(Fotó: ENSZ, UNHCR) |
Azzal ijesztgette pár hónapja egy gyakran szélsőséges jobboldali lapnak adott interjúban egy kopt (egyiptomi típusú keresztény) pap a magyar lakosságot, hogy „egy férfi négy feleségtől született húsz gyermekének” iskoláztatását, egészségügyi ellátását, és a többit kell majd fizetnie a magyar államnak.
"Akik megérkeztek, már bőven elegen vannak. Számoljon utána, mennyibe kerül az államnak, ha valakinek négy felesége van, és mindegyiktől születik öt gyereke, a kormány mindannyiuknak fizeti az iskoláztatást, egészségügyi ellátást. Azután átveszik a magyarok helyét.”
Az az öt, az inkább 2,2
Ezzel több gond is van. Az egyik, hogy a menekültek, mint tudjuk, fejvesztve menekültek el Magyarországról is, és azóta sincs kedvük visszatérni. A másik, hogy a különböző közel-keleti és észak-afrikai muzulmán országokban jóval magasabb ugyan az egy nőre jutó gyermekek száma, mint Európában, de távolról sem ennyire.
Szíriában 3,0, Irakban 4,0, Törökországban – amelynek most vízummentességet terveznek adni – mindössze 2,0 az egy nőre jutó gyermekek átlagos száma. Ráadásul a korábban Európába költöző muszlim származásúak között idővel csökken a gyerekszám, átlagosan 2,2-re. Erről itt írtunk részletesebben: Termékenység, elmuzulmánosodás, elkurdosodás… hol az igazság?
Alig van már poligám
A másik probléma a főleg nyugdíjasok körében terjedő szöveggel, hogy a többnejűség mára eléggé kiment a divatból. A Korán ugyan lehetővé teszi, hogy négy felesége is lehessen egy férfinek, de előírja, hogy mindegyiket egyenlően el kell látni.
Ez anyagilag akkora megterhelés, amit csak kevesen engedhetnek meg maguknak, még de kettő nejet sem. Sok helyütt említik azt is, hogy a többnejűség ma már egyszerűen maradi, régies dolognak számít és a legtöbb muszlim sem támogatja.
Különböző statisztikák szerint 1-3, egy másik forrásban „öt százalék alatti” arányt említenek arra, mekkora is a poligám muszlim családok aránya. Országoktól, régióktól függően különbözőek az értékek. Törökországban és Tunéziában például teljesen be van tiltva. Gazdagabb országokban, mint Kuvait (ahol az aránya tíz százalék) vagy Szaúd-Arábia, gyakoribb, de Jemen elmaradottabb falvaiban is.
Ateisták és integráltak
A többnejűséget azonban több helyen még korlátozzák is. Szíriában 1953-tól szigorították a feltételeket, egyrészt a korábbi feleségnek is bele kell egyezni az újabb házasságba, másrészt a bírónál is külön engedélyt kell rá kérni. (Az egyes országokról részletesen itt lehet olvasni angolul, vagy pedig itt>>>.)
„A muszlim migránsok nem integrálhatók ateista társadalmakba” – mondta még a kopt pap. Német tapasztalatok szerint azonban a korábbi muszlim migránsok mintegy tíz százalékának vannak komolyabb integrációs problémái, így ez az állítás sem igaz. (Erről pedig itt írtunk korábban.) Ráadásul ma már az Európába emigrált, de a Törökország nyugati területein élő muszlimok között is sok ateistát tartanak nyilván.
Húsz gyerek? Hol?
Egyébként a nyugdíjas vagy más olvasó hihetne a saját szemének is: nyáron és ősszel rengeteg fotó, riport, felvétel jelent meg a sajtóban a menekültekről. Húsz gyerekes családra azonban egyre sem emlékszünk közöttük, pedig a szenzációhajhász sajtó biztosan nem hagyta volna ki a lehetőséget.
„Az emberek a nagyobb hazugságokat jobban elhiszik, mint a kicsiket. És ha elég gyakran ismételjük őket, az emberek előbb-utóbb hinni fognak bennük.” (Walter Charles Langer, Citatum.hu)