1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A CNN-nek adott interjújában az IMF vezetője, Christine Lagarde arról beszélt, hogy várja már a jövő heti találkozót a "magyar pénzügyminiszterrel". Ilyen tisztség Magyarországon 1848 és 2010 között volt, a Valutaalap vezérével a tárca nélküli miniszter Fellegi Tamás találkozik.

Kemény tárgyalópartner lesz Lagarde

A beszélgetés alatt a Valutaalap vezérigazgatója végig nagyon diplomatikus volt, többször is hangsúlyozta, hogy Magyarország és az IMF kapcsolata kiegyensúlyozott, régi partnerei egymásnak. Egy valamit azért világossá tett Nicolas Sarkozy egykori erős embere: "az IMF nem enged, nem köt kompromisszumot és nem áll fel az asztaltól". Lagarde ezzel nyilván arra utalt, hogy a magyar fél most nem "hazai pályán", hanem Washingtonban fejtheti ki álláspontját, mi megyünk a pénzért, az egy valaki aki ebben a helyzetben felállhat a tárgyalóasztaltól, az Magyarország lehet. Nem lesz tehát könnyű dolga a gyors megállapodásra törekvő Fellegi Tamásnak, még akkor sem, ha a szerdai egyeztetések csak előzetes megbeszélések.

Christine Lagarde az EU-csúcs után: berobbant a nemzetközi politikába



Nem az IMF pénze kell nekünk

A hét második felére egyértelművé vált, hogy a magyar kormány megértette a pénzpiacok üzenetét, és megállapodásra törekszik az IMF-fel és az EU-val, még akkor is, ha a kiindulópont eleve egy készenléti hitelkeret. A piac olyan nyomás alá helyezte az országot, hogy kétségessé vált, hogy tudjuk-e finanszírozni magunkat a piacokról 2012-ben, a 320 forintos euró és a kétszámjegyű államkötvényhozamok mellett ez szinte lehetetlen vállalkozásnak tűnt, még akkor is, ha vannak "tartalékaink" (Mol-pakett, magánnyugdíjpénztári vagyon).

Mára az is egyértelmű, hogy a piacok szerint nem az IMF pénzére van Magyarországnak szüksége, hanem annak "szigorára": a készenléti hitelkeret mellé ugyanis kemény, de teljesíthető feltételeket kapunk, aminek lényege, hogy a kevésbé kiszámítható magyar unortodox gazdaságpolitikának vége legyen. A kockázati felárak emelkedését a leminősítéshez fűzött elemzésében a Fitch Ratings is többek között az unortodox lépésekhez kötötte. 

Fellegi Tamás a miniszterelnökkel tárgyalta meg, meddig mehet el Washingtonban



Nem biztos, hogy menni fog a gyors megállapodás

Szerdán ráadásul minimum három ügyben is döntést hozhat az Európai Bizottság, mely Magyarországot érinti. Könnyen meglehet, hogy kötelezettségszegési eljárás indul ellenünk. Ilyen körülmények között fog találkozni Fellegi a január 16-ai héten Olli Rehn pénzügyi biztossal, aki nem árul zsákbamacskát: már most közölte, hogy a jegybanktörvény vizsgálatáig pénzről szó sem lehet közte és a magyar fél között.

Nem véletlen, hogy Lagarde szerint a jövő heti találkozó időzítése tökéletes, az IMF vezetője ugyanis szintén aggódik a magyar jegybank függetlensége miatt.
Lagarde a jegybanktörvény és a stabilitási törvény kapcsán kifejtette, reméli, hogy Magyarország összhangba hozza az uniós gyakorlattal a vitatott törvényeket. A héten e tárgyban Orbán Viktor és Fellegi Tamás is nyilatkozott, szintén meglehetősen diplomatikusan, annyit mondtak, Magyarország nyitott a vitatott ügyek megoldására tett javaslatokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG