Boris Johnson ma Dublinban egyeztetett Leo Varadkar ír kormányfővel. EPA/AIDAN CRAWLEY |
A brit parlament előreláthatólag ma este is elveti a brit kormányfő arra vonatkozó javaslatát, hogy tartsanak előrehozott választásokat október 15-én. Az ellenzéki képviselők – élükön a munkáspártiakkal – ugyanis megerősítették, hogy nemmel fognak szavazni, nélkülük pedig nem lesz meg a javaslat elfogadásához szükséges kétharmados többség.
Nem lesz választás október 31-ig
Mivel a mai vitanappal véget ér a brit parlament jelenlegi ülésszaka, és csak október 14-én kezdődik az új, az előrehozott választásokat, ha lesznek egyáltalán, legkorábban november közepén tarthatják meg.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a brit kormányfő elvileg kénytelen lesz a Brexit október 31-én esedékes időpontjának elhalasztását kérni az EU-tól – az őt gyakorlatilag erre kötelező törvényt múlt pénteken a felsőház is elfogadta, így az II. Erzsébet királynő formális jóváhagyásával életbe léphet.
Ezáltal Boris Johnson minden eddiginél szorultabb helyzetbe kerül, hiszen egy olyan lépésre kötelezi a törvény, amit ő konzekvensen elutasít.
Vannak még kiskapuk
A BBC szerint a kormányfői hivatalban most azt vizsgálják, hogyan tudna Johnson úgy kibújni a kötelezettség alól, hogy ne sértsen törvényt.
Az egyik lehetőség, hogy megkér egy vele szimpatizáló EU-tagállamot, hogy ne szavazza meg a halasztási kérelmet – annak elfogadásához ugyanis az összes uniós tagállam beleegyezése szükséges.
A másik lehetőség, hogy Johnson ugyan formálisan kérelmezi a kilépés elhalasztását, ugyanakkor küld egy másik levelet is Brüsszelnek, amelyben világossá teszi, hogy a kormány valójában nem szeretné elhalasztani a kilépést.
Jogászok ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy ha a miniszterelnök nem engedelmeskedik a törvénynek, akár börtönbe is kerülhet.
A konzervatívok nyernének
A kormányfő azzal érvel, hogy be kell teljesíteniük végre a választói akaratot – a britek 2016 júniusában kis többséggel ugyan, de az EU-tagság megszüntetésére voksoltak. Ellenlábasai viszont úgy vélik, hogy megállapodás nélkül semmiképp sem szabad kilépni, mivel az súlyos gazdasági károkat okozna. A Brüsszellel kötött egyezményt a brit parlament nem fogadta el.
Az előrehozott választásokat egyébként valószínűleg a Konzervatív Párt nyerte volna, amely mintegy 10 százalékkal erősödött azóta, hogy kiderült: Boris Johnson veszi át a párt és az ország irányítását.
UPDATE:
Újabb pofon Johnsonnak, nem lesz előrehozott választás
De ki az a Boris Johnson? Honnan jött és mit akar? Miben hasonlít Trumphoz, és miben különbözik tőle? Korábbi videókommentárunk: