4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Öt éve kebelezte be a Krím-félszigetet Putyin, Oroszország azonban még mindig fizeti az akció árát. Nyoma sincs annak, hogy az USA és az EU lazítanának a szankciókon, sőt, készülnek az újabb intézkedések az oroszok megbüntetésére - közben még az olajár is alacsony, így szenved a gazdaság. Egy friss felmérés szerint az orosz nép már egyáltalán nem tapsol annyira a Krím megszerzése miatt.
Néptáncosok a Krím-félsziget Oroszországhoz csatolásának közelgő évfordulója alkalmából Krími tavasz címmel meghirdetett vásári mulatságon Moszkvában 2019. március 16-án, a Krím Ukrajnától való elcsatolásának ötötdik évfordulója előtt két nappal. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Egy fél évtized eltelt, amióta Vlagyimir Putyin bekebelezte a Krím félszigetet, ennek ára azonban továbbra is csak növekszik Oroszország számára - írja összefoglalójában a Bloomberg. A legtöbb ország még mindig nem fogadja el a fekete-tengeri térség Moszkvához való csatlakozása érdekében aláírt szerződést, miközben az Egyesült Államok és az Európai Unió széles körű erőfeszítéseket tett arra, hogy Oroszországot szankciókkal büntesse. Eközben Oroszország továbbra is milliárdokat költ arra, hogy a Krímet integrálni tudja saját gazdaságába - új erőművekre és egy hatalmas híd építésére, ami összeköti a félszigetet az orosz szárazfölddel.

Mégsem volt olyan jó ötlet a Krím elcsatolása? Egyre több orosz gondolja így

A Krím bekebelezésének legnagyobb költsége az amerikai és EU-s szankciókból ered - ezek évről évre csak halmozódnak, sőt még ki is egészülnek az amerikai elnökválasztásba történt beavatkozás miatt kiszabott további büntetésekkel. Oroszország egyébként is megszenvedi, hogy alacsony az olaj ára - amely az ország fő exportcikke -, de gondot okoz a külföldi befektetések visszaesése és a jövedelmek stagnálása is. Egy nemrég publikált közvéleménykutatás már azt mutatja, hogy a Krím annektálásának megítélése országszerte elkezdett megkopni.

Az egyszeri orosz állampolgárok fizetése ugyanis nem igazán nőtt az elmúlt években, nagyjából havi 30 ezer rubelnél (bő 125 ezer forintnál) állt meg az átlagfizetés. Növekedés egyedül a Krím-félszigeten mérhető, de csak azért, mert itt most hozzák be a lemaradást az orosz átlaghoz. Az olajárak csökkenése eközben az elmúlt két évben recesszióba taszította a gazdaságot.

A már említett felmérés így arra jutott: ma már csak az oroszok 39 százaléka gondolja azt, hogy a Krím bekebelezése több jót hozott Oroszországnak, mint rosszat - míg ez az arány 2014 végén még 67 százalék volt.

Mekkora árat kell megfizetni a Krímért?

Putyin azt ígéri: jobban fogtok élni

Jobban fogtok élni – ez volt a fő üzenete az orosz elnök évértékelő beszédének. Vlagyimir Putyin ígérete szerint növelik a családtámogatásokat, hogy megállítsák a népességfogyást, és emelik a nyugdíjakat. Figyelmeztetett: ha az Egyesült Államok közepes hatótávolságú rakétákat telepít Európába, akkor Moszkva az ezeket befogadó országokat és az USA-t is célba fogja venni. Putyin népszerűsége az elmúlt egy évben érezhetően csökkent. Részletek korábbi összeállításunkban >>

A Bloomberg Economics elemzői úgy számolnak, hogy a szankciók az orosz gazdaság teljesítményét 6 százalékkal vethették vissza az elmúlt 5 évben. Egy múlt év végén publikált tanulmány szerint a világ legnagyobb energiaexportőrének gazdasága 10 százalékkal, avagy 150 milliárd dollárral kisebb, mint amit a 2013 végi előrejelzések valószínűsítettek mostanra. Ebből 4 százalékért az olajár csökkenése felelős, a szankciók és egyéb tényezők pedig a többiért.

Arra kevés esély látszik, hogy a szankcióknak mostanában véget vetnek - az amerikai elnökválasztásba történő beavatkozás ráadásul tovább rontott a Krím bekebelezése miatt kialakult helyzeten. 2014 óta megnégyszereződött, 700 fölé emelkedett azon orosz vállalatok és magánszemélyek száma, amelyeket/akiket amerikai szankciók sújtanak. Az újabb kör pedig már a washingtoni törvényhozásban forog, amelyet ha elfogadnak, újabb büntetéseket léptethetnek életbe még idén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG