Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter és Jurij Prodan ukrán gazdasági miniszter az Európai Bizottság, Oroszország és Ukrajna részvételével nagyjából egy hónapja tartó háromoldalú egyeztetés sorozat legújabb fordulóján vesz részt Berlinben, itt nyilatkoztak újságíróknak.
Putyin is aggódik A Naftogaz ukrán állami energetikai társaság nem fizette ki az orosz gáz ellenértékét februárban, márciusban áprilisban és májusban, ennek ellenére nem volt fennakadás a gázszállításokban. Ugyanakkor az elszámolási vita veszélyezteti számos európai uniós ország - köztük Magyarország - földgázellátását, mert az orosz forrásból származó gáz túlnyomórésze Ukrajnán keresztül jut el az EU-ba. Vlagyimir Putyin orosz elnök múlt héten úgy nyilatkozott, ukrán radikálisok veszélyeztetik a földgáz eljuttatását az európai fogyasztókhoz. |
Oroszország azt állítja, Ukrajna 3,5 milliárd dollárral tartozik az utóbbi hónapokban leszállított földgázért. Az orosz vezetés jelezte, hogy júniustól csak annyi földgázt szállítanak a szomszédos országba, amennyit az ukrán partner előre kifizet.
Ment a pénz, vagy nem?
Günther Oettinger, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa hétfőn úgy nyilatkozott, a tervek szerint első lépésként Kijev a jó szándék jeleként csütörtökön átutalt Moszkvának 2 milliárd dollárt, majd június 7-én további 500 millió dollárt. Az orosz miniszter szerint Moszkva csütörtök éjjelig nem kapta meg a 2 milliárd dollárt.
Kijev a tárgyalásokon azt kívánja elérni, hogy az orosz fél a jelenlegi, az európai piacon rendkívül magasnak számító 485 dollárról csökkentse a korábbi 268 dollárra a földgáz ezer köbméterenkénti árát.
Bíróságra vinnék az ügyet
Jurij Prodan ukrán gazdasági miniszter a pénteki berlini tárgyalás előtt kijelentette: Ukrajna a stockholmi nemzetközi választottbírósághoz fordul, hogy rendezze a gázárról szóló, a Gazprom orosz energiaipari óriással fennálló vitáját. A tárcavezető megismételte: Kijev kész megfizetni a tartozást, de csak azután, hogy az orosz fél csökkenti az Ukrajnának szállított földgáz árát.
Nem is orosz fegyver a gáz? Az Oxfordi Egyetem Energiakutató Intézetének vezetője szerint tévedésen alapul az a feltételezés, hogy Oroszország politikai fegyverként kezeli az Európának szánt gázeladásokat. Jonathan Stern nemrég az Alapblognak adott interjúban azt mondta, hogy az oroszok ezen a téren szimplán kereskedők, üzletemberek, akik a pénzre hajtanak. A szakértő szerint ha van is politika abban, amit az oroszok csinálnak, akkor annak nem meghatározó a jelentősége. Jonathan Stern hangsúlyozta: a több évtizedre kötött kétoldalú szerződéseket nem lehet felbontani, és az amerikai gáz tervezett importja még legalább tíz éven át semmiféle megváltást nem hozhat Európába. A kutató szerint a gázellátás ügyét agyonpolitizálták, az egy téveszme, hogy az oroszok politikai célokat követnek a gázárak alakításával, arról van szó, hogy az oroszok egyszerűen több pénzt akarnak. Az interjú teljes terjedelmében itt olvasható. |