Donald Trump Forrás: MTI/EPApool/Michael Reynolds |
Különös konfliktus dúl jelenleg az Egyesült Államokban, Donald Trump ugyanis megkísérelte betiltatni az elnökségéről szóló könyvet, mondván, hogy a könyv rengeteg hamis állítást tartalmaz, főként a volt stratégiai tanácsadó, Steve Bannon nyilatkozataiból. Trump ügyvédjének azonban nem hogy nem sikerült elérnie a könyv betiltását, de a Tűz és düh: Trump Fehér Háza belülről még a tervezettnél is hamarabb, már péntektől kapható lesz a boltokban, írja az MTI. A botrány miatt Bannonnal azóta gyakorlatilag minden támogatója megszakította a kapcsolatot.
I authorized Zero access to White House (actually turned him down many times) for author of phony book! I never spoke to him for book. Full of lies, misrepresentations and sources that don’t exist. Look at this guy’s past and watch what happens to him and Sloppy Steve!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. január 5.
Az amerikai sajtóban egymás után jelennek meg részletek a könyv "robbanást okozónak" ítélt állításaiból. Az elnököt kezdetben - a könyv állítása szerint - "megrémisztette a Fehér Ház", nem számított az elnöki győzelemre, ugyanakkor teljesen „megittasodott” tőle. Egyebek mellett szó esik arról is, hogy Bannon szerint Donald Trump legidősebb fia, ifjabb Donald Trump oroszokkal tartott találkozói az elnökválasztási kampány idején "árulással" értek fel és "hazafiatlan" cselekedetnek minősülnek. Emellett Bannon állítása szerint Trump leánya, Ivanka abban reménykedik, hogy ő lesz az Egyesült Államok első női elnöke.
Potheadeken vezeti le a frusztrációt?
Azt tudjuk, hogy Trump szereti a felhajtást – elég csak a Twitter-posztjait olvasgatni – de nyilvánvalóan nem azt a fajtát, ami a családi és a magánéletét pedzegeti. Ennek fényében annyira nem meglepő, hogy több, meglehetősen szigorú intézkedést is hozott gyors egymásutánban – kérdés, hogy ezeket átgondoltan, vagy a frusztráció levezetésére hozta-e. Egyebek mellett például a Trump-kormányzat jelezte, hogy a jövőben nem folytatják Obama politikáját a marihuánafogyasztással kapcsolatban, amivel konkrétan egész Kalifornia államnak szúrt oda az elnök.
Obama ugyanis bevezette, hogy bár a szövetségi törvények nem adnak lehetőséget arra, hogy szabadon lehessen vásárolni és fogyasztani marihuánát, ezt a törvényt az egyes államok felülvizsgálhatják, és – bizonyos szabályok betartása mellett – engedélyezhetik a területükön. Egyúttal ellenezte, hogy szövetségi ügyészek pert indítsanak marihuánával kapcsolatos bűnügyekben azokban az államokban, ahol ez a kábítószer legális. Épp ezt tette négy nappal ezelőtt Kalifornia is, a most hozott intézkedéssel azonban a szövetségi ügyészek ezentúl szélesebb hatáskört kapnak, és pert indíthatnak a szövetségi szintű tiltó törvény megsértéséért. Az azonban nem derült még ki, hogy az új rendszer pontosan mikortól lép majd életbe, és, hogy indítanak-e eljárást azok ellen a szövetségi államok ellen, ahol legálisan lehet füvezni.
Háborús vizeken: ugrott a támogatás, jönnek a szankciók
Külföldre is volt néhány keresetlen szava az amerikai elnöknek, az Egyesült Államok ugyanis felfüggesztette a Pakisztánnak nyújtott biztonsági támogatás nagy részét. A döntést Heather Nauert külügyi szóvivő jelentette be, indoklásként azt hozva fel, hogy Iszlámábád nem hozott "érdemi intézkedéseket" a tálibok megfékezésére, akik a szomszédos Afganisztánban amerikaiak ellen hajtanak végre terrorakciókat. A felfüggesztés ugyanakkor csak átmeneti időre szól és kizárólag a katonai segélyek összegét érinti. A biztonsági támogatás felfüggesztése magában foglalja katonai felszerelések eladását és biztonságpolitikai szempontból fontos pénzalapokból is juttatnak az országnak.
A szóvivő hangsúlyozta: a döntés mindaddig érvényben marad, amíg Pakisztán "nem cselekszik érdemben" a tálibok ellen, akik "destabilizálják a térséget". Nauert ugyanakkor leszögezte, hogy Pakisztán "bizonyos esetekben" segítőkész volt, de általában "nem teszi meg a terroristák elleni harchoz szükséges lépéseket". Trump egyébként az év első posztját is Pakisztánnak szentelte, amelyben dühösen írta: az Egyesült Államok "bolond módjára több mint 33 milliárd dollár segélyt adott Pakisztánnak az elmúlt 15 évben, és cserében nem kapott mást, csak hazugságokat és megtévesztést".
The United States has foolishly given Pakistan more than 33 billion dollars in aid over the last 15 years, and they have given us nothing but lies & deceit, thinking of our leaders as fools. They give safe haven to the terrorists we hunt in Afghanistan, with little help. No more!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2018. január 1.
Mindemellett Iránhoz is volt egy-két keresetlen szava a vezetésnek, az amerikai pénzügyminisztérium csütörtökön újabb szankciókat jelentett be iráni székhelyű vállalatok és személyek ellen. Steve Mnuchin pénzügyminiszter elmondta: a szankciókkal sújtott öt iráni vállalat részt vesz a perzsa ballisztikusrakéta-programban, "amelynek az iráni rezsim elsőbbséget ad az iráni nép gazdasági jólétével szemben". Ehhez azonban az Egyesült Államok nem kíván asszisztálni, a rendelkezésről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-.n >>>
Küszöbön egy iráni-izraeli háború kitörése? Bár a Nyugat általában, a washingtoni neokonzervatívok pedig különösképpen szeretnék az iráni megmozdulásokat rezsimellenes felkelésként láttatni, a tüntetések valójában szociális indíttatásúak olyan problémák ellen, amelyek a Föld déli féltekéjén országok tucatjait jellemzik. Az amerikai titkosszolgálatok zöld lámpát adhattak Izraelnek ahhoz, hogy merényletet hajtsanak végre egy vezető iráni tábornok ellen. Az esetleges merényletet Teherán teljes joggal tekinthetné háborús cselekménynek, amely hadüzenettel járna. Káncz Csaba jegyzete >>>> |