Jean-Claude Juncker. EPA/OLIVIER HOSLET |
Harcot hirdetett a fake news (álhírek) ellen Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
Szerdától visszalőnek
A kereszténydemokrata luxemburgi politikus a Berliner Morgenpost című német lapnak azt mondta: az európai parlamenti (EP-) választás kampányának időszakában személyesen is fellép az Európai Uniót vagy a közösség javaslattevő és végrehajtó intézményét, az általa vezetett Európai Bizottságot érintő alaptalan híresztelésekkel szemben.
"Reagálnunk kell, ha kormányok olyan állításokat tesznek az EU-ról vagy a bizottságról, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. (...) Húsvét után, szerdától visszalövünk"
- mondta Jean-Claude Juncker.
Orbán is álhíreket terjeszt Juncker szerint
Úgy véli, hogy Oroszország mellett egyes uniós tagországok kormányai is megpróbálják "fake news révén terelgetni a választói akaratot egy bizonyos irányba". Példaként Orbán Viktort említette.
Szerinte miközben a magyar kormányfő azt állítja, hogy őt terheli a felelősség a brit EU-tagság megszüntetéséért (Brexit), valójában meggyőző bizonyítékok szólnak ennek az ellenkezőjéről.
"A magyar kormány azt is állítja, hogy én vagyok a hibás Európa kelet-nyugati megosztottságáért, holott a bizottság mindent megtett ezeknek az árkoknak a betemetéséért"
– fűzte hozzá Juncker.
Nem akar olvasztótégelyt
Az Európai Bizottság elnöke a német lapnak adott bővebb interjúban arról is beszélt, hogy „le kellene mondani” az Európai Egyesült Államok tervéről.
„Nem hiszek abban, hogy valaha lesz egy amerikai mintájú egységes államunk. Nem is szeretnék ilyet. Nem szabad engedni, hogy az Európai Unió egy olyan olvasztótégellyé nője ki magát, amelyben minden különbség eltűnik.”
A menekültek elosztásához ragaszkodik
Szerinte migráció területén „egy jobb Európára” lenne szükség. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság hét javaslatot nyújtott be a menekültügyi rendszer reformjára, ezeket azonban a tagállamok eddig nem fogadták el – név szerint említette Magyarországot és Lengyelországot.
„A menekültek, migránsok és illegális bevándorlók kérdése összeurópai téma. Szolidáris válaszra van szükségünk, és létre kell hoznunk egy elosztórendszert. Lehetetlen helyzet, hogy néhány állam – Magyarország, Lengyelország és mások – rendíthetetlenül ellenzik ezt a megoldást.”
Tízezer új határőrt szeretne
Hozzátette, hogy miközben mindenki az EU külső határainak védelméről beszél, az Európai Bizottság plusz tízezer európai határőr munkába állítását javasolja 2020-ig. Szerinte a tagállami kormányok 2027-ig akarnak várni ezzel, pedig „nagyobb tempót” várna el tőlük ezen a területen.
Juncker egyúttal rossz iránynak nevezte az EU-n belüli határellenőrzések bevezetését és meghosszabbítását. Szerinte ha a tagállamok elfogadták volna az Európai Bizottság javaslatát a külső határok védelmére, akkor a belső határok kérdése már fel sem merülne.
A nagy kérdés
Arra a felvetésre pedig, hogy milyen mondatot olvasna szívesen magáról a történelemkönyvekben, azt válaszolta:
„Becsülettel igyekezett.”
Annak pedig örülne, ha hozzáfűznék, hogy néhány dolgot rendbe tett.
UPDATE:
Szijjártó Péter reakcióját itt olvashatják: Visszaszólt Szijjártó Junckernek: nem kell senkit terelgetni.
UPDATE2:
Mina Andreeva, az Európai Bizottság szóvivője az Index.hu-val azt közölte: Juncker nem mondott olyat, hogy „húsvét után, szerdától visszalövünk”, szerinte ez "rosszul jelent meg” a sajtóban. Ma már a Berliner Morgenpost cikkében sem szerepel ez a mondat, a cikk eredeti verziójában azonban még szerepelt ez a kifejezés.
Egyéb kapcsolódó anyagok: Megvédte Orbán Viktort egy vezető német politikus, A Fidesz nélkül ünnepelnek ma Milánóban a populista pártok.