A Cassini űrszonda az Enceladus felszíne felett. Forrás: NASA |
Ahogy arról már korábban írtunk, történelmi végpontjához érkezett a Cassini-űrszonda küldetése, a mai napon ugyanis elérkezik a „Nagy Finálé”. Az űrszondát ugyanis, annak érdekében, hogy megvédjék a Szaturnusz életet hordozni képes holdjait (például a Titánt, az Enceladust vagy az Európát), beleirányítják a Szaturnuszba. A becsapódáskor a Cassini szétrobban majd, darabjai pedig elégnek a légkörben, ezzel egy húsz éves misszió ér véget egy hatalmas bummal. A Cassini ezzel együtt nem lazsál az utolsó pillanatokban sem, délután 2 körül küld még egy utolsó adatcsomagot, ezt várják most a csillagászok.
A manőverre azért van szükség, mivel egy nemzetközi megállapodás értelmében az emberiségnek – és így minden ország csillagászainak és űrprogramjainak – kötelessége „megvédeni” más bolygókat a földi eredetű „fertőzésektől”. Fennáll ugyanis annak a lehetősége, hogy a kiküldött eszközökön helyi eredetű baktériumok telepednek meg, amik a megfelelő környezetben az élet csíráiként működhetnek. Mivel a Szaturnusznak több olyan holdja is van, ami erre nagy eséllyel képes, így meg kell akadályozni, hogy a Cassini ezekbe csapódjon, amikor az üzemanyaga elfogy.
A NASA élőben közvetíti az eseményt, így mindenki részese lehet a Cassini utolsó pillanatainak. Viszlát, és kösz a halakat!