A brit kormányfő a mai napon, amint elhagyja Downing Sreet-i rezidenciáját EPA/NEIL HALL |
Theresa May a brit EU-tagság megszűnésének feltételeiről tartott és tavaly novemberben megállapodással zárult tárgyalások újbóli megnyitását kéri az Európai Uniótól.
Törölnék a backstopot
A konzervatív párti miniszterelnök az ír-északír határ újbóli fizikai ellenőrzésének elkerülését célzó tartalékmegoldás, az úgynevezett backstop-záradék problémájára kíván megoldást találni, és „jogilag kötelező érvényű változtatásokra” kéri az EU-t.
A londoni alsóház nagyrészt a backstop miatt utasította el az egyezményt két héttel ezelőtt. Ma este azonban újból szavaz a további lépésekkel kapcsolatos módosító indítványokról.
Üzenne Brüsszelnek
May szerint az alsóházi képviselőknek támogatniuk kell Sir Graham Brady, a tory pártcsoport legbefolyásosabb nem kormányzati tisztviselőjének indítványát. Ennek értelmében a toryk akkor fogadják el a novemberi megállapodást, ha a backstop-mechanizmus helyett más, „alternatív megoldás” kerül be az egyezménybe az ír-északír határellenőrzés elkerülésére.
A BBC szerint a brit kormányfő hozzátette: a ma esti szavazással „világos üzenetet” lehet küldeni az EU-nak a backstop kérdésében.
Theresa May tehát nyomás alá helyezné Brüsszelt, amely már többször jelezte, hogy nem hajlandó újratárgyalni sem ezt a mechanizmust, sem általában a megállapodást.
Mi az a backstop?
A backstop megállapodás jelenlegi formájában azt mondja ki, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben úgy kellene biztosítani, hogy Észak-Írország akkor is az EU vámuniójának része marad, ha az Egyesült Királyság már kiválik belőle.
A megállapodást ellenzők tehát attól félnek, hogy Észak-Írország kereskedelmi szempontból akár ki is szakadhat az Egyesült Királyságból, vagy London – ha ezt el akarja kerülni, viszont nem tud megegyezni Brüsszellel – meghatározatlan időre bennragad az EU vámuniójában.
No deal fenyeget
Ha London és Brüsszel nem képes kompromisszumot kötni, és nem tolják ki a kilépés dátumát, akkor az Egyesült Királyság megállapodás nélkül távozik az EU-ból március 29-én. Ennek veszélyeire a közelmúltban számos gazdasági érdekvédelmi szervezet felhívta a figyelmet.
Egy munkáspárti módosító indítvány emiatt azt javasolja, hogy kilenc hónappal halasszák el a kilépést. Erről szintén ma este szavaz az alsóház.