7p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaság sikertörténetét a görög gazdaság mélyrepüléséhez hasonlítva mutatta be Matolcsy György, majd a régiónkban minket állva hagyó lengyel gazdaságot állította példának. Ha meg akarjuk szerezni a második 100 milliárd eurónyi GDP-t, akkor Matolcsy György szerint Kína felé kell fordulnunk, rá kell csatlakoznunk a Selyemútra. Beszélt arról is, mi változik a jegybanki alapítványoknál.

Magyarország a Selyemúton – ezzel a címmel tartott előadást az 54. Közgazdász-vándorgyűlésen Kecskeméten Matolcsy György.

Kecskemét okos város lesz

A Magyar Nemzeti Bank elnöke először Kecskemétet méltatta.  Kecskemét egy modern város lesz, ami azt is jelenti, hogy okos várossá válik. Emlékeztetett: Kínában 20 smart city-t építenek, Dél-Koreában 3 már megépült, India pedig 100 okos város építését foglalta programba. A mi modern városaink is okos városok lesznek – Kecskemét is úton van efelé.

A támadások miatt átalakítják az alapítványok működését

A 6 jegybanki Pallas Athéné-alapítvány közül az egyik itt működik, egy új egyetemi campus is épül. A jegybanki alapítványokat politikai támadások is érték – ezek Matolcsy szerint megvilágítottak egy sor gyengeséget, gyermekbetegséget. Közpénzből közjót szolgáló intézményeket építenek, ezért fontos az átláthatóság. A közpénz közpénz maradt (ezt egyébként bíróság mondta ki - a szerk,), így az átláthatóságot biztosítani kell, ezért negyedévente nyilvánosságra hozzák az alapítványok adatait.

A támadások hívták fel a figyelmet az alapítványok költségvetésének nem kellő feszességére – el fogják érni, hogy 70-30, majd 80-20 százalék legyen a támogatások és a költségek aránya, mondta Matolcsy.

Ha azt hiszed, nekünk rossz, nézd meg a görögöket

A Közgazdász-vándorgyűlés központi témája idén a versenyképesség, és ahhoz kapcsolódóan a foglalkoztatás, a szakképzés, a duális képzés, a felsőoktatás és az innováció. Az eseményről a Privátbankár.hu is tudósít.

Matolcsy György ismét megemlékezett arról, amikor még nemzetgazdasági miniszterként alakította az ország ügyeit. Matolcsy párhuzamba állította a magyar és a görög gazdaság 2003 és 2008 közötti helyzetét: a költségvetési egyenleg, az államadósság növekedése, a folyómérleg, az aktivitási ráta szinte egybevágott. A növekedés tekintetében még gyengébben is álltunk. 2010 tavaszán Matolcsy szerint jelentős hasonlóságot mutatott a két ország, Magyarországon azonban jött a kormányváltás, ezért elkerültük a görögök sorsát.

A görög utat úgy kerültük el, hogy saját utat választottunk – hagyományos és nem hagyományos eszközök keverésével gazdaságpolitikai fordulatot hajtottunk végre, míg a görögökre a nemzetközi hitelezők által alkotott trojka megszorításokra épülő gazdaságpolitikát kényszerített rá.

50 strukturális reformot tart döntőnek, ami szerinte sikerre vitte a gazdaságpolitikát (a bankadótól az egykulcsos szja-n át 50 intézkedés szerepelt az előadás egyik slide-ján). A növekedési fordulatot a görög és magyar gazdasági növekedés mértékének, a költségvetés egyenlegének bemutatásával szemléltette. Az államadósság-csökkentésben Magyarország az EU 3 legjobb szereplője között van, a bruttó külső adósság is csökken – sorolta Matolcsy.

Míg a válság előtt a két ország egyformán válságban volt, mára elszakadt a két ország teljesítménye. (Arról nem szólt a jegybankelnök, hogy Görögországban a magyar béreknek nagyjából az ötszöröse volt jellemző – volt tehát bőven különbség is a kiindulási helyzetben.)

Kitől tanuljunk?

Hozott azért a regionális versenytársakkal kapcsolatos példát is a jegybankelnök - sajnos hozzájuk képest már nem állunk ilyen jól.

A lengyelek egyszerűen átsiklottak a válságon. Mit tanulhatunk tőlük? Azt például, hogy reformversenyben vagyunk – őt már a 2000-es évek elején elindították a reformokat, mi csak 10 évvel később, mondta Matolcsy. Csökkentették az szja-kulcsot, az adókedvezményeket eltörölték, egyszerűsítették az adórendszert, segítették az egyéni vállalkozókat, csökkentették a társasági adót, emelték a jövedéki adót, a környezetvédelmi adóterheket, emelték a nyugdíjkorhatárt, oktatási reformot hajtottak végre – mutatta be az MNB elnöke. A lengyel gazdaságban ezért a válság nem okozott visszaesést.

A lengyelek már 10 évvel előttünk válságban voltak – ez váltotta ki náluk az átalakulást Matolcsy szerint. Ütemet vesztettünk, pont fordítva működött a magyar gazdaság, mint amit Keynes tanított – prociklikus volt a fiskális politika.

