A KSH adatai szerint 12 hónap alatt, 2015. novemberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 1,1 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerekért 0,7 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a cukor ára 16,3, az étolaj ára 3,9, a csokoládé és kakaó ára 3,2 százalékkal nőtt, a sertéshúsé 8,2, a tojásé 3,5, a baromfihúsé 2,8 százalékkal csökkent.
Átlag felett drágultak a szeszes italok, dohányáruk (2,1 %) és a szolgáltatások (1,8%). Az egyéb, azaz a gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek ára 1,0 százalékkal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagoké 0,6 százalékkal. A ruházkodási cikkek átlagosan 0,6 százalékkal drágultak. A háztartási energia ára nem változott. A tartós fogyasztási cikkekért 0,8 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
1 hónap alatt, októberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal nőttek. Az élelmiszerekért 0,4 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a tejért 2,4, a sajtért 1,5, az étolajért 1,3, a sertéshúsért 0,9 százalékkal. Csökkent a csokoládé és kakaó (–1,6%), a száraztészta (–0,7%) és a liszt (–0,5%) ára. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek drágultak (0,8 százalékkal). A szeszes italok, dohányáruk ára 0,2, a háztartási energiáé 0,1 százalékkal nőtt. A tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások ára átlagosan nem változott. Az egyéb cikkekért 0,5 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,1 százalékkal.
2016. január–novemberben az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal nőttek - közölte a KSH.
Aki tehette, feltankolt
Elemzők arra számítottak, hogy a magyarországi infláció végképp eltávolodik a negatív tartománytól és a szeptemberi 0,6, és az októberi 1 százalék után. Az elemzői konszenzus korábban úgy jósolta, a novemberi infláció 1,2, a decemberi 1,6 százalékos lesz. Az idei masszív bérkiáramlás és a minimálbér emeléséről létrejött megállapodás nem szerepel az inflációt növelő tényezők között, a novemberi emelkedést az üzemanyagok és a dohánytermékek jövedéki adójának emelése okozta.
Az üzemanyagok ára 2014. júliusa óta októberben lépte át először az egy évvel korábbi szintet, de az elemzők szerint az új adószabály - miszerint 50 dollár alatti világpiaci olajár alatt magasabb az adóterhelés - most novembertől fejti csak ki teljes hatását, mert aki tehette előrehozta a tankolást az előző hónapra. A dohánytermékeknél is némileg hasonló a helyzet, mert a korábbi zárjegyekkel feltöltött készletek kimerültek novemberre.
Mit mértünk mi? Ennyibe került a karácsonyi nagybevásárlás Az októberi inflációs adat 1 százalékos áremelkedésről tanúskodott – ez most a hipermarketekben nem tükröződött. Érdemi áremelést novemberhez képest sehol sem talált a Privátbankár.hu friss Árkosár-felmérése. Jó hír, hogy tavalyhoz képest sincs komoly áremelés, a nagybevásárlás kevesebb mint egy százassal lett drágább, mint 2015 decemberében volt. Részletek >>>> |