MTI Fotó: Illyés Tibor |
Ha csütörtök, akkor Kormányinfó, ráadásul a 67. alkalommal bőven volt miről beszélnie Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszternek, a kormányülés ugyanis kisebb rekordot állított fel a 103 megtárgyalt ponttal. Az ülés egyik legfontosabb pontja a letelepedési kötvény sorsa volt, a tervek szerint ezt ugyanis hamarosan felszámolja a kormány, ahogy erről már korábban is írtunk. Lázár János elmondása szerint az adósságfinanszírozás javult, emellett nőtt az állampapírok iránti kereslet, így „nincs szükség ilyen nem hagyományos eszközökre az államadósság finanszírozására”.
Az uniós támogatások kifizetése kapcsán a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta: az idei év végéig összesen hétezer pályázatot terveznek kiírni, 2019-ig pedig az uniós források lehívását is szeretnék lezárni. Az idei évre nézve összesen 1600 milliárd forintot tervez kiírni az állam, a teljes programban akár 11 ezermilliárd forintot is kioszthatnak majd.
Ezermilliárdok vasútvonalra, eldőlt a HÉV sorsa
Folytatják az infrastruktúrafejlesztést, a korábban bejelentett 2500 milliárd forint útfejlesztés mellett a gazdasági kabinet további 1200 milliárd forintot különít el vasútfejlesztésre, ebből 100 milliárd forint értékben terveznek új vasúti kocsikat vásárolni, valamint több fő vasútvonalat és számos kisebbet is felújítanak majd 2022-ig bezárólag, fűzte hozzá Lázár János. Emellett felújítják majd a debreceni és a kecskeméti repülőteret, a korszerűsítés mellett új leszállópályát is kapnak, ezzel elősegítve a teher- és utasforgalom kapacitásának bővítését.
Végre révbe érhet a HÉV sorsa – ahogy arról korábban már írtunk, hónapok óta zajlanak a viták a BKK és a HÉV szétválásáról, a kormányülés most elfogadta, hogy a vonal üzemeltetését az állam veszi át, és a MÁV segítségével fogja üzemeltetni. Az anyagi vonzatokról azonban még nem esett szó, Lázár János szerint ez a jövőben várható.
Hiába utasította vissza Áder, akkor sem kell szélerőmű
Mi az? A világnak egyre jobban kell, nálunk most tiltják be Növekszik a szélenergia aránya a villamosenergia felhasználásban. Magyarországon meg épp most próbálják ellehetetleníteni az építésüket. A cikk folytatásáért kattints ide! >>> |
Nem adja fel a kormány a harcot, dacára annak, hogy Áder János visszautasította a szélerőművek építésének betiltását szorgalmazó javaslatot. A köztársasági elnök elmondása szerint ez ugyanis szembemegy a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodásokkal, ráadásul az ország energia-eredményeit is veszélyeztetné.
Lázár János szerint a kormány ugyanakkor másképp látja: nem tiltani kívánják, csupán óvatosak a szélerőművek építésével, mivel meglátása szerint az ilyen parkok kiépítésének ökológiai és gazdasági vonzata is van. Németországban a szélparkok üzemeltetői ugyanis kártérítésre jogosultak az államtól, amennyiben egy esetleges szélcsend miatt egy jelentős része kiesik a termelésüknek. Hozzáfűzte: figyelemmel követik, hogy hová halad a német szabályozás, és kisebb módosításokkal ismét benyújtják majd a javaslatot Ádernek.
Futottak még: turisztikai fejlesztések, önkormányzati parkok, büntetőkódex
Lázár János mindezek mellett szót ejtett az aszfaltügyről, aminek kapcsán 176,5 milliárd forint esett be az államkasszába, ezt további uniós pályázatok finanszírozására fogják majd fordítani. Mindemellett a kormányülés megszavazta, hogy számos kastélyt és várat újítanak majd fel országszerte, erre 45 milliárd forintot szán az állam, emellett a Sopron-Fertővidék és a Balaton környékén is jelentős turisztikai fejlesztéseket terveznek.
A büntetőkódex megújítását illetően ötpárti egyeztetést hívnak össze, emellett a büntetőeljárások időtartamának csökkentésére is szükség van, jelenleg több, mint egy évig húzódhat az ügy. A Honvédelem előterjesztése kapcsán Lázár János elmondta: kétezer emberrel tervezik bővíteni a hadsereget, emellett több rendőrt és határőrt is terveznek szolgálatba állítani a közeljövőben.