappal csak romlik, az európai intézmények döntésképességébe vettet bizalom elsorvadása.

Mindezek miatt elengedhetetlenül fontos lenne, hogy ma-holnap hozzák meg a döntést, és ezt közöljék Ciprasszal is: vagy azonnal elfogadja jelenlegi ajánlatukat, vagy vége, az EKB nem utal többet, és egy következő válságértekezleten gyorsan eldöntik, hogy kezeljék a görögök kiválását a valutaunióból, és mekkora segítséget nyújtsanak az immár kivált országnak.

Hol tartanak?

Nézzük meg végül, hol akadtak meg a tárgyalások, mi a felek álláspontja, és hogy lehetne ma vagy holnap átvágni a gordiuszi csomót. A görögök hétfőn benyújtották javaslatukat, ezt a hitelezők elégtelennek találták, tegnap átadták Ciprasznak a saját javaslatukat, ami viszont neki nem tetszik. Ma délelőtt a görögök arra panaszkodnak megint, hogy a hitelezők zsarolják őket. Miután eddig ők zsarolták a hitelezőket, ebben tulajdonképpen nincs is semmi meglepő, és abban sem, hogy a hitelezők betartható megállapodást akarnak, olyat, ami véget vet annak, hogy az országot az idők végezetéig pénzzel kelljen támogatni.

Döntő nap lesz a kedd. Nem azért, mert lejár az IMF hitel: 1,6 milliárd eurót nem nehéz előrántani az európai zsebből. Európa szavahihetősége jár le aznap, ha nem zárják le addig ezt az ügyet.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG