Magyarország az egyetlen 2004-ben csatlakozott uniós tagállam, mely ellen csatlakozása óta érvényben van a túlzottdeficit-eljárás (EDP), közel kerültünk ahhoz, hogy az Ecofin elzárja a kohéziós alapok egy részét, így 495 millió eurónyi pénztől esett volna el Magyarország, melyet beruházásokra fordíthatunk. Az Ecofin végül júniusban megkegyelmezett, ebben nagy szerepe volt a tavasszal bemutatott Széll Kálmán Terv 2.0-nak. A kormánynak most október 5-ig kell prezentálnia, milyen intézkedésekkel tartja az államháztartási hiányt a maastrichti 3%-os referenciaszint alatt. Varga Mihály épp erről tárgyalt a hét elején Barbara Kauffmannal, az Európai Bizottság küldöttségvezetőjével.
Forrás után kell nézni? Fotó: kormany.hu |
Át kellett írni a kormány előrejelzéseit
Az IMF azt akarja, hogy Magyarország sokkal kiegyensúlyozottabb intézkedéseket hozzon a növekedési kilátások javítására, és nem javasol semmilyen további megszorító intézkedést - nyilatkozta a Bloombergnek Irina Ivascsenko, az IMF magyarországi képviselője. |
Az ÁSZ szerint az idei költségvetésbe épített tartalékokkal 3% alatt tartható a hiány, bár a növekedés üteme eltér attól, amit a kormány korábban várt (Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára beszélt róla először a múlt héten, hogy felül kell vizsgálni az idei évre kiadott prognózisokat). Varga Mihály hétfőn pedig már arról nyilatkozott, hogy a jövő évi növekedési előrejelzést is korrigálni kell.
A kormány az idei évre 2,5%-os deficitet tervezett, de ebben még szerepe van az egyedi tételeknek (különadók, nyugdíjpénztári tételek), a jövő évre az eredeti tervek szerint 2,2%-ra szorítottuk volna le a költségvetési hiányt, de sajtóinformációk szerint a kormány ezt felpuhítja 2,7-2,8%-ig. Ezzel jövőre 120-150 milliárdos könnyebbséghez jutna a költségvetés, melyet a növekedési kilátások romlása és a Munkahelyvédelmi Akcióterv miatt vélhetően - ha részben is, de - újra kell írnia a kormánynak.
Jöhet az újabb Matolcsy-csomag
Az MNB inflációs jelentése azzal számol, hogy a GDP 1,4%-ának megfelelő kiigazításra van szükség jövőre ahhoz, hogy a hiány ne szálljon el, máskülönben a deficit 4% lesz. Valószínűleg Matolcsy György holnap ismerteti, milyen kiigazításokat hajt végre a kormány.
Az Európai Bizottságot azonban nem csak az érdekli, hogy referenciaszint alatt maradjon a hiány, hanem hogy középtávon ott is maradjon, ehhez pedig strukturális átalakításokra is szükség lehet.
A sajtóban megjelent információk szerint az NGM-ben még arra is készült hatástanulmány mivel járna az áfa további emelése, ami már így is a legmagasabb Európában. Felmerült, hogy az egykulcsos adó jövőre továbbra is csak papíron maradna egykulcsos, vagyis marad a szuperbruttó. A Privátbankár megkeresésére az NGM sajtóosztályán azt nyilatkozták, hogy továbbra is számolnak a jegybank megadóztatásával jövőre, vagyis a tranzakciós illetéket kiterjesztik az MNB-re, amiből 116 milliárd forint folyhat be. Brüsszeli források szerint azonban emiatt kötelezettségszegési eljárás indulhat Magyarország ellen, az EKB és az EB állásfoglalása szerint ugyanis az illeték kiterjesztése sérti az MNB függetlenségét, és ha emiatt vesztesége keletkezik a jegybanknak, azt a költségvetésből kell majd ellentételezni.
Beindult a héten az ötletelés a kormányzatban, Rogán Antal például arról beszélt, a magasabb jövedelműek több nyugdíjhozzájárulást fizethetnek, és a közszolgákon is lenne még mit spórolni.
Varga Mihály 300-350 milliárdos lyukat lát a jövő évi büdzsében, elemzők szerint ennek a duplájáról is szó lehet.