Kamatvágás: mi szól mellette, mi ellene?
Délelőtt színre lép, de délután már nem - Matolcsy nem tartja fontosnak, hogy személyesen tájékoztassa a közvéleményt a tanács döntéséről holnap, 12 éves hagyományt szakít meg ezzel. Részletek >>> |
Egyöntetűen újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést vár a londoni elemzői közösség a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának keddi kamatdöntő ülésén - a kérdés csak az, hogy mekkorát vágnak a forintkamaton. A Monetáris Tanács ilyenkor ugyanis sok más mutató mellett két nagyon fontos adatra figyel: az inflációra és az országkockázati felárra. Az infláció 7 éve nem volt ilyen alacsony, a jegybank célja a 3%-os ütem, februárban viszont 2,8% volt, a csődkockázati mutatónk ugyanakkor éves csúcson (ez jól mutatja, mennyire tartanak minket kockázatosnak a befektetők). A kockázatok magasak, akkor az a vágás ellen hat, ha az infláció alacsony, az viszont inkább a kamatvágás mellett szól.
Fotó: Bruzák Noémi/MTI |
Az MTI előzetes felmérésébe bevont citybeli szakértők előrejelzései között ugyanakkor van olyan is, amelyik szerint a magyar törlesztéskockázat-biztosítási tranzakciók (CDS) drágulása és a Ciprussal kapcsolatos bizonytalanságok miatt megnőtt az 5,25 százalékos MNB-alapkamat változatlanul hagyásának esélye.
A kezdet és a vég
A holnapi különleges alkalom lesz: Matolcsy György egyszer már összehívta ugyan a Monetáris Tanácsot, de most először ülnek össze vezetésével kamatdöntő ülésre. Balog Ádám alelnök mellett a grémium új tagja az NGM korábbi államtitkára, Pleschinger Gyula is. A tanácskozáson utoljára vesz részt Karvalits Ferenc alelnök - ő a hó eleje óta jóformán alig csinálhatott valamit, hisz Matolcsy a két "régi" alelnök jogkörét alaposan megkurtította. Király Júlia mandátuma majd júliusban jár le, Karvalitsé 27-én.
Az ő kiválásával a tanács a törvényi előírásoknak megfelelően működik majd (a külsős és belső tagok aránya ugyanis nem mindegy), de úgy tudjuk, könnyen elképzelhető, hogy Pleshinger lesz a jegybank harmadik alelnöke és helyére újabb tanácstagot választhatnak - szűk egy hónapon belül másodszor.
A forintgyengülés foghatja vissza a galambokat
Mindazonáltal az elemzők mindegyike azzal számol, hogy a monetáris tanács fő érve a további enyhítés mellett a 3 százalékos célszint alá süllyedt éves inflációs ütem lesz. A nagy londoni házak közgazdászai egyetértenek viszont abban is, hogy a forint legutóbbi gyengülése nem teszi lehetővé a kamatcsökkentések nagyobb sebességre - alkalmanként 50 bázispontra - gyorsítását, vagyis ez megfoghatja a "galambokat" (a monetáris tanács lazításra hajlandó tagjait).
A citybeli elemzők 4,00-4,50 százalék közötti MNB-kamatszinten valószínűsítik a jelenlegi enyhítési ciklus végét.