Újra hozzá kell szokni az áremelkedéshez
Az árindex nyolc hónap után került ismét pozitív tartományba (beszámolónk itt >>), amit támogatott az üzemanyagárak átmeneti korrekciója, a harmadik rezsicsökkentés részleges kikerülése a bázisból, valamint a dohánytermékek jövedékiadó-emelés miatti árának emelkedése - kommentálta az adatot a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az elkövetkező hónapokban a májusi indexhez hasonló mértékű pozitív adat, azaz áremelkedés várható a minisztérium szerint, összhangban a Konvergencia Program előrejelzésével. Ez a dohánytermékek további drágulására, az élénkülő belső keresletre és az EKÁER piactisztító hatására vezethető vissza.
Az élelmiszerek és az üzemanyag okozták a nagy meglepetést
A Takarékbank értékelése szerint különösen az élelmiszerek (+1,1%) és az üzemanyagot is tartalmazó egyéb javak (+1,7%) körében haladta meg a havi áremelkedés a vártat. Bár a havi 0,7%-os emelkedés erősnek számít (utoljára 2013 januárjában láthattunk ilyen magas értéket), a szezonális élelmiszerek és az energiaárak változásait kiszűrő maginfláció alapján továbbra sem beszélhetünk komoly inflációs nyomásról - írják. A maginfláció havi növekedése csak 0,2%-os volt, a 12-havi változása pedig 1,3% májusban.
Ugyan ez is egy kisebb gyorsulás az áprilisi 1%-ról, de messze nem olyan mértékű, hogy az MNB komolyan átértékelje a jelenleg folytatott monetáris lazítást. Még úgy sem, hogy a forint elmúlt másfél hónapban tapasztalt gyengülése további, igaz, meglehetően enyhe inflációs „löketet” jelenthet rövid távon. A piac esetleg másként gondolhatja: az adat megjelenését követően a forint percek alatt a 312,6-os szintig erősödött (313,8-ról) az euróval szemben >>
A Takarékbank elemzői szerint az MNB júniusban még biztosan tovább vág, onnan pedig a saját új inflációs előrejelzéseinek figyelembe vételével dönthet esetleges további csökkentésről. Egyelőre továbbra is 1,50%-on várják a kamatvágási ciklus alját.