A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi Baa2-ről egy fokozattal Baa3-ra rontotta Olaszország hazai valutában és devizában kibocsátott államadósságának besorolását.
Az új osztályzat kilátása stabil.
A Baa3 minősítés - amely más hitelminősítők módszertanában a BBB mínusz besorolásnak felel meg - a befektetésre ajánlott kategória alapszintje. Ha a cég innen tovább rontja az olasz szuverén besorolást, Olaszország ennél a hitelminősítőnél elvesztené befektetési ajánlású osztályzatát.
Mi áll a leminősítés mögött?
A Moody's a leminősítés bejelentéséhez fűzött indoklásában kiemelte azt a véleményét, hogy az olasz államháztartás helyzete érdemben gyengült, miután az olasz kormány a következő három évre a cég által eddig vártnál sokkal magasabb deficitcélokat jelölt ki.
A hitelminősítő szerint a költségvetési politika expanzívvá válása arra vall, hogy az olasz államadósság-ráta a hazai össztermék jelenlegi 130 százalékos szintje környékén stabilizálódik a következő években, jóllehet az előző kormány költségvetési alapállása még csökkenést irányzott elő.
A Moody's szerint az államadósság ilyen magas szintje sebezhetővé teszi az olasz gazdaságot a jövőbeni hazai és külső sokkoktól, különösen a gazdasági növekedés gyengülésétől.
Nehéz lesz változtatni
Pengeélen táncolnak az olaszok - az ország vagy a kormány bukik? Tovább vágtatnak az olasz kötvényhozamok, ami egyes szakértők szerint rákényszerítheti a populista kormányzatot a szigorúbb költségvetési politikára. Részletek >>> |
Az olasz kormány 2019-re 2,4 százalékos, 2020-ra 2,1 százalékos, 2021-re 1,8 százalékos GDP-arányos deficitcélt határozott meg.
A következő két évre a korábbi előirányzat egyensúlyos államháztartási mérleg elérését tűzte ki. A Moody's szerint a kormány kiadásnöveléseinek zöme szerkezeti jellegű, ami azt jelenti, hogy nehéz lesz ezeket a lépéseket visszafordítani.
Az indoklás szerint a leminősítés másik fő tényezője az, hogy az olasz kormány gazdasági tervei a Moody's megítélése alapján - jóllehet rövid távon segítik a növekedést - nem állnak össze olyan koherens reformprogrammá, amely tartósan kiemelhetné az olasz gazdaság növekedési teljesítményét a jelenlegi középszerű pályáról.