Az Európai Bizottság elnöke szerint nem tökéletes az Európai Unió új hétéves költségvetési keretéről szóló megállapodás, de jó alapot jelent az Európai Parlamenttel való tárgyalásra. Jose Manuel Barroso az európai állam- és kormányfők ülését követő sajtótájékoztatón elmondta: a bizottság jobban örült volna, ha a tárgyalások az eredeti javaslatához jobban hasonlító kimenetelhez vezetnek, de elismerte, hogy a megállapodás "jó katalizátora lehet a növekedésnek és munkahelyteremtésnek". Hangsúlyozta: a költségvetésben "jelentősek" a kohéziós támogatásra szánt összegek, és ezek a kifizetések jobban célozzák majd a növekedést és a munkahelyteremtést.
"Jó kompromisszum született" - mondta Francois Hollande francia elnök. "Jó és fontos megállapodás született. Megérte a fáradságot" - kommentálta a döntést Merkel német kancellár a hosszúra nyúlt egyeztetés után.
Magyar vélemény a döntésről
Magyarország azonos bánásmódot kért, az Európai Unió állam- és kormányfői pedig a csúcstalálkozón elismerték a magyar emberek által tett, az adósság és a hiány csökkentésére tett erőfeszítéseket - közölte Orbán Viktor a csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón. A kormányfő egyben bejelentette, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől a minisztériumokhoz kerülő irányító hatóságok döntenek majd az uniós források felhasználásáról.
A miniszterelnök kifejtette, hogy az még nem dőlt el, hogy a jelenlegi pénzügyi időszakot az NFÜ viszi-e végig, és az irányító hatóságok az új pénzügyi időszak kezdetén veszik-e át a ügynökség feladatait, vagy fokozatos átállás lesz, és a két struktúra egy ideig egymással párhuzamosan működik majd. A koordináció a Miniszterelnökséghez kerül.
Orbán Viktor elmondta: az egy főre jutó nettó pozíciót tekintve Magyarország - Litvánia mögött - a második annak a megállapodásnak az értelmében, amely most született meg a következő időszak uniós keretösszege kapcsán. Az érthetőség kedvéért ez az jelenti, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban Magyarországra érkező, 7080 milliárd forintnak megfelelő uniós forrás mennyisége forintban hat vasúti vagonnak megfelelő 20000 forintos bankó, vagy euróban egy teljes kocsinak megfelelő 500 eurós. A kormányfő utalt, hogy egy főre vetítve a 2007 és 2013 közötti periódusban 660 ezer forintnyi az uniós támogatás, a következő periódusban pedig 712 ezer forint jut majd. Miközben a teljes költségvetés összege csökkent.
Nehezen jött össze, de mire is való ez a forrás?
A 2014-2020-as lesz az Európai Unió ötödik többéves pénzügyi kerete, amelynek saját forrásokra vonatkozó részére még a tagállamok parlamentjeinek is rá kell bólintaniuk. A többéves pénzügyi keret meghatározza hogy mennyi pénzt költhet, és mire az Unió, illetve rögzíti a kiadás finanszírozási módjának szabályait. A többéves pénzügyi keretről szóló rendelet nem azonos az EU éves költségvetésével és ez a rendelet legalább ötéves időszakra maximális éves összegeket – felső határokat – állapít meg arra vonatkozóan, hogy az Unió mennyi pénzt költhet a különböző szakpolitikai területeken belül. Ezenfelül megállapítja az összes kiadás felső határát is.
Az Unió bevételeit az EU saját forrásai alkotják, amelyeknek jelenleg három kategóriája van: a tradicionális bevételek (főként vámok és cukorilletékek), a hozzáadottérték-adóból származó saját források, illetve a bruttó nemzeti jövedelmen (GNI) alapuló saját források. A jelenlegi, 2007-2013-as pénzügyi keretről szóló megállapodás 864 milliárd euróig irányzott elő uniós kiadást. A legtöbb forrást - több mint 382 milliárd eurót - a fenntartható növekedésre fordítják; ez az összes kiadás mintegy 44 százaléka. Ugyancsak prioritást kapott a jelenlegi időszakban a természeti erőforrások kezelése és megőrzése, amelyre a kiadások körülbelül 43 százalékát, mintegy 371 milliárd eurót fordítanak.