Ez nem csak a gazdaságpolitikára hatott ki: a PISA-eredményeket említve Matolcsy bemutatta, mennyire leszakadtak a magyar eredmények a lengyelektől 2012-re, és a diplomások arányában is lemaradtunk. A lengyel gazdaságpolitika reformja ráadásul a nehéz évek végével sem állt le, újabb intézkedéseket jelentettek be a beruházási ráta emelése érdekében – többek közt a repülőgépiparra támaszkodva. Egyébként egy kínai befektetői csoport éppen egy repülőgépgyárat fog Kecskeméten építeni – árulta el Matolcsy.

Nekünk egy versenyképességi reform kéne

A magyar gazdasági fordulatot ismertetve elmondta: egyre inkább fehéredik a gazdaság, ami növeli az adóbevételeket. Az uniós forrásokat immár 60 százalékban gazdaságfejlesztésre fordították. Javult a kockázati megítélésünk, bár a hitelminősítők csak késve követik le a folyamatokat. A jegybank a gazdasági növekedéshez a növekedési hitelprogrammal ,a devizahitelek forintosításával, a kamatcsökkentési ciklusokkal, a növekedéstámogató programmal és az önfinanszírozási programmal járult hozzá.

Most egy versenyképességi reformra van szüksége az országnak. A kkv-szektor termelékenysége lényegesen alacsonyabb a nagyvállalati szektor termelékenységétől - ha ezt a dualitást sikerülne mérsékelni, az 4 százalékkal növelhetné a GDP-növekedést.

Honnan lesz a következő 100 milliárd eurónyi GDP-nk?

Honnan lesz Magyarországnak a második 100 milliárd euró GDP-je? – tette fel a kérdést Matolcsy. A mostani magyar GDP 100 milliárd, az osztrák 300 milliárd, a svájci 600 milliárd euró. Nekünk a Selyemút felé nyitás adhatja meg a második 100 milliárdot, ez az esélyünk arra, hogy felzárkózzunk Ausztriához, Baden-Württemberghez vagy Bajorországhoz.

Ehhez a Selyemút felé kellene fordulnunk. A fejlődő országok között az ázsiai országok importkereskedelme bővül a leggyorsabban. Meg kell néznünk, Kína milyen gazdaságpolitikai tervvel rendelkezik 2025-ig – programjuk a német Industrie 4.0 terven alapszik.

Az Új Selyemút (8x8, azaz) 64 országot köt össze, az emberiség kétharmadát érinti. Ehhez kell csatlakoznunk. Magyarországon egyébként a déli vasúti Selyemút átfut – ennek része a Budapest-Belgrád útvonal. Jelentősége, hogy gyorsabb, mint a hajó, a többi szállítási útvonal túlterhelt, és könnyebb és olcsóbb Kína igényeinek megfelelő infrastruktúrát kiépíteni - mondta Matolcsy.

Mi az Új Selyemút?

A kínai vezetés 2013-ban dolgozta ki az „Egy övezet, egy út” (OBOR) nevű kereskedelmi és geopolitikai stratégiát, amely gyakorlatilag egy masszív eurázsiai és afrikai infrastruktúra-befektetési program a szárazföldön és a tengeren. A célja Pekingnek kiutat és összeköttetést garantálni egy esetleges amerikai-japán-indiai tengeri katonai bekerítő művelet esetén.Itt írtunk róla bővebben >>

Az OBOR egyben ellensúlyt biztosít két, Washington által szervezett szabadkereskedelmi megállapodásnak, így a már aláírt távol-keletinek (TPP – 12 ország, 800 millió ember) és a készülő transz-atlantinak (TTIP - EU és USA, 820 millió ember). A TPP és a TTIP célja többek között, hogy a Nyugat és ne Peking szabja meg a jövőbeli kereskedelem szabályrendszerét.

Magyarország azért is vonzó lehet Kínának, mert közel vagyunk a német piachoz, emellett kialakulóban van egy közép-európai gazdasági központ-szerepünk is.

Az MNB felismerte az egy övezet –e egy út fontosságát, már rá is lépett a Selyemútra. Kialakítottak több együttműködést, elindították a jegybanki renminbi programot. Ahogy a lengyelek a német programot tanulmányozták saját programjuk kialakításakor, nekünk a kínait érdemes - mondta a jegybankelnök..

Mi az ősi Selyemút?

A Selyemút annak az ősi kereskedelmi úthálózatnak a neve, amely összeköti Kínát Európával és Észak-Afrikával. A Wikipedia szerint a Selyemúton folytatott kereskedelem fontos szerepet játszott olyan nagy civilizációk fejlődésében, mint Kína, Egyiptom, Perzsia, Arábia, India, Róma és Bizánc. Matolcsy előadásában at mondta: Magyarország ezen egyszer már rajta volt, a középkorban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vámháború: sokan bírálják az uniós megállapodást
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:12
Az olasz miniszterelnök szerint megfelelő a megállapodás, Berd Lange viszont elégedetlen. 
Makro / Külgazdaság Merz megszólalt az EU és az Egyesült Államok közötti megállapdásról
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 06:10
Friedrich Merz német kancellár vasárnap este kiadott kormányközleményében üdvözölte az Európai Unió és az Egyesült Államok között létrejött paktumot. A német iparszövetség szerint katasztrófa a megállapodás. 
Makro / Külgazdaság Van egy rossz hírünk a magyar vásárlóknak: megint drágult a nagybevásárlás a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. július 28. 05:37
Enyhe áremelkedést tapasztaltunk, itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár. 
Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG