Egyes citybeli prognózisok szerint - főleg az euróövezeti kockázatok miatt - a magyar gazdaság a jövő évet is recesszióban tölti, bár nem ez a konszenzusos londoni előrejelzés.
A KSH előzetes becslése szerint a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az MTI felmérésébe bevont londoni elemzők 1,1-1,3 százalékos GDP-visszaesését vártak a harmadik negyedévre éves összehasonlításban. Részletek>>> |
Capital Economics
Az adatismertetés után Neil Shearing, a Capital Economics főközgazdásza közölte: a magyar és a térségi adatokból egyértelműen látszik, hogy az euróövezet adósságválsága terheli a kelet-európai gazdaságokat. Shearing szerint azonban nem ez a kizárólagos ok: Magyarországon - csakúgy, mint Romániában - a gyenge idei terméshozamok miatt valószínűleg csökkent a teljes agrárszektor termelése a harmadik negyedévben. Az elemzője szerint még alapvetőbb fontosságú tényező, hogy a térség számos országában - de főleg Magyarországon és Csehországban - a költségvetési szigor is terheli a növekedési kilátásokat, éppen olyan időszakban, amikor a magánszektorbeli és a külső kereslet gyengül.
A Capital Economics szerint az euróövezeti válság a következő egy évben eszkalálódni fog, és megkezdődik a valutaunió felbomlása, ami "komoly ellenszelet" jelent majd az európai felzárkózó térség gazdaságai számára. Shearing szerint ugyanakkor Közép- és Kelet-Európa gazdasági kilátásai szempontjából elsősorban nem a felbomlás ténye, hanem mikéntje az elsődlegesen fontos tényező. A Capital Economics központi forgatókönyve az, hogy az euróövezetből legfeljebb egy vagy két kisebb tagállam távozik, és ez azt jelenti, hogy a felzárkózó európai gazdaságok elkerülik a 2008-2009-eshez hasonló meredek visszaeséseket. A térségi növekedés azonban ezzel együtt is "rendkívül gyenge" marad, és a régió több országa - elsősorban Magyarország - a következő év nagy részét is valószínűleg recesszióban tölti - jósolta a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó londoni főközgazdásza. A ház előrejelzése szerint a magyar gazdaság teljesítménye 2012 egészében 1,5 százalékkal, 2013-ban 0,5 százalékkal visszaesik.
Barclays
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó térségekre szakosodott vezető elemzője, Daniel Hewitt ugyanakkor annak a véleményének adott hangot a GDP-becslés után, hogy "enyhülni látszik" a magyar gazdaság recessziójának intenzitása, mivel a negyedéves összevetésben számolt visszaesés mértéke csökkent. Hewitt szerint ebből az következhet, hogy a magyar gazdaság teljesítménye a következő negyedévekben stabilizálódhat, 2013-ban pedig növekedésnek indulhat. A Barclays vezető londoni elemzője szerint azonban a ház ezzel együtt is rontotta Magyarországra adott idei előrejelzését a vártnál gyengébb harmadik negyedévi teljesítmény miatt, és most már 1,4 százalékos GDP-mínuszt jósol 2012 egészére az eddig valószínűsített 1,2 százalékos visszaesés helyett. Hewitt szerint a cég jövőre 0,2 százalékos GDP-növekedést vár a magyar gazdaságban. Az elemző megjegyezte, hogy ez is elmarad a konszenzusos előrejelzéstől.
JP Morgan
A JP Morgan elemzői szintén azt állapították meg a csütörtöki előzetes adatokból, hogy enyhült a magyarországi recesszió. A ház szakértői is rontották azonban idei egész évi előrejelzésüket, mondván: a felülvizsgált első félévi adatokból az következik, hogy a magyar gazdaság teljesítménye 2012 egészében 1,4 százalékkal esik vissza. A JP Morgan eddigi előrejelzésében 1,2 százalékos idei magyarországi GDP-csökkenés szerepelt. A cég ugyanakkor a következő év elejére már mérsékelt növekedéssel számol, amelyhez előrejelzése szerint a fő magyar exportpiacokon várt élénkülés, valamint a nemrégiben termelésbe állt magyarországi autógyárak növekvő kibocsátása ad majd hajtóerőt.
A JP Morgan elemzői szerint valószínűleg visszahúzó tényező marad ugyanakkor a hazai fogyasztás. Emellett a bankadóval és a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos legutóbbi költségvetési intézkedések továbbra is nyomást gyakorolnak a bankok hitelezési hajlandóságára, és általánosságban a beruházási környezetre - jósolták a ház londoni elemzői. A JP Morgan szakértői közölték: 2014 előtt nem várják a hazai fogyasztás élénkülését, így véleményük szerint addig a nettó export marad a gazdaság hajtóereje. Mindezt egybevetve a cég londoni elemzői 2013 egészére 0,5 százalékos, 2014-re 1,5 százalékos magyarországi GDP-növekedést valószínűsítettek csütörtöki előrejelzésükben, megjegyezve, hogy erre a prognózisukra kockázatok hatnak